02/2001) Zase máme Jánošíka!

Když jsem v neděli 10.12.2000 seděla v Bielsku-Bialé ve škole, kde se Leon Zawadzki se střídavými úspěchy pokouší rozšířit astrologické obzory mě a mým přátelům, dozvěděla jsem se, že u nás chytili loupežníka, jež byl polským tiskem srovnáván s Rumcajsem. Vysvětlovala jsem sice, že byl poněkud méně nevinný, než pán lesa Řáholce, ale mnoho úspěchu jsem neutrpěla. Byl to prostě zase jednou Jánošík, který bohatým bral a chudým dát nestihl proto, že byl pronásledován státní mocí, jež už z povahy věci takové dobročinnosti nepřeje. Zrovna tak jsem nebyla schopna odpovědět na otázku po datu narození. Naštěstí existuje síť sítí, na níž je opravdu vše a na níž se tedy nachází i datum, kdy se tento dobrodinec lidstva ocitl na světě. Stalo se tak v úterý 11. ledna 1961*. (Kolegové numerologové, co říká pět jedniček?) O hodině, kdy se tak událo, je sice několik teorií, ale pro náš účel se stačí držet planet ve znamení. Na první ba i druhý pohled oka to není špatný horoskop. Jeho základní konfigurací je obrazec, jemuž se říká Drak nebo Plachta, jež dává člověku nadhled, lehkost a schopnost využívat všech příležitostí. Je to v podstatě velký trigon - v tomto případě ve vodních znameních - k němuž je „připojena“ ještě jedna planeta, jež vytváří opozici. V tomto případě je to Pluto v Panně v konjunkci s lunárními uzly. Samostatnou dominantu tvoří stelium čtyř planet v Kozorohu, o kterém se říká, že „ je charakteristický pro lidi, kteří dosahují nejvyšších stupňů kariéry, přičemž oblast, v níž se to děje, je téměř lhostejná; a kteří pro cestu k cíli využívají všeho včetně intrik a úkladů všech typů.“ Když se tedy takový Kozoroh dá do práce, pracuje vytrvale, soustředěně a takovými věcmi, jako je morální cítění nebo respektování autorit, se opravdu nedá zdržovat.

Tím, proč se dostal tento člověk do vězení, a zda se tam dostal právem, se zabývalo mnoho daleko větších odborníků, než jsem já, a proto tuto otázku nechám stranou. Zajímavé je, proč utekl a proč ho chytili. Domnívám se, že mimo jiné proto, aby zažil vůni svobody a měl důvod svého jednání, které ho dovedlo do vězení, litovat. Pluto - planeta transformace - stál totiž v průběhu jeho posledního trestu v kvadratuře k radixovým Plutu a Venuši a tedy i oběma uzlům. Venuše je položena v Rybách a dá se říci, že to je člověk, který se bez teplé ženské náruče obejde opravdu těžko a že jej perspektiva mnohých dalších osamělých let nenaplňuje nadšením.

Jakou spojitost má jeho čtyřicet let na této zemi a čtyřicet dní, kdy byl na útěku? V karmické astrologii se užívá aspektu zvaného nonagon, který má 40 stupňů a který přináší věci, na které si člověk musí zvyknout. Podle mystiků má souvislost se čtyřicetiletým putováním vyvoleného národa pouští, se čtyřiceti dny, které trávil na poušti Kristus a čtyřiceti dny, během nichž se žena učí být matkou. V direkcích je čtyřicet dní čtyřicet let, kdy si člověk musí opravdu vážně položit otázku po smyslu svého života. A když si ji - z jakýchkoliv důvodů - položit nechce nebo to odmítá, postará se vyšší moc o to, aby na to měl dost času a klidu. K této úvaze mě vedl fakt, že náš nejslavnější vězeň má ve čtvrtek narozeniny. A každé narozeniny jsou důvodem k zamyšlení a k novému začátku.

(*Poznámka administrátora: Stalo se tak v Prachovicích (okr. Chrudim). Pokud jste to nepoznali sami, jedná se o Jiřího Kájinka.)