20/2001) Betlémská kaple

 

Dne 24. května 1391 za vlády krále Václava IV. založili dva pražští patriciové - Kříž a Hanuš z Mühlheimu - kapli, ve které se měla propříště odbývat česká kázání. Takovýchto kostelíků se v oné době zakládalo více než dost a nebýt jejích dalších pohnutých osudů, asi by o ní vědělo jenom několik zvláště zapálených kunsthistoriků, ale do obecného povědomí by nikdy nevstoupila. Roku 1402 (kapli se vrátil Jupiter na své místo v radixu; podle astrologie lze totiž spočítat horoskop i neživé věci) v ní však začal kázat Mistr Jan Hus, který zde promlouval ke shromáždění a vyhlašoval své vpravdě převratné teze, jež se týkaly mravnosti církevních hodnostářů, kupčení s odpustky a podobných kratochvílí, jež středověké občany vzrušovaly stejně tak jako nás vzrušují nemravnosti našich volených představitelů a daňové úniky. Z této kaple odcestoval do Konstance a patrně mu velmi ležela na srdci, když své věrné žádal „...abyste na Betlém laskavi byli...“ Kolo dějin se však otočilo tak, jak se otočilo, a kazatel na svou kazatelnu už nikdy nevystoupil. Zároveň nás však ještě po generacích může potěšit, že na rozdíl od mnoha jiných reformátorů nikdy neodvolal to, co hlásal. Vypukly husitské války později byla kaple přestavěna na větší kostel, stala se dokonce chrámem katolickým, a v roce 1786 byla za vlády Josefa II. zbořena.

Horoskop jejího založení je více než poučný. Vládce Slunce - Merkur - je v recepci s Venuší v Blížencích a je ve velmi přesné konjunkci s Neptunem, což obé kvadrátuje Luna z Vodnáře. Saturn, jež by měl co říci k tomu, zda dílo vydrží, je v Panně (tedy pod vládou onoho výše zmíněného Merkura) a v trigonu na onu přesnou konjunkci. Pluto, jako další signifikátor regenerace a v tomto případě doslova znovuzrození, je v Býku (zemské znamení, jež mimo jiné signifikuje stavby všeho druhu) a v přesném sextilu na Marse do Raka. Mars v Raku by se dal při troše fantazie vykládat jako občanská válka (i když se tomu v té době tak neříkalo, občanská válka to opravdu byla), která však Betlém nezničila. Při paradoxech, na které jsou dějiny českých zemí tak bohaté, přikázal tuto nedocenitelnou památku zbourat císař, jež se postaral o toleranci nekatolických náboženství. Narodil se ve znamení Ryb, v němž je v horoskopu kaple pouze Lilith - Černá Luna, jež nikdy nic příjemného nesignalizuje.

Ale protože kromě knih mají i stavby své osudy, byla po Únoru kaple znovu vystavěna. Stalo se tak na popud Vodnáře Zdeňka Nejedlého, narozeného 10.2.1878 v Litomyšli. Jeho Venuše je necelé dva stupně od Černé Luny kaple a jeho Pluto pouhé čtyři stupně od Pluta v radixu kaple... Pikantní je, že tento ministr kultury na jedné straně doslova vydupal ze země jednu památku, zatímco tisíce dalších trpěly (a některé i dotrpěly) jako majetek různých JZD, státních statků, závodů a v neposlední řadě armády nebo ministerstva spravedlnosti.

Faktem ale zůstává, že dva pražští patriciové, o nichž kromě jména víme velice málo, onoho májového dne založili něco, co ve svém významu zdaleka překročilo význam jakékoliv budovy. Založili totiž místo, kde se poprvé začalo nahlas poukazovat na rozpor mezi slovy a skutky vládnoucí garnitury. Soudě podle dalšího průběhu dějin, není takových míst nikdy dost.

P.S. Mimochodem - nemáte mezi svými známými podnikateli někoho, kdo by se chtěl zapsat do dějin?