25/2001) Běh naděje

 

Každý rok se v druhé polovině května vyrojí tisíce mladých lidí, kteří za dobrovolný příspěvek nabízejí kolemjdoucím žluté kvítky. Vybraný obnos se potom použije na boj proti zákeřné chorobě, se kterou už dnes máme šanci zvítězit. Tento boj však má i své padlé a na jednoho z nich si můžeme vzpomenout dne 28. června. Je to výroční den smrti Terryho Foxe. Bylo mu necelých 23 let, ale jenom ztěží najdeme někoho, koho by jeho příběh nedojal. Narodil se 28. července ve Winnipegu v Kanadě. (Hodinu se nepodařilo zjistit.) 9. března 1977 mu byl zjištěn v pravé noze maligní tumor, kvůli němuž mu byla končetina amputována až do poloviny stehna. V den, kdy byla diagnóza definitivně potvrzena, napadl Uran kvadraturou radixovou Lunu, vytvořil konjunkci s radixovým Saturnem a zároveň přesnou kvadraturu na své radixové postavení. Jižní karmické uzly události stojí na Venuši a osudový přídech celé události dodává přesná konjunkce lunárních uzlů. Normální člověk by se asi v takovém případě vzdal, ale Terry rozhodně normální nebyl. Slunce ve volné konjunkci s Uranem a Venuše v trigonu na Neptuna z něj udělali člověka, který má své sny. Merkur v Panně v konjunkci s Plutem a s trigonem na Mars v Býku mu však dal taky sílu, aby své sny uměl zrealizovat a strhnout s sebou ostatní. V únoru 1979 (v lednu mu tranzitní Jupiter vstoupil na Slunce a dal mu řádnou porci chuti i odvahy; Pluto stál dlouhodobě v přesném sextilu na jeho radixový Saturn) začal trénovat vytrvalostní běh. Trénink však není samoúčelný: Terry vyhlašuje svůj plán, plán, který by srazil na kolena mnohého zdravého člověka: Chce přeběhnout celou zemi z New Founlandu až k Atlantiku. 12.4.1980 běh začíná. (Při přípravách procházel retrográdní Jupiter po konjunkci Merkur/Uran). I přes svůj handicap uběhl denně 43 kilometrů. Jeho zdraví však zátěž nevydrželo a Terry musel svůj velký běh ukončit 1. září, kdy mu lékaři zjistili metastázy na plicích (v radixu je vládce Blíženců Merkur ve svém druhém domiciliu v Panně v konjunkci s Plutem). Měl za sebou 143 dnů běhu a celkem zdolal 5 373 km.

Na konto boje proti rakovině přibylo přes 49 miliónů dolarů (nepodařilo se mi zjistit, zda kanadských nebo amerických, ale v každém případě je to úctyhodná částka) a Kanadou začalo znít heslo: Každý Kanaďan bojuje s rakovinou!

28. června 1981 Terry Fox zemřel. V den jeho smrti stál tranzitní Jupiter na Plutu a severní měsíční uzly na Slunci. Za necelého čtvrt roku (13.9.1981) se na jeho památku běží první Běh Terryho Foxe, jehož se účastní 300 tisíc lidí a přinese na boj proti rakovině 3,5 milionů dolarů. Za dvacet let - v roce 2000 - už Běh vynesl 270 miliónů.

Terry svůj velký běh nikdy nedoběhl, ale má tisíce následovníků, kteří jeho sen uskutečňují za něj. Když se na celou záležitost podíváme z astrologického hlediska, můžeme říct, že to byl zářný příklad ušlechtilého Lva. Věděl, že zemře, ale snažil se ze všech sil, aby ti ostatní stejně postižení měli větší šanci na život.

My běhat nemusíme. Přispět na boj s mnohohlavým drakem onkologických chorob bychom však mohli.