14/2001) Vostok 1
12. dubna si připomeneme slavné výročí. Uplyne totiž čtyřicet let ode dne, kdy do kosmu vystartoval Vostok 1 s Jurijem Gagarinem na palubě a otevřel tak novou kapitolu dějin lidstva. Stalo se tak v 9:07 hodin moskevského času na základně Bajkonur v dnešním Kazachstánu. Let trval 1 hodinu a 48 minut, z čehož byl Gagarin 70 minut v beztížném stavu. Kosmická loď přistála v 10 hodin 55 minut v Saratovské oblasti.
Horoskop události vypadá přesně tak, jak by člověk jen trochu honěný v astrologii očekával: jde o výraznou kombinaci vzduchu (kterým se aspoň v první a poslední části letu loď pohybuje) a ohně (který kosmickou loď uvádí do chodu). V těchto živlech je podstatná část planet (v ohni Slunce, Merkur, Venuše a Uran, ve vzduchu Jupiter). Zajímavé je poměrně značné zastoupení vodního živlu, ve kterém je nejen račí ascendent, ale i Luna v Rybách. Když si uvědomíme, že voda nejen živlem snílků, ale že Rybou byl i sám hlavní protagonista této události (narodil se 9.3.1934 v 11:55 GMT v městě Gžatsk o souřadnicích 35E03 a 55N37 - zdroj Rosijskaja kniga kart) není se zase tak moc čemu divit.
Na ascendentu události je Mars, na MC Merkur, jež je v krásném sextilu na konjunkci Jupiter/Saturn. Merkur je zároveň vládcem třetího domu. Zajímavé je, že Luna události je v jednostupňové konjunkci s Merkurem Gagarina - připomeňme si, že až do poslední chvíle nikdo netušil, kdo z kosmonautů bude vybrán, aby letěl do kosmu, a kdo zůstane na zemi. Zároveň je Luna vládcem ascendentu a je v devátém domě, což mluví o dlouhých cestách, které přinášejí slávu.
Soukromě se domnívám, že v tomto momentu kulminovalo dilema astrologa moderní doby. Byla to cesta dlouhá nebo krátká? Časově krátká - ani ne dvě hodiny, na vzdálenost podstatně větší a její význam byl prostě převratný. A teď astrologu seď a hledej, kde by měla v horoskopu být, protože veškeré regule, které spojují třetí dům s krátkými cestami a dům devátý s cestami dlouhými dostávají takříkajíc na frak. Devátý dům je však taky spojen s ideologiemi všeho druhu, a protože je pod vládou Neptuna, sloužil tento čin jak berlička pro celé generace učitelek základních škol, které nám pravidelně opakovaly, že Bůh neexistuje a ani existovat nemůže, protože kosmonauti vyletěli do nebe a žádného stařečka na zlatém trůnu tam nenašli. Nikdo z těchto hlasatelů si asi neuvědomil, jak malý kousek vesmíru byl dosud prozkoumán a jak velký kus vesmíru je zatím před námi.
Další osud Gagarina je známý. Let do vesmíru mu vynesl obrovskou popularitu, cesty po všech spřátelených zemích (první vedla do Prahy) a titul Hrdiny sovětského svazu. Bohužel se nedožil ani sedmého výročí svého činu. 27.3.1968 zahynul při cvičném letu. Luna procházela v den neštěstí Rybami stejně tak jako v den kdy nám poprvé pootevřel dveře do vesmíru.