30/2001) Monitor

 

V horoskopu mám aktivované Oslíky (to jsou stálice na začátku Lva) a tím pádem od mladých let problémy s krátkozrakostí. Oči mám - jak je vidět i z fotografie - ozbrojeny brýlemi, bez kterých jsem nemožná. Večer posledním pohybem brýle odkládám a ráno si je prvním nasazuju na nos. V poslední době se však moje problémy poněkud prohloubily a já jsem při práci na počítači už po hodině začínala slzet - ne dojetím nad genialitou svých myšlenek, ale tím, že monitor mrkal a můj zrak se tomu už obtížně přizpůsoboval. Když jsem si zašla za mou paní oční doktorkou, podívala se na mě tak, jak se jenom Střelec podívat umí, a doporučila mi, ať si k počítači pořídím displej s plochou obrazovkou, který je ke zraku šetrnější. Z ordinace jsem vycházela se smíšenými pocity: to, že si oči nemůžu dál kazit, bylo celkem jasné, ale zároveň jsem vůbec netušila, kde na kýžený monitor vezmu. Doma jsem však ve schránce nalezla nabídkový leták jisté firmy, která mi nabízela možnost vybrat si u ní výrobek a zaplatit ho v pěti splátkách bez jakéhokoliv navýšení ceny. Věc měla jediný háček: celá akce se musela uskutečnit do konce června. V pátek 29.6. jsme tedy jako rodina v sevřeném útvaru vyrazili. Když jsem se podívala do efemerid, moc nadšená jsem nebyla - Merkur jako signifikátor obchodů byl stacionární, zároveň byl v opozici na Mars, a velký vzdušný trigon, který byl zřetelnou dominantou horoskopu, vypovídal spíš o snech než o realitě. Přínosem se nejevila ani Luna, která se to odpoledne pohybovala kolem mého radixového Neptuna.

Při příchodu se nás zmocnil velice ochotný prodavač (onen stacionární Merkur), jež nám velice pečlivě popsal všechny výhody, které nám z vlastnictví LCD monitoru vyplynou a navíc nás ujistil, že si ho budeme moci ihned odnést, ovšem až podepíšeme smlouvu. Tam však nastal problém, který v horoskopu symbolizovaly napjaté vztahy mezi planetami na ose Blíženec/Střelec. Nejdříve jsme vyplnili velice podrobný dotazník, posléze jsme předložili veškeré požadované papíry, vysvětlili jsme, že na stejném místě žijeme 15 let a nemáme v úmyslu se stěhovat, že řádně platíme daně a nemáme ani v úmyslu umřít dřív, než zaplatíme všechny splátky. Otázky mi sice dobře nedělaly, ale co by člověk u vidiny toho, že bude pracovat u monitoru, který mu šetří oči, nepotvrdil... Po chvíli nakrmili našimi daty počítač, odeslali je kamsi - a odtamtud zavolali. Proč prý platíme tak vysoké daně? Zarazila jsem se: zatím jsem vždycky slyšela, že problém je, když se daně neplatí, a tady jsem se dostala do situace, kdy naopak byl problém v tom že daně platím? Velice vstřícná dáma za přepážkou naznala, že to bude problém a že máme jít domů, kam mi zavolá, jestli úvěr dostanu. Večer mi opravdu zavolala a sdělila, že mě počítač vyhodnotil jako rizikového partnera a že se tedy s monitorem můžu rozloučit. Luna se mezitím přesunula do Štíra a v momentě telefonátu vytvářela exaktní kvadraturu na můj ascendent, což můj vztek zdůvodňovalo i astrologicky.

Druhý den jsem již celou situaci viděla střízlivěji, a když jsme se v neděli potkali se známými, dokonce jsem jim celou historku vyprávěla pro pobavení. V tu chvíli však událost nabrala nečekaných obrátek: Manžel mé přítelkyně se podivil, proč kupuju něco u oné předražené firmy a proč si to nekoupím jinde - třeba u něj, neboť smlouvu bez navýšení dává i jeho firma. Jak řekl, tak se i stalo - a ve středu 4.7. jsem si byla pro nový monitor, na kterém nyní sleduju tyto řádky, a jež mě - mezi námi - vyšel o dost levněji. Poučení z celé akce je dvojí: když bude tranzitní Merkur stacionár, nepůjdu už nikdy koupit nic víc než chleba.

A poučení druhé? Někdy vám víc pomůže ten, který vaše přání nesplní. Otevře tím totiž dveře tomu, který vám je splní líp, než jste si vůbec uměli představit.