08/2001 Ať žije telefon!

Každý člověk, kterému je milá komunikace s bližními, by měl věnovat v sobotu soukromou minutu ticha člověku, který sice komunikaci nevynalezl, ale rozhodně ji nám upovídaným ulehčil. Ano, jedná se o vynálezce telefonu Alexandra Grahama Bella, který spatřil světlo světa 3. března 1847 v Edinburghu v 7:00 GMT - ascendent tedy spadá do 17 stupně Ryb. Horoskop je ve tvaru lunárního vědra, přičemž Luna v Panně je ve vládě Merkura, umístěného ve vizionářských Rybách. Merkur je ve volné konjunkci s Venuší (kolik vyznání se telefonem vyslovilo - už proto, že není vidět do tváře a že se city daleko lépe vyjadřují) a v prvním domě. Zajímavě jsou obsazeny oba domy, kterým přirozeně vládne Merkur - jak třetí dům komunikace, kde je přímo na hrotu Jupiter, tak šestý dům práce, kde sice planety nejsou, ale jehož vládcem je Slunce umístěné čtyři stupně od ascendentu.

Alexander Bell představil světu svůj skvělý vynález dne 14.2.1876. Když se podíváme na tranzity, jsou víc než zajímavé. Velké štěstí (Jupiter) je v exaktním trigonu k Malému štěstí (Venuši). Merkur na 23 stupni Vodnáře tvoří velmi přesný sextil k Plutu na 25 stupni Berana, a Slunce na 25 stupni Vodnáře má tento sextil naprosto exaktní. Venuše je v konjunkci s Venuší narození a Saturn události stojí na Neptunu - záležitost se z říše snů žene mezi lidi a dostává zřetelné kontury.

Zajímavé je, že v radixu vynálezce je konjunkce severního lunárního uzlu ve Vahách s Chironem. Nejde o jemný náznak toho, že vynález může být nejen využit ale i zneužit? Že se jím kromě lásky plných slov mohou procházet i anonymní výhrůžky a nepodložená obvinění? Ti starší z nás se pamatují na spoustu pokynů, které nikdo nedával písemně, ale stačilo, že někdo mocný zvedl telefon a už se osudy těch méně mocných točily úplně jinak. Tato slova však nikam nezmizela. Vytvářela morální klima doby, jejíž dědictví v sobě všichni dodnes neseme.

Když ale Alexander Bell v roce 1876 předváděl využití svého vynálezu na první telefonní lince, která měla neskutečných 8,5 km, patrně nad těmito souvislostmi nepřemýšlel. (Pro anonymní telefonáty je totiž nutné automatické spojení - anonym, u kterého vám ústředna sdělí číslo, z něhož se volá, je ve své podstatě kontraproduktivní; a toto automatické spojení bylo vynalezeno až v roce 1899). Nepřemýšlel nad nimi asi ani o rok později, kdy zakládal svou Bell Telephone Company. Nám dneska přijde telefon jako poněkud překonaný vynález. Máme přece mobily, které už dohánějí a předhánějí pevné linky, máme internet a máme satelity. Naší generaci však v paměti zůstane zvonění telefonu, které v sobě neslo příslib nových kontaktů a nových dobrodružství. A rodiče marně vrčeli, že jim ten přístroj byl čert dlužen a že je doma na starou belu.