35/2002) Už zase skáče!

Člověk jezdí na dovolenou nejen proto, aby si odpočinul, ale i proto, aby získal nové životní zkušenosti. Občas se ale přihodí, že je získá tam, kde by je nikdy nečekal. Když jsme jednou seděli u mé německé přítelkyně u večeře, zazvonil telefon, který byl určen jenom pro potřeby lékařské praxe pána domu. Hmátl po něm, odstrčil talíř a zavrčel něco, co mi s mou chabou znalostí němčiny vůbec nedávalo smysl. Větu jsem si totiž přeložila jako: Už zase skáče! Když jsem se tázavě podívala na jeho ženu, která mu podávala klíčky od auta, řekla mi tato stručně: „Jo, už zase skáče. Ona je trochu nervově labilní, on ji má z katalogu, z Filipín, víš?“ Nedalo se říci, že by mi toto vysvětlení bylo nějak moc platné. Manžel odjel a já jsem se zeptala, o co vlastně jde. A dozvěděla jsem se následující:

Když se chce německý muž zralého věku oženit nebo si najít přítelkyni k trvalému soužití, může si k tomuto účelu vybrat Evropanku (ta je však náročná, velice dobře ví o svých právech a v případě, že něco neklape, se jde rovnou poradit s právníkem) nebo může sáhnout po výše zmíněném katalogu, kde se mu nabízejí exotické krásky z Filipín, které velice dobře ví, kde je jejich místo, umí si muže vážit, ctít ho a v neposlední řadě potěšit. Není tedy divu, že mnohý muž takový katalog otevře a přitažlivou budoucí partnerku si v něm vybere. Tak se stalo, že se do Evropy dostalo děvče z Filipín (narozené 9.3.1968) a vzalo si staršího zámožného muže, který jí slíbil, že jí bude poskytovat dostatečné prostředky na to, aby mohla přispívat na živobytí celé rodině. Celá věc však měla jeden háček: dívka měla malé dítě. Vzhledem k tomu, že potenciální ženich byl bezdětný a děti příliš nemiloval, bylo domluveno, že se o něj budou starat příbuzní, že mu maminka bude posílat peníze a že všichni budou spokojeni. Kdyby byl ale ženich jenom poněkud astrologicky gramotný, viděl by po prvním pohledu na kosmogram, že to tak lehce nepůjde. Mladá paní měla sice Merkura i Venuši v konjunkci ve Vodnáři, kde posilují racionální složku charakteru a kde budí dojem, že rozum city ovládá, ale zároveň měla i Marse v konjunkci se Saturnem v Beranu. A navíc měla trigon mezi Sluncem v Rybách a Lunou v Raku, kterážto Luna je podle starých astrologů to nejsilnější, co v horoskopu vůbec může být. Zpočátku byla prý okouzlena novým prostředím a bezstarostným životem, takže jí odloučení od dítěte nevadilo. Když ale roky ubíhaly a ona se musela vyrovnávat s tím, že někde daleko roste její část, se kterou v kontaktu není, a nevypadá to, že by kdy mohla být, začala se bouřit. A protože to byla řádná a poddajná východní žena, neuměla praštit do stolu a říct: Já tady své dítě chci a nebudu o tom diskutovat, ale začala se pokoušet o demonstrativní sebevraždy. Při prvních pokusech to byly střepy a nože, čímž vhodně využila výše uvedené konjunkce Marse se Saturnem v Beranu. V poslední době se však specializovala na situace, kdy stála v otevřeném okně a slibovala, že z něj vyskočí. Přes tyto dramatické situace nepadlo v rodině ani slovo o tom, co je jejich skutečnou příčinou.

Když přijel pan doktor domů, jenom prohodil, že to bylo poněkud těžší než normálně, ale že to zvládl. Já jsem však přemýšlela nad tím, jak se občas všechna přání paradoxně plní. Paní chtěla zajištění pro dítě a pro příbuzné a dostala ho. Manžel chtěl tichou a poslušnou východní ženu, která ho nebude obtěžovat svými požadavky - a měl ji. Jediným problémem v celé záležitosti byla její mučená duše, která si nenechala namluvit, že je vlastně všechno v pořádku. A protože se neuměla ozvat jinak, volila způsob, který oba dva hlavní aktéry spolehlivě ničil. V první polovině týdne bude Luna procházet znamením Raka a každého z nás se zeptá, jak se chováme ke své duši. Co jí odpovíme?