18/2002) Evita

V roce 1996 získala první místa hitparád a srdce posluchačů píseň v podání Madonny, v níž zpěvačka prosila „Don’t cry for me Argentina“ čili - Neplač pro mne, Argentino. Byla to snad nejznámější melodie z muzikálu Evita, který vyprávěl o tom, jak chudé děvče ke štěstí přišlo. Libreto vypadalo jako nejtuctovější hollywoodský slaďák - ovšem s jedním nepřehlédnutelným detailem. Bylo totiž (až na pochopitelné autorské licence) stoprocentně pravdivé.

Vyprávělo příběh života Evy Peronové, které argentinský národ mazlivě přezdíval Evita. To, že bude jednou známá v celém světě, by asi při jejím narození nikdo nepředpokládal. Světlo světa totiž spatřila dne 7. května 1919 v malém městě Los Toldos ve 4 hodiny 17 minut (časové pásmo -5, zdroj DAV) jako čtvrté nemanželské dítě chudého páru námezdních zemědělských dělníků. Pro dívku, narozenou v takových poměrech, byla jenom jedna možnost - tedy pokračovat ve šlépějích svých rodičů. Evita se však ne nadarmo narodila s ascendentem v Beranu a Sluncem v konjunkci s Marsem. Rozhodla se, že prorazí do velkého světa a ve čtrnácti letech odešla do Buenos Aires. Rozhodnutí bylo patrně učiněno rychle - Uran jí právě přecházel ascendent - a hnala ji především touha po lásce a chuť utéct obyčejnému životu (Jupiter prochází jejím pátým domem v Panně). V Buenos Aires se začala živit jako příležitostná herečka a rozhlasová hlasatelka (Merkur na ascendentu je v trigonu na konjunkci Luna/Saturn ve Lvu) a získala si jak proslulost, tak řadu milenců. Povídá se, že pózovala i pro velmi odvážné fotografie a když se dostala k moci, nechala časopisy, ve kterých byly uveřejněny, stáhnout a zničit. V roce 1944, kdy procházel Saturn Rakem, a tedy jejím čtvrtým domem, a kdy jí procházely po IC severní uzly, se seznámila s Juanem Peronem, a v roce 1945 (dvanáct let po svém odchodu za štěstím, kdy Jupiter opět procházel Pannou) si ho vzala. Peron byl sice o 24 let starší (narodil se 8.10.1895), ale to manželství na souladu neubíralo. O žádném skandálu se v souvislosti s mladou a půvabnou první dámou nehovořilo.

Evita však velice rychle ukázala, že nehodlá být jenom ozdobným doplňkem svého manžela. Začala bojovat za volební právo žen, organizovala odbory a financovala programy na pomoc těm nejubožejším. Je sice pravda, že jí při této charitativní činnosti uvázly za nehty nemalé částky, ale v Jižní Americe (a kdyby jenom v Jižní Americe...) to snad jinak nejde. Díky této své činnosti se paní presidentová stala miláčkem národa. Byla sice výbušná a temperamentní, s nevymáchanou pusou (dobře aspektovaný Merkur v Beranu), byla okouzlující a komunikativní (Venuše v Blížencích na hrotu třetího domu) a rozhodně měla silně vyvinuté sociální cítění (Jupiter v Raku), které jí přikazovalo krmit hladové.

Když dne 26. července 1952 zemřela na rakovinu dělohy, truchlil po ní celý národ. Zemřela totiž podobně jako dlouho po ní princezna Diana. Mladá, okouzlující a s citem pro chudé a ubohé. V den smrti jí šel Jupiter po konjunkci Slunce/Mars a Pluto po konjunkci Luna/Saturn. Když vezmeme život této ženy bez romantického pozlátka, určitě najdeme mnohé, s čím by se dalo nesouhlasit. Když si ale uvědomíme, jaké karty dostala pro život do rukou, nezbývá, než se sklonit. Dostala se z nejchudší do nejbohatší vrstvy, ale dlužno konstatovat, že nikdy nezapomněla na ty, z nichž pocházela. A to je paměť, kterou by jí mnohý z politiků v daleko demokratičtějších zemích mohl jenom závidět.