28/2002 Dopisy

Dopisy se dají psát různé a nejrůznější a jsou svými adresáty očekávány se smíšenými pocity. Jsou dokonce dopisy, které ovlivňují život - a to jak ve směru pozitivním, tak negativním. Jsou ale i dopisy, které ovlivňují osudy celých národů. Dne 15.7.1968 se odehrála ve Varšavě schůzka představitelů pěti zemí sovětského bloku, kteří odeslali do Prahy dopis, v němž vyjádřili nesouhlas s polednovým vývojem naší země. Vzpomínám si na svého dědečka, který byl zrozen na přelomu Blížence a Býka a který byl stár jako dvacáté století. Tuto událost komentoval posupným chechtotem a vyjádřil se, že bolševikovi zase jednou utíká dojná kráva. Ledy se pohnuly, což bylo vidět i na tom, že na něj mí rodiče nezasyčeli, aby tak před těmi dětmi nemluvil, jak se při takových příležitostech dělo zhusta předtím i potom. Když se podíváme na tuto událost z hlediska planet, nevypadá to na první pohled vůbec na fatální horoskop. Zaujme sice znamení Raka, ve kterém je Merkur, Mars, Slunce a na samém konci Venuše, ale kvadraturu tvoří jenom Saturn z Berana, takže se může mít za to, že se nic tak strašného neděje. Když ale horoskop srovnáme s horoskopem založení Československa (Šimandlova verze), je Merkur události v konjunkci s Plutem republiky, Jupiter události je v konjunkci s Marsem republiky a Neptun události kvadrátuje v horoskopu republiky Lunu, Saturna a Urana. V partnerském vztahu by se to četlo jako velká hádka, která může končit buď fackama nebo rozchodem se skandály. Tady ovšem silnější partner s rozchodem nesouhlasil a hodlal si svůj vzpurný protějšek, který si dokonce myslel, že si může dělat, co chce, udržet za každou cenu. Předsednictvo ÚV KSČ dopis projednal a odmítlo. Stalo se tak dne 17.7., kdy Luna udělala kvadraturu na Slunce první události a Merkur vytvořil kvadraturu na její Lunu. Merkur byl v té době asi tři stupně od IC republiky a situace se zdánlivě uklidnila. Na konci července - přesně 29.7.1968 - proběhlo v Čierné nad Tisou jednání vedoucích představitelů tehdejší KSČ s vedoucími představiteli Moskvy. Merkur a Mars v ten den vytvářeli kvadrát na Venuši republiky a Saturn byl na ni v opozici. Neptun události v kvadratuře na Lunu mluví o neupřímnosti a Pluto v kvadratuře na Marse napovídá, jak to všechno skončí. Skončilo to záhy. Dne 20. srpna 1968 překročila vojska pěti zemí státní hranice a zahájila tak okupaci. V té chvíli byla Luna v konjunkci se Sluncem prvního dopisu a ve kvadratuře na jeho Saturna. Uran byl sice v trigonu a Merkur v sextilu na Merkura republiky, což zaručovalo, že se o nás bude mluvit ve světě hezky, ale to byla jenom chabá útěcha.

To, co následovalo, nebylo už ani trochu hezké. Po pražském jaru přišel podzim a dlouhá předlouhá zima, která skončila vlastně až 28. červnem 1991, kdy od nás odešel poslední ruský voják. Byla to doba do jisté míry pohodlná. Věděli jsme, co si máme myslet, po čem máme toužit a o čem máme snít.

Když jsem začala tento článeček tvořit, chodili kolem členové mé rodiny a ptali se mě, zda bude takové výročí ještě někoho zajímat. Abych pravdu řekla, nevím. Píšu ho hlavně proto, že se mi podruhé v životě nechce žít tak, abych musela své názory zatajovat. A píšu ho hlavně proto, že mi připadá, že máme všichni velice krátkou paměť...