05/2002) Thomas Merton

 

O prázdninách mezi třetím a čtvrtým ročníkem gymnázia jsem trávila prázdniny v zapomenutém koutě Jizerských hor, kde jsem se dopouštěla souběhu trestné činnosti. Vařila jsem totiž na salesiánské letní chaloupce a navíc jsem po večerech četla knihy, které byly vydány v Křesťanské akademii v Římě, což obé byla protistátní činnost, na kterou pamatoval trestní zákoník příslušnými paragrafy. Stálo při mě hned dvojí štěstí: zaprvé všichni moji strávníci přežili ve zdraví a zadruhé se mezi nás opravdu nedostal nikdo nepovolaný. V těchto prázdninách jsem však objevila jednu z knih, která formovala určujícím způsobem můj celý další život. Jmenovala se Hora sedmi stupňů a napsal ji americký trapistický mnich Thomas Merton. Kniha je jeho autobiografií. Vzhledem k tomu, že v knize nebyl o autorovi ani řádek, a vzhledem k tomu, že z pochopitelných důvodů nebyl uveden ani v učebnicích soudobé literatury, dlouho jsem o něm nevěděla nic víc, než to, co o sobě napsal ve své knize.

Když jsem se však začala zabývat astrologií a bezedná databáze DAV poskytla jeho datum narození i s hodinou (narozen 31. ledna 1915 v 09.00 SEČ v Prades ve Francii - 02°25¢E, 42°38¢N) pochopila jsem, proč spolu tak ladíme i přes to, že v době, kdy jsem jeho řádky četla, byl již dávno mrtev (zemřel v Bangkoku 10.12.1968). Mars autora je totiž v sextilu na mého Saturna, Jupiter s Merkurem tvoří trigon na můj Merkur a Saturn je přímo na mém Merkuru, Neptun kousek od mé Venuše, karmické uzly na mém Plutu a Pluto kousek od mé vlastní Luny... na to, že jde o srovnání horoskopu autora a jeho (byť oddané) čtenářky je toho na první pohled dost.

Není proto divu, že jsem se hned, jak vznikla možnost, začala zajímat o další průběh života tohoto člověka. Byl to sice trapistický mnich, ale rozhodně ne bigotní člověk, který lpí na starém a odmítá vyzkoušet cokoliv nového (se steliem ve Vodnáři, kde se nachází i vládce Uran, to ani nejde). Jeho hlubokou duchovnost naznačuje hojně obsazený dvanáctý dům, kde je kromě Slunce, Merkura, Urana, Jupitera a Chirona i severní lunární uzel. Jupiter je zároveň vládcem devátého domu, takže je vidět, že se nechával inspirovat i jinými náboženstvími. Ve své knize totiž přiznává, že ho na duchovní dráhu katolického řeholníka nasměroval právě budhistický mnich.

Zajímavá je i jeho smrt: zemřel v pouhých třiapadesáti letech při úrazu elektrickým proudem v Bangkoku, kde se účastnil kongresu mnichů - a to křesťanských i budhistických. Byla to další snaha, kterou neortodoxní Vodnář při snaze prolomit hranice mezi náboženstvími vyvinul.

A proč vlastně tyto řádky píšu? Nejenom proto, abych vzpomněla výročí narození jednoho z mých nejmilovanějších spisovatelů, ale proto, že v současnosti na nebi září obdobná konstelace, jaká provázela jeho narození. A je docela možné, že se někde kolem deváté hodiny ranní narodí dítě, které bude vykazovat nezvyklou senzitivitu a vysokou duchovnost. Na rodiče i na okolí může působit trochu jako host z jiného světa. Bude o něm stoprocentně platit, že jeho cesta nebude naší cestou. Pokud se vám to stane a takové dítě k vám zavítá, buďte na ně laskaví! Jeho výchova rozhodně nebude jednoduchá a občas si s ním nebudete vědět rady. Máte však jednu jistotu: máte doma človíčka, který bude lidem kolem sebe ukazovat cestu ke skutečným a podstatným hodnotám.