09/2002) Buďte na nás hodní

 Život astrologa, který se rozhodl vystoupit se svým uměním na veřejnost, se poněkud liší od života, který vedou normální lidé, jež se živí normálním povoláním. Pokud navíc takový astrolog vystoupil v televizi, dal do novin svou fotografii nebo se někde vyjádřil k jim předpokládanému dopadu nějaké záležitosti, stává se jaksi veřejným majetkem, který patří všem a který by se měl podle toho chovat. V tramvaji, na ulici či v obchodě ho zastavují zcela neznámí lidé a ptají se, co je čeká a co je nemine (když je astrolog navíc obdařen tak mizernou pamětí na obličeje, jako mám já, může to vést ještě k dalším různým nedorozuměním) a velice se diví, že neupře oko nad jejich hlavu a nevypoví jim vše, co potkalo dosud je, jejich milé a příbuzné včetně tety ze třetího kolena a přesně neurčí, jak se jejich život bude vyvíjet nadále - včetně dat a hodin, kdy dojde k důležitým životním zlomům. Když nebožák upozorní na to, že to takto nejde, protože by měl mít kromě data, místa a hodiny narození ještě trochu času na přípravu, aby si za tím, co řekne, mohl také stát, potáhne čelo potenciálního klienta mrak. Vždyť v televizi v Miléniu viděl, že stačí, aby se věštec podíval a všechno mu je jasné...

…a proč to tedy tento astrolog neudělá zrovna tak a nenastíní mou jasnou budoucnost? Když pak astrolog trvá na tom, že opravdu potřebuje datum narození (nesmějte se - není to tak zcela jasné. Když pominu případ člověka, jež se narodil během Slovenského povstání, kdy byly jiné starosti, napadá mě klient z Itálie, jehož tatínek šel na úřad ohlásit až za tři dny po narození. Já jsem potom nejednu chvíli strávila tím, že jsem zkoumala, který horoskop mu vlastně funguje), že potřebuje hodinu narození, přičemž se opravdu nespokojí s údajem „někdy odpoledne“ - zvláště v případě, že se potenciální klient narodil v červenci, kdy je odpoledne až do 21. hodiny - a že dokonce potřebuje místo narození, aby mohl pracovat s místním časem. Je pravda, že s tímto údajem bývají problémy nejmenší, zvláště v případě, že disponujeme dobrým atlasem s udáním souřadnic. Když už jsou všechna vstupní data pohromadě, nastává problém, zda astrolog zvolí pro výklad formu písemnou či ústní. Já osobně dávám přednost formě ústní - nejen vzhledem k dobře aspektovanému Merkuru, ale i proto, že při dialogu je více místa pro vysvětlení a zpřesnění již řečeného.

To, že psané slovo zůstává, věděli již staří Římané, a v astrologii to platí dvojnásob. Když jsem kdysi napsala do fejetonu jedovatou poznámečku, že „má matička má jako všechny Váhy tendenci chodit před autoritami v předklonu“, dostala jsem na to konto několik dopisů, v nichž mi pisatelé vysvětlovali, že oni jsou taky Váhy a přitom je v předklonu před autoritou nikdy nikdo neviděl. Při osobním rozhovoru bych jim asi celou věc vysvětlila a k nedorozumění by (pevně doufám) nedošlo. Kdysi jsem psala fejeton, ve kterém jsem vás prosila, abyste na nás byli hodní. Dneska to opakuju: Buďte na nás hodní a vezměte v úvahu, že potřebujeme jak co nejpřesnější údaje, tak nějaký čas na přípravu. I v astrologii totiž platí, že práce kvapná je málo platná.