04/2006) Vodnářka

Když se mi kdysi dávno dostala do ruky autobiografická kniha Jiřího Muchy „Podivné lásky“, nevěděla jsem, že se začítám do jednoho z nejsilnějších příběhů lásky, který se odehrává na temném pozadí světových dějin. Navíc se nejedná o román, ale o skutečný příběh velké lásky a kratičkého prvního manželství Jiřího Muchy, syna známého secesního malíře Alfonse.

Jeho milenkou, ženou a hlavní hrdinkou je hudební skladatelka Vítězslava Kaprálová. Narodila se 24. ledna 1915 v Brně, jako dcera hudebního skladatele a zpěvačky, a za krátkých 25 let svého života vytvořila stejný počet číslovaných skladeb (první, která se jmenovala V říši bájí, už v devíti letech). Když se podíváme na postavení planet ve dni jejího narození, je na první pohled jasné, že jako osobnost byla velmi komplikovaná a hodně svá. Ve Vodnáři se totiž kromě Slunce nachází i Uran, Merkur, Jupiter a Dračí hlava, která je s Jupiterem ve velmi přesné konjunkci. Na toto stelium tvoří kvadraturu Luna z Býka (pokud horoskop počítáme na poledne, je v přesné konjunkci s Černou Lunou) a trigon Saturn z Blíženců. Saturn je v horoskopu Vitulky, jak jí rodiče a přátelé říkali, velmi důležitý. Rodiče si totiž od počátku uvědomovali jak míru jejího talentu, tak i to, že talent bez disciplíny a práce je k ničemu. Odmalička k ní tedy byli až nadmíru nároční a vedli ji přísně k práci (podle starých planetárních vládců je Saturn s Merkurem v recepci). Tvrdé nároky se odrazily nejenom na její výkonnosti, ale i na jejím zdraví. V deseti letech musela na léčení do Vysokých Tater (v direkcích se Venuše dostává do opozice na Saturna), ve 13 letech složila svůj první velký sbor. Pro další studia si vybrala pro ženu velmi neobvyklé obory – studovala totiž skladbu a dirigování, které absolvovala v roce 1935 (Jupiter tvoří v direkcích trigon na radixového Pluta). Následovalo další léčení, ale o tom, že by to mohla být tuberkulóza, se nemluvilo. Později pokračovala ve studiu u Vítězslava Nováka a Václava Talicha a v roce 1937 obdržela stipendium ve Francii. Jako správná Vodnářka s Venuší ve Střelci měla kolem sebe neustále spoustu ctitelů a se všemi se snažila udržovat ty nejlepší vztahy. Až ve Francii se úžeji přimkla k Bohuslavu Martinů, který byl jejím učitelem i milencem v jedné osobě. Byl však ženatý a do rozvodu se mu moc nechtělo. Vitka, která byla v české pařížské společnosti velice populární, zatím sbírala jeden umělecký úspěch za druhým. Byla první ženou, která dirigovala orchestr BBC a úspěch to prý byl famózní. K jejím ctitelům patřil i výše zmíněný Jiří Mucha, za kterého se v dubnu 1940 v Paříži provdala a se kterým se také na útěku před Němci, kteří obsazovali Francii, dostala do Montpellier, kde 16. června 1940 zemřela. Příčinou smrti byl pravděpodobně miliární rozsev tuberkulózy. Když umírala, pršelo, a její manžel vzpomíná, jak v kapkách deště slyšela Juliettu Bohuslava Martinů, na které s ním pracovala.

Pamatuju si, jak jsem obsáhlou knihu o podivných láskách přečetla jedním dechem, a doteď si myslím, že by si ji měl povinně přečíst každý astrolog. Lepší portrét ženy Vodnářky se všemi jejími klady a zápory totiž nikdo nevytvořil.