05/2006) Pluto

Není to tak dávno, kdy se nad Plutem v každé astrologické společnosti rozvažovalo a přemýšlelo se, zda jde o planetu, která má v horoskopu jedince vůbec nějaký význam, nebo zda je to nebeský prvek, který ovlivňuje celé generace a do osudu jednotlivce nemá co mluvit. Všechny debaty naštěstí vyzněly v prospěch zakomponování Pluta do individuálního horoskopu a dnes se už asi nenajde nikdo, kdo by s touto planetou nepočítal.

Jde o nebeský objekt, který je tak trochu zvláštní. V roce 1930 ji objevil astronom Clyde Tombaugh. Až v roce 1978 se přišlo na to, že kolem ní obíhá měsíc, který dostal po převozníkovi do říše mrtvých jméno Chárón. Díky měsíci bylo možné vypočítat i rozměry planety, takže víme, že má v průměru asi 2400 kilometrů. Jako další zajímavost by se dala uvést dráha, která je velmi excentrická, v důsledku čehož se Pluto od roku 1979 do roku 1999 pohyboval mezi drahami Urana a Neptuna (o čemž ví velice dobře všichni, kdo v té době počítali horoskopy ručně s pomocí kalkulačky a efemerid).

Pluto je od Slunce vzdálený skoro 6 miliard kilometrů, má průměrnou teplotu -240 stupňů Celsia a povrch je pokryt zmrzlým metanem. V posledních letech však bylo objeveno několik objektů i za ním, takže se jak v astronomické tak astrologické veřejnosti vedou debaty o tom, zda je to opravdu poslední planeta. Jde o planetu, která je opravdu hodně málo prozkoumaná, ale to by se mělo během několika dalších let změnit. Z mysu Canaveral by totiž měla 17. ledna odstartovat sonda New Horizons. Mělo by se to odehrát od 19:23.10 do 21:23.10 SEČ. Jde o velice pečlivě vybraný moment startu, nikoliv z astrologického hlediska, ale proto, aby se využilo místa, kde se nyní Země i Pluto nachází. Jestli by se start zdržel do konce ledna, znamenalo by to prodloužení letu o dva až čtyři roky.

Půjde-li vše podle plánu, bude se sonda v únoru roku 2007 hlásit od Jupitera a ke svému cíli doletí v červenci 2015. Měla by fotografovat povrch, zkoumat atmosféru a vytvořit první mapu obou těles. Po splnění těchto úkolů se bude posunovat až k hranicím Sluneční soustavy a bude zjišťovat, co se tam vlastně skrývá. Když se podíváme na chvíli, kdy bude sonda startovat, vidíme Pluta v 26.stupni Střelce, kde se startují události, které předbíhají svůj čas. V únoru 2007, kdy bude Pluto u Jupitera, bude Pluto ve 29. stupni Střelce, což je stupeň těch, kteří hledají a nelitují pro to sil. V červenci 2015, kdy bude mise na vrcholu, se bude Pluto nacházet v 15. stupni Kozoroha, kde se hovoří o nových technologiích, což je také více než namístě. Na rozdíl od ostatních sond nemůže New Horizons letět na solární panely, které by v tak obrovské vzdálenosti už nepracovaly, ale je poháněna jaderným motorem.

Možná si tento sloupek přečtete a začnete uvažovat, co má vlastně tak jasná věda společného s astrologií a zda se nestarám o něco, co vlastně není pro astrologa důležité. Já si ale opravdu myslím, že by se hvězdopravectví mělo stejně jako ve středověku dělit na teoretické a praktické – a je jasné, že sonda donese do teoretické části spoustu zajímavých novinek. Já jsem opravdu moc zvědavá na to, jak to na Plutu vypadá a snad ještě více na to, co je za ním.