19/2006) Makléř

Burzovní makléř má podle obecných předpokladů milovat peníze a o ničem jiném nepřemýšlet. Naštěstí pro svět i pro umění se občas objeví makléř, u kterého je to všechno jinak. Jeden takový se narodil 7.6. 1848 v Paříži. V horoskopu je zajímavý velký vodní trigon (jeden z jeho vrcholů tvoří Černá luna) a pokud se narodil po poledni, je Luna s Merkurem v recepci (což by jeho dalšímu životu odpovídalo). V Paříži se sice narodil, ale rodiče se záhy přestěhovali do Peru. Do Francie se vrátili až v srpnu 1854 (Saturn jde po Slunci). Po škole se dal k obchodnímu námořnictvu a v roce 1857 mu zemřela matka (Uran přechází po Merkuru). V letech 1868 – 1871 absolvoval vojenskou službu a po ní začal pracovat u burzovního makléře, u kterého se naučil první krůčky v oboru, v němž byl po několik dalších let velice úspěšný. (V direkcích mu v té době jde Venuše po Merkuru, který je v prvním dekanu Raka.) V listopadu 1873 se žení s mladou dánskou dámou z dobré rodiny (Jupiter jde po severních uzlech) a dalších deset let s ní žije příkladným rodinným životem. Osud však má smysl pro ironii. V roce 1874 se seznamuje s tvorbou impresionistů a nadšeně nakupuje řadu obrazů. Zatím vše zapadá do obrazu úspěšného muže obchodu, který si takového koníčka může dovolit.

Jako správný systematik se pouští do zevrubného studia malířství a v roce 1876 vystavuje svůj první obraz. Stává se žákem Camilla Pissara a vypadá to, že z něj bude další z diletantů, kteří si budou u štaflí uklidňovat nervy poničené obchodem. V roce 1883 však pařížská burza krachuje a on práci ve finančnictví opouští (Saturn jde konjunkcí po Venuši). Žena a děti jsou v Dánsku, on zůstává v Paříži. Své obrazy rozprodává pod cenou, živí se jako lepič plakátů, rozprodává i své milované impresionisty. Následuje příprava poslední impresionistické výstavy v roce 1886 (po Venuši jde Pluto) a v roce 1887 jde pracovat jako dělník do Panamy. Dostane zde sice malárii, ale to je jenom malá chyba na kráse. Přitahuje ho jak krása tropické krajiny, tak mulatky, jejichž se stal doživotním ctitelem.

V roce 1889 maluje svůj první známý obraz Žlutý Kristus (na Venuši tentokrát stojí Neptun). Po návratu do Paříže pořádá první samostatnou výstavu a mladá generace umělců ho obdivuje. Jedním z nich je i nizozemský malíř van Gogh, ke kterému se na čas stěhuje do Arles. Jejich vztah však končí hádkou, po které van Gogh přichází o ucho a bývalý bankéř se stěhuje nejdříve do Bretaně a v dubnu 1891 (je zajímavé, že Mars je v této době v pásmu Algolu) vyjíždí do Tichomoří, kde vznikají jeho nejkrásnější a nejznámější obrazy. V roce 1893 se znovu vrací do Francie, ale jeho výstava končí nezdarem (Saturn tvoří kvadraturu na Merkura) a proto v červenci 1895 opouští Francii navždy (Neptun tvoří přesnou konjunkci se Sluncem). Během druhého pobytu v Tichomoří vytváří své nejkrásnější obrazy. Jeho psychika se však – snad pod vlivem prodělané malárie – hroutí a v roce 1897 se pokouší o sebevraždu (na Slunce dochází Pluto). V září 1901 se stěhuje na malý ostrůvek Hiva-Oa v Markézách. V Paříží se změní vkus a jeho barevné exotické obrazy jsou najednou slavné a draze se platí. Malíř si však svých úspěchů už neužil. Zemřel 8. května 1903, když mu Neptun tvořil trigon na Neptun. Jmenoval se Paul Gaugin.