01/2006) Jaký bude nový pracovní rok?

Už od začátku adventu se ve všech periodicích nacházejí horoskopy, které by měly naznačit, jak bude pro jednotlivá znamení vypadat následující rok. Už od prosince se tak můžete těšit na následující prosinec, kdy zcela jistě potkáte tu pravou životní lásku, aniž vás napadne, že jde právě kolem vás a vy ji od sebe ve jménu té lepší příští energicky odstrkujete. O tom, jak bude probíhat nový rok v soukromé sféře si sdostatek přečtete ve výše uvedených horoskopech a je zbytečné, abychom se tím zabývali ještě na těchto několika řádcích.

Můžeme se ale zamyslet nad tím, jak budeme v novém roce spokojeni v práci, která – ať se nám to zamlouvá nebo ne – tvoří podstatnou část našeho života. O práci nemusí mít starost snad jenom důchodci – i když ti se paradoxně do hledání práce aktivně pouštějí a pokud práci mají, těší se do ní a jsou v ní tak aktivní, že dají mnohému životem unavenému třicátníkovi na frak. O práci se také nestarají bezdomovci a povaleči všeho druhu, ovšem ti asi nečtou Astro, takže se jich to také netýká. Dalšími šťastlivci, kteří by se o práci nemuseli starat, jsou milionáři rozličných typů, kteří by sice klidně mohli žít z úroků, ale kteří se většinou práce drží intenzivněji než ti výše uvedení důchodci.

Jako příklad uvedu jednu svou kamarádku, které konto vycpala výhra s vánoční prémií ve Sportce a ta si splnila svůj celoživotní sen a pořídila si horskou chatu, kde se výborně vaří (paní majitelka je mlsná a když jí něco nechutná, umí to kuchaři vysvětlit), kde panuje skvělá atmosféra a kde se majitelka prohání stejně tak, jako se kdysi proháněla v zaměstnání, akorát že teď to má jako koníčka a ne jako jediný zdroj příjmů.

Do práce se bude letos nastupovat v pondělí 2. ledna. Časné ráno bude pod vlivem opozice Luna/Saturn, jejíž vliv ještě zachytí ti, kteří chodí do práce na šestou hodinu ranní, což je v našich zemích fenomén, který jsme zdědili po nespavém císaři Františku Josefu I. Zatímco spousta lepších věcí upadla do zapomenutí (jako třeba to, že se za blahých dob Rakousko-Uherska nedanily úroky v bankách), tento podivný zvyk přetrval všechny změny a vypadá to, že ještě chvíli vydrží. Ti, kteří jdou do práce na šestou, by se měli připravit na kontrolu své dochvilnosti, která je sice k ničemu, ale která ukáže, že to vedení podniků bere už od prvního dne pevně do rukou.

Ani ti, co půjdou do práce na později, však o nic nepřijdou: v 07:35 SEČ totiž vrcholí kvadratura Luna/Mars, která kromě hádek v hromadné dopravě a eventuelně nějakých těch pomačkaných plechů může přinést plamenné řeči vedoucích pracovníků, kteří budou své podřízené motivovat zleva zprava, aniž jim dojde, že v současnosti, kdy se zdražuje všechno, co má jméno, má do altruistické práce, za kterou nenásleduje patřičné finanční ocenění, chuť opravdu málokdo.

Kolem jedenácté je na řadě kvadratura Luna/Jupiter (sliby, které se daly loni, nejsou nějak na pořadu dne) a kolem třetí hitparádu zakončí konjunkce Luny s Neptunem (to ve chvíli, kdy to všechny zúčastněné přestane bavit a utečou se dílem ke skleničce, dílem k telenovele. Naštěstí po podnělku následuje úterý, kdy ve 22:27 SEČ vstupuje Merkur do Kozoroha a srovná zaměstnance, zaměstnavatele, milionáře i důchodce pěkně do řady.