21/2006) Neptun

Na to, že mám dost málo času, jsem si už zvykla a rodina to přijala s nadšením. Čím méně mám totiž času, tím menší je nebezpečí, že si začnu něco vymýšlet a po nich budu chtít, aby na svá bedra převzali realizaci. Během posledních let jsem se tedy naučila zabíjet jednou ranou minimálně dvě, ale nejlépe tři až čtyři mouchy. Nejde o nic nového, protože podobné sklony jsem už měla před více než dvaceti lety. Pamatuju se na chvíli, kdy jsem cítila vrcholnou slast, protože jsem ležela ve vaně a činila se krásnou, zatímco na sporáku bublal guláš, v troubě se pekl koláč a pračka prala prádlo. Měla jsem pocit naprosté dokonalostí a říkala si, že pokud si žena svůj život umí dobře naplánovat, zvládne všechno. Pocit mě přešel přesně ve chvíli, kdy mi pračka, která měla vývod do vany, pustila na záda horkou vodu (bylo to jen 60 stupňů, ale stačilo to), já vyskočila jako srnka, nabila si koleno a v nastalém zmatku vzal za své jak koláč, tak guláš, který jsem posléze vyhodila i s hrncem.

Jsem starší, moudřejší a opatrnější, vzala jsem si z toho poučení a moje šetření časem nabylo jiných rozměrů. Teď šetřím čas tím, že čtu. Vášnivě ráda se totiž vrhám do stránek ženských časopisů, ale nekupuju si je v češtině. Nedávno jsem byla na domě ve Slezsku, takže jsem vyrazila do Polska, kde jsem se věrna svým zvykům kromě jiného zásobila i kupkou dámských barevných magazínů. Jejich obsah je stejný jako těch našich, ale když je čtu, můžu to sama před sebou obhajovat tím, že si tříbím jazyk a udržuju prst na rytmu doby, což se mi při překládání přece může hodit! Naštěstí mám manžela, který podobné mé výroky bere se stoickým klidem a nijak se k nim nevyjadřuje.

Myslela jsem si, že mě z obsahu těchto časopisů nic nemůže překvapit, ale stalo se. V jednom jsem našla článeček, který doporučoval omlazení starých rukou pomocí zlatých nití. Vím, že to zní dost hrozně, ale šlo zhruba o to, že na rukou poznáme věk nositelky daleko lépe než na obličeji a krku. Zabrání se tomu tak, že se pod kůži implantuje několikacentimetrová zlatá nit (ze skutečného zlata!). Zlato povzbudí produkci kolagenu a elastinu. Kolem zlaté niti povstanou též nové cévy, kůže bude tedy prokrvenější, okysličenější a lépe vyživená, takže budeme mít ruce stejně krásné jako princezny. Efekt této srandy vydrží asi 10 let. Na jednu ruku je takových nití potřeba asi pět a jedna z nich stojí v přepočtu něco kolem jedenácti tisíc.

Máte pocit, že mé exkurze do světa módy nemají nic společného s Neptunem, který je v záhlaví dnešního článku? Neptun je ale planeta, která má pod patronací veškeré předstírání, veškeré nepodložené vylepšování a veškeré manipulace, které mají za cíl vysílat jiné signály než ty pravdivé. Při četbě tohoto článku jsem si uvědomila, jak neptunské podobné časopisy jsou. Podstrkují nám totiž představu ženy, která nemá vrásky, nemá šedivé vlasy, má nohy až za uši, je bez jediného chloupku, ale zato má bujnou hřívu a dmoucí ňadra (pokud příroda nenadělila, je na posledních stránkách odkaz na dobrého plastického chirurga).

V pondělí 22. května se bude Neptun točit do zpětného chodu a jeho vliv bude po celou první polovinu týdne patřičně silný. Přeju sobě i vám, abyste věnovali svůj čas i peníze něčemu užitečnějšímu a příjemnějšímu než je vyšívání rukou zlatou nití a to i v případě, kdyby vám to doporučoval opravdu renomovaný dámský časopis…