38/2006) King
Stephen King je pojem: Je to spisovatel, který píše skvělé knížky, které se převádějí na filmové plátno, překládají se do různých jazyků a stávají se inspirací pro nejrozmanitější způsoby lidského podnikání. Jejich autor patří dnes k velmi bohatým lidem, ale za každý dolar, který si vydělal, vděčí jen a jen sobě. Narodil se 21. září 1947 v Portlandu v Americe. Pokud se podíváme na postavení planet v den narození (hodinu se mi nepodařilo sehnat) upoutá převaha planet v ohnivých a vzdušných znameních, které však na zemi a při práci drží Slunce ve znamení Panny v býčím dekanu. Je zajímavé, že Venuše, která je vládcem Býka, je i hlavním dispozitorem celého horoskopu. Zajímaví jsou i dva draci, jejichž základem je pokaždé velký trigon v zemských znameních, přičemž první doplňuje opozice mezi Jupiterem a jižními uzly v Býku a druhý opozice Černé luny k Marsu v Raku.
Budoucí spisovatel se narodil a v poklidu prožil první dva roky. Potom si jednoho dne jeho tatínek námořník odskočil „pro cigarety“ a rodina ho už nikdy neviděla. Peněz na zábavu patrně moc nebylo a proto maminka hodně četla a její syn sdílel tuto vášeň s ní. V roce 1965 mu vychází první povídka (Slunce v direkcích se mu dostává na Merkura), o rok později začíná studovat anglickou literaturu na universitě. Během studia sice stále píše, ale úspěch je nicotný. V roce 1970 ukončuje studium a potom pracuje u benzínové pumpy, v žehlírně prádla, později jako učitel. Jeho rodina žije v pronajatém přívěsu a on píše jako zběsilý, i když od nakladatelství dostává jednu zamítavou odpověď za druhou.
První velký úspěch přichází v roce 1974, kdy vychází román Carrie o dívce s paranormálními schopnostmi, která se mstí všem, co ji šikanují. (Pluto jde v té době v tranzitech přes Venuši.) Od té doby King vydává skoro každý rok jeden tlustý román a já se přiznám, že jsem jejich vášnivou čtenářkou. Kdyby se mě či kohokoliv jiného někdo zeptal, co je na nich tak obdivuhodného, asi bych nevěděla, co odpovědět. V jeho knihách se většinou jakoby nic neděje a přesto se s každým řádkem zahušťuje atmosféra a vládu přejímá všudypřítomný a vše pronikající strach. Po prvním úspěchu Carrie následovalo Osvícení (filmová verse s Jackem Nicholsonem je stejně skvělá jako kniha), posléze kniha To s postavou klauna, který láká do podzemí malé děti, fantasy Temná věž a sága Svědectví.
Koncem 80. let to s Kingem vypadalo dost bledě. Prožíval tvůrčí krizi, kterou se snažil překonat pomocí kokainu a alkoholu (z astrologického hlediska za to odpovídá Neptun, který mu ve druhé polovině osmdesátých let tvoří postupně kvadraturu na Slunce, Venuši, radixového Neptuna a Merkura). Z krize se však vyhrabal a v roce 1996 vydal román Zelená míle, kde řeší problém paranormálních darů a odpovědnosti za jejich užívání. Poslední velká akce, spojená s jeho jménem, byl prodej knihy Rostlina, která byla k dispozici jenom na internetu a v elektronické podobě, což se stalo roku 2000.
V prvních řádcích jsem psala o inspiraci, kterou King svým dílem vnáší do mnohých oblastí lidského podnikání. Dost těžko jsem vydýchávala, když se kdysi v Holešovicích otevřel krámek s dekorativními předměty, který se podle jednoho Kingova románu jmenuje (nebo jmenoval) Nezbytné věci. Jde o úžasnou a velmi poučnou knihu, ve které si obchod s nezbytnými věcmi otevřel v malém jižanském městečku sám Ďábel. Prodává levně, ale každý, kdo si u něj koupí nějaký svůj sen (a že ví, co si lidé přejí) musí zaplatit tím, že sousedovi provede něco nehezkého. To, jak to se všemi dopadlo, si přečtěte sami. Mě by však do obchůdku, který se jmenuje Nezbytné věci, nikdo nedostal.