03/2006) Konjunkce v Kozorohu

Nedávno u mě byla maminka, kterou osud obdařil dítětem zrozeným ve znamení Kozoroha. Vzhledem k tomu, že mám syna, jež má v tomto znamení ascendent, zaplála jsem k ní sympatiemi ještě dříve, než stihla pořádně otevřít ústa. Vrátila jsem se o více než dvě desítky let zpátky a vzpomněla jsem si, jak jsem se pod pátravým zrakem svého Kozoroha, který mi sahal sotva do pasu, cítila menší a ještě menší. Vzpomněla jsem si na jeho dotazy, které se sice nedaly přímo označit za vlezlé, ale které byly vždycky až nemilosrdně konkrétní, a na něž vyžadoval zcela jasné odpovědi. S mlžením se nespokojil už v útlém věku.

Ta maminka, která u mě seděla, vytáhla z batůžku obsáhlý spis, z něhož se vyklubal psychologický rozbor jejího synka. Byl zpracovaný profesionálně, měl dokonalou štábní úpravu (kdybych tak uměla sama sebe prezentovat, hned bych si o sobě myslela o hodně víc) a měl jednu zásadní chybu. Ta paní doktorka, která ho zpracovávala, nevěděla o Kozorozích vůbec nic. Kdyby věděla, nedivila by se, že jde o dítě, které má už od malička jasný žebříček hodnot, nedivila by se, že ho zajímají věci, které jsou všem jeho vrstevníkům šumafuk a vůbec by se nepodivovala nad tím, že chlapeček má už v necelých desíti letech jasné životní plány, které mu určitě vyjdou. Vůbec už by ji nepřekvapilo, že těžko snáší, když ho ostatní neberou vážně a že není ani trochu rád, že je dítě a už se těší, až bude dospělý a ostatní mu budou vykat.

S maminkou jsme si dlouho povídaly a během našeho hovoru se vrátil domů můj kozoroží syn, který se projevoval v dětství podobně jako její ratolest a nyní je absolventem vysoké školy a projektuje letadla. S maminkou jsme se rozloučily, domluvily se, že půjde ještě k jinému psychologovi a budou doufat, že časem najdou se synkem společnou řeč. Když jsem se dívala na aspekty, které vrcholí v třetím týdnu roku 2006, na první pohled mě zaujala konjunkce Merkura na dvacátém druhém stupni Kozoroha. Jde o spojení mezi retrográdním Merkurem a Venuší, které se nachází v šestém radixovém domě. Na hrotu šestého domu je Pluto a na samém descendentu se nachází Slunce, které je v recepci se Saturnem. Konjunkce je navíc v trigonu na Marse do Štíra, takže zjemňuje T-kvadraturu Mars/Jupiter/Neptun, jež tvoří u horoskopu konjunkce dominantu. Když se podíváme na datum, uvědomí si ti, co mají děti školou povinné, že jim nastává předpololetní školní maratón, v němž písemky střídají testy a to všechno je občas proloženo ústním zkoušením.

Rodič (já vím, že se mi mluví, když už mám syna pomalu na odchodu z domova) by měli toto nelehké období respektovat a své děti nevychovávat více, než je potřeba. Děti by si zase měly uvědomit, že je zbytečné dráždit chřestýše bosou nohou a neprovokovat učitele více, než je bezpodmínečně nutno. Když si však malí Kozorozi, Býci a Panny naplánují na tento den zkoušení, nebo se dokonce sami a dobrovolně nechají vyvolat (a to přesto, že jim budou méně duchem podnětní spolužáci přezdívat šprtů) může to dopadnout jenom dobře. Všechna zemská znamení budou v úterý 17. ledna působit tak přesvědčivě, že je každý bude brát vážně – a vůbec nehraje roli, kolik jim je let.