24/2004) Volby do Evropské unie

Jedna z nejzajímavějších voleb, které mě týden co týden čekají, je výběr vhodného tématu pro tento sloupek. Téma pro tento týden mi bylo však už dlouho jasné. V pátek 11. června 2004 budeme totiž poprvé volit do Evropského parlamentu své zástupce. Dveře volebních místností se otevřou ve 14.00, kdy bude ascendent na čtvrtém stupni Vah, a který podle poněkud zlomyslných klasiků přináší neustálé drobné potíže, s nimiž se zrozenec musí potýkat. (Když se podíváme na průběh dosavadních svobodných voleb, počínaje těmi prvními svobodnými v roce 1990, nepůjde o nic tak zásadně nového. Opravdové potíže by mohly nastat jedině v případě, kdyby vše šlo jako po másle a žádný skandál na poslední chvíli nevyplaval.)

Základem horoskopu je recepce Luny v Beranu s Marsem v Raku, přičemž Luna jako rychlejší uzavře s Marsem přesnou neboli exaktní kvadraturu v sobotu 12. června ve 13.32 SELČ. Vzhledem k tomu, že to bude přesně 28 minut před uzavřením volebních místností a ukončením voleb, lze předpokládat, že se nakonec přece jenom povede něco, co věrohodnost voleb přinejmenším sníží (vzhledem ke stavu státní pokladny si můžeme bez rozdílu postoje k této akci jenom přát, aby volby nebyly anulovány a aby se celá akce nemusela opakovat). Podobné nepříliš optimistické úvahy podporuje i retrográdní vládkyně ascendentu – tedy Venuše, která se do přímého chodu otáčí až za 18 dní - tedy 30. června v časných ranních hodinách. Retrográdní Venuše je navíc součástí blíženeckého stelia, v němž je kromě ní ještě Merkur, Slunce a Černá Luna, které tvoří trigon na Neptuna do pátého domu. Pokud se najdou tací, co si s výsledkem voleb a hlavně s věrohodností svých slibů nebudou příliš lámat hlavu a budou je brát jako svého druhu hru – i když hazardní – mohli by se dočkat poměrně velkého úspěchu.

Další dominantou horoskopu je opozice Jupiter/Uran, přičemž Uran je na hrotu šestého domu, je stacionární a dle mého názoru nejsilnější, jak jenom může být. Vzhledem k tomu, že kromě oné opozice na Jupitera na hrotu dvanáctého domu a kromě rozjezdné kvadratury s Merkurem neuzavírá žádné jiné aspekty, máme se na co těšit. Pokud vám neharmonický Jupiter na hrotu dvanáctého domu evokuje představu nečistých finančních příjmů, nestyďte se za to. Sama mám naprosto stejné nápady, ale když vezmu v úvahu sextil na Saturna a trigon na plusové uzly – které starší astrologové nazývali pytlíkem štěstí a považovali je za výrazně pozitivní bod horoskopu – může jít o skandál, který sice proběhne, ale který se vyřeší několika pohrůžkami hlavním protagonistům a který stejně jako všechny skandály v našich zeměpisných šířkách vyvane tak trochu do ztracena. Když se podíváme do čtvrtého domu, který by měl ukazovat, jak celá záležitost vyzní, je kromě planetky Chirona prázdný. Jeho vládce Saturn se však nachází v Kozorohu v domě desátém a slibuje pomalý růst a úspěch po těžké práci. Naděje do celé záležitosti však vnáší Luna v první lunární zastávce. Když se totiž Luna nacházela v tomto pásmu, vysílali dávní indičtí astrologové své klienty na cesty a nemocným podávali léky. Tvrdili, že léky zabírají zvlášť účinně a že cesta, ve dni s takovou Lunou nastoupená, může mít sice bouřlivý průběh, ale poutník ji šťastně zakončí a vrátí se ve zdraví do domu, z kterého vyšel.

Od dob, kdy indičtí astrologové říkali tato útěšná slova vůdcům kupeckých karavan, uplynulo již nejedno století. Lze však předpokládat, že je poslouchali se stejnou nadějí, jako je posloucháme my při prvních krocích, které činíme na pouti, jíž máme ovlivnit tvář Evropské unie. Ať nám všem svítí jasné a příznivé hvězdy!