05/2004) Do háje s Esmeraldou!

Jak jsem již jednou podotkla, chodím třikrát týdně cvičit, abych si poněkud vylepšila pochroumanou tělesnou schránku. Za půl roku, co tak činím, jsem se tam seznámila se spoustou zajímavých a príma lidí. Jednoho dne těsně před Vánoci jsem vstoupila do dveří a hned mě lapila jedna z majitelek: „Hledala tě tu paní X.! Něco se u nich stalo, musí s tebou nutně mluvit. Naznačovala, že se jí snad zhroutil manžel nebo co…“. Přiznám se, že se mi to nějak nezdálo. Manžela znám, je to velice realisticky myslící muž (viděli jste snad tiráka, který realisticky nemyslí?) a zhroucení mi k němu nějak neštymovalo. Telefon se ozval vzápětí a já jsem zjistila, že zdání klame. Nedá se říct, že by se manžel zhroutil, ale jeho psychika dostala několik úderů. Nebojte se, nestalo se nic, co by se týkalo jeho rodiny nebo malinké vnučky.

On totiž otevřel docela obyčejný dopis, v němž mu věštkyně Esmeralda v první řadě slibuje spoustu peněz (a to buď najednou nebo na splátky – uznejte, že je to kulantní), ale hned v řadě druhé po něm požaduje 598 Kč, které má patrně na režii na poštovní známky, vedení konta a na všechno, co tak vytížená dáma, jejímž životním úkolem je činění dobra, potřebuje. V řadě třetí ale přišly výhružky a temné perspektivy toho, co se stane, když na laskavou nabídku neodpoví a výše jmenovanou částku nepošle. Fakt je, že v této části dopisu Esmeralda černou nešetřila a jeho budoucnost vymalovala vyloženě ošklivě. A na závěr opět vlídná slova: „Zaplať, a nic se ti nestane. Já se už postarám, aby se ti všechny potíže vyhnuly.“. Po přečtení dopisu se chlap jako hora rozklepal a nevěděl, čemu má vlastně věřit. Zdravý rozum se vzpíral, ale… no prostě ale. Nejlépe zareagovala jeho křehká vlastní žena. Dopis za necitovatelných výroků roztrhala a manžela poslala hned nazítří ke mně.

Popovídali jsme si o životě a o tom, jak se ten jeho bude vyvíjet, a dokonce i o dopise od Esmeraldy. Snad se mi podařilo vysvětlit, že nejde o žádnou konkrétní dámu (ženu, či babici), ale o nechvalně známou polskou firmu, která je už doma profláklá a má na krku několikeré trestní stíhání a proto přesunula svou aktivitu k nám. Tato firma nemá ani s astrologií ani s kartami nic společného a to, co dělá, je jenom zneužívání psychicky labilnějších lidí, kteří rádi zaplatí pakatel (tedy 600 Kč) za příslib krásnější budoucnosti. Jde o sumu, která je velice dobře vykalkulovaná. Na kontě sice potěší, ale zároveň není tak vysoká, aby někoho nutila k podání trestního oznámení. Jestli se z rozsáhlé databáze, kterou firma disponuje, chytí jenom 10% lidí (což je podle odborníků realistický odhad), jde o docela slušné cifry. Vstupní náklady jsou celkem nulové: Stačí ona výše zmíněná databáze, počítač s tiskárnou a několik dopisních známek. Zůstává jediná záhada: Kde Esmeralda k databázi českých obyvatel přišla?

Mě zatím dopis od Esmeraldy ani nikoho podobného nepřišel. Když se mi ale objeví ve schránce, udělám jedno: Napíšu jí a navrhnu, že jí tentokrát poradím já a popovídáme si o její budoucnosti. Moje polština je sice nepříliš kvalitní, ale na to, abych v ní uměla popsat vězení s ostrahou, ještě stačí.