31/2004) Prázdniny

To, k čemu prázdniny vlastně jsou, se dočtete v každém ženském časopise, v materiálech Linky důvěry, která má vždy před prázdninami spoustu práce (souvisí to sice s vysvědčením, ale to je nutný prázdninový úvod), najdete je v každém katalogu cestovních kanceláří a podobně. Když se ale na prázdniny podíváme z astrologického hlediska, je jasné, že se rozpadají na tři nestejně dlouhé úseky.

Ten první, v němž začínají, je určen Sluncem ve znamení Raka a jeho veškerá energie je směrována do RODINY (velká písmena nejsou přeháněním, ale konstatováním stavu věci). Rodiče totiž dostanou na konci června do ruky vysvědčení, nejdříve pokárají ratolesti a v bezesných nocích začnou potom kárat sami sebe. Nemohou přece říct, že vysvědčení je předně produktem myšlenkových pochodů vlastních ratolestí, ale začnou se obviňovat, že se svým potomkům málo věnují a ti potom následně vlčí. Okamžitě začnou přijímat náležitá protiopatření a jmou se děti vychovávat. Z toho potom vznikají rodinné výlety po zříceninách, kde se mají děti naučit dějepis, dovolené s atlasem, v nichž se hledají řeky a pohoří, díky čemuž se mají haranti oblomit v zeměpisu, a přepočty eura na koruny a opačně, což má potomky vycepovat v matematice. Prázdniny si však jdou svým pravidelným krokem a vzdělávací aktivita rodičů pomalu upadá. Není se čemu divit, protože se zjistilo, že v jejich školních znalostech jsou povážlivé díry a že na přepočet eura na korunu je lepší kalkulačka, která sice hlavu netříbí, ale je rozhodně přesnější.

Čas však přináší konec července a přesun Slunce do Lva, pod jehož vlivem začínají rozkvétat rodiče i děti. Děti proto, že rodiče ztratili prvotní nadšení, přestávají je poučovat a přestávají se jím až příliš věnovat; rodiče proto, že si na svých prázdninových cestách uvědomili, že jsou i daleko horší potomci, než ti jejich a pomalu se propracovávají k moudré vyrovnanosti. Léto je navíc v plném proudu, maminky jsou krásně opálené a vidí, že zdaleka nepatří do starého železa; tatínkové vymění kravaty za trika a zkouší, co ještě zvládnou v tenisu. Lev přeje hrám, zábavám, rozkoším, prezentaci svého zevnějšku a vůbec všemu, co nemá s denní a rutinní prací příliš společného. Když si tedy dovolenou moudře odložíme na tyto dny, můžeme se těšit na příjemné lidi kolem, dlouhé večery, líná rána a odpočinek, z kterého budeme čerpat síly ještě za podzimních plískanic. Kuchyni budou vévodit ovocné koláče, barům ovocné koktejly a my budeme všechny dary léta z plného hrdla vychutnávat.

Protože je všeho do času, přijde 23. srpen a Slunce se přesune do Panny, kdy nastane ouvej. Ti, kteří si na prázdniny nechali studium, budou muset přistoupit ke zkouškám. Maminky chystají svým ratolestem školní tašky, školní oblečení, někteří zvlášť pilní rodiče si se svými dětmi začínají opakovat (samozřejmě učení do školy) a atmosféra se poněkud zahušťuje. Zatím nám však nic podobného nehrozí, protože se prázdniny teprve v neděli lámou do své druhé lví půle. Přečtěte si tyto řádky ještě jednou a užívejte si jich zplna hrdla. Určitě si to všichni zasloužíme.