26/2004) Povzdech

Víte, jaký je podle archeologů ten nejstarší rozluštěný nápis? Byl nalezen v Mezopotámii, je vyrytý do cihly a praví: „Běda, již není jak bývalo!“ a pokračuje spíláním všem mladým lidem. Když jsem kdysi dávno tento vtípek četla, zapřísahala jsem se, že takový výrok ode mě nikdo neuslyší, že budu mít pro mladé vždycky pochopení a podobně. Omlouvá mě snad jenom to, že mi tehdy bylo málo přes dvacet a syn, který by k tomuto tématu mohl teď říct své, ležel ještě v kočárku a měl roztomilé modré dupačky s vyšitými káčátky.

V poslední době se vzhledem ke svému povolání dostávám do styku s mnoha mladšími lidmi a měla jsem dojem, že je mi styl jejich uvažování jasný a že mě nemohou ničím překvapit. Pýcha však předchází pád – jak jsem se přesvědčila v pondělí 17. května v 19.35 SELČ při sledování zpráv na TV Nova, kde měli ze Slovenska příspěvek o tzv. hokkaidistech (pokud se to píše jinak, ze srdce se jim omlouvám). Jejich název pochází od expresu Hokkaidó, který je pojmenován podle jednoho ze čtyř hlavních japonských ostrovů. Jak ale vypadá Hokkaidó ve slovenském provedení? Jedná se o mladé muže, vyznavače adrenalinových sportů. Ti za jízdy naskočí na vlak a jmou se ho všemi čtyřmi končetinami rozpojovat tak, aby se zastavil pokud možno na místě. Občas se jim to povede, občas dají vydělat místní pohřební službě a občas taky přežijí. Potom sedí zády ke kameře, která zabírá pahýl, jež byl kdysi jejich funkční a zcela zdravou nohou a vysvětlují redaktorovi (ten se snaží tvářit jako profesionál a marně předstírá, že mu není do pláče) jaká je to radost, když si vylezou na vagón a nohou rozpojují vagóny (mladík, který to vyprávěl, však nebyl v technice honěný a zapomněl, že v hadicích je vzduch pod tlakem, hadice se vymrštila a on spadl pod vlak, jehož kola se mu okamžitě postarala o onen pahýl místo končetiny).

Když jsem se podívala na horoskop okamžiku, našla jsem dvě stacionární planety - Venuši a Neptuna. Při výkladu stupňů, v nichž se planety nachází, je u Neptuna ve třetím domě pýcha a pohrdavý vztah k ostatním lidem (pokud chcete malé opakování, třetí dům signuje krátké cesty). Stacionární Venuše je spolu s Marsem, Saturnem a Černou Lunou v domě osmém a nachází se ve stupni, kde hovoří o hořkých pocitech, sklonech k sebevraždě, neurastenii, a také o tom, že jde o lidi, kteří mají sklon sázet vše na jednu kartu.

Astrologické poučení, které z výše uvedených řádků vyplývá, si snad ani nevyžaduje dalšího komentáře. Když jsem psala tyto řádky, přišla mi na mysl další vzpomínka. Prázdniny před vysokou školou jsem trávila na školním statku, kde jsme přišli do styku s řadou autentických zemědělců. Pamatuju na jednoho z nich, který úroveň mladých lidí hodnotil zhruba slovy „samé blbosti, bigbít a fotit se s nahýma babama“. Je to výrok už více než pětadvacet let starý a jeho autor je už asi dávno na pravdě Boží. Moc by mě však zajímalo, jak by ohodnotil aktivity dnešních hokkaidistů.