14/2004) Daně, daně…

…a jak na ně? Dá se říci, že se astrolog učí od svých klientů stejně intenzivně jako z knih nebo možná i více. Když se u mě objeví klient, který má na konec března hodně tvrdé aspekty, které se většinou opakují s jistými posuny každý rok, zdvořile se zeptám, zda náhodou nepracuje v soukromém sektoru jako daňový poradce a účetní, či zda ho vládce jeho desátého domu náhodou nezavál na finanční úřad. Obě tato povolání jsou totiž dvěma stranami jedné mince a obě prožívají vždy na konci března, kdy se podávají daňová přiznání, hektické chvíle. Člověk, který s účetnictvím nikdy nepřišel do styku, by si řekl, že se jedná o záležitosti suché a nenápadité, ale bylo mi řečeno, že opak je pravdou. Jedná se prý o vysoce kreativní činnost a dobře sestavená obchodní bilance se prý vyrovná dobře napsané detektivce nebo symfonii.

Přiznám se, že tomu příliš nehovím (mám Merkura v přelétavých Blížencích a navíc tak impulsivního, že se cifršpiónováním rozhodně nezdržuje), ale pochopila jsem, že na tom něco je, až ve chvíli, kdy mi jedna z mých kamarádek vstrčila pod nos účetní uzávěrku a nutila mě, abych se nad ní smála údajům tam uvedeným stejně upřímně jako ona. Ani po třetím vysvětlování jsem nepochopila, co je tam k smíchu a ona si mě patrně hluboko v nitru zařadila mezi osoby ducha mdlého. Naštěstí tento fakt nezanechal na našem přátelství stopy. Jen rozvahy mi už k pobavení nepředkládá.

Jaký bude konec tohoto daňového roku a na co se máme připravit? Daňové přiznání se musí odevzdat a daně zaplatit do středy 31. března 2004 do 24 hodin. Když si na tuto chvíli spočítáme horoskop, dostaneme ascendent v posledních stupních Štíra, kde hovoří o tom, že se z peněz vlastních stávají peníze cizí (stát nás sice ústy našich volených představitelů ujišťuje, že peníze vybírá jenom proto, aby nám je později mohl vrátit, ale mám dojem, že se k těm, jež daně platí, dostane z jejich peněz opravdu mizivé procento). Vládce ascendentu je Pluto v domě druhém, který nemá kromě kvadratury na MC jiného aspektu (že by šlo o rozpor mezi touhou vybrat co nejvíce a strohou realitou, které po sečtení nastoupí?), jeho spoluvládce Mars je v domě sedmém, který tvoří sice sextil na Slunce, ale zároveň kvadraturu na Jupitera i na Urana. Vládcem druhého domu je velmi dobře aspektovaný Saturn (že by vybrané peníze byly opravdu použity na to, na co jsou určeny a že by se dalo zabránit veškerému plýtvání? Podle horoskopu to tak vypadá, ale mysl se zdráhá věřit). Jemné upozornění na to, co by se mohlo stát, podstrkuje nejpřesnější aspekt celého horoskopu. Jde o opozici Luna/Neptun z Vodnáře do Lva a z hrotu třetího na hrot devátého domu. Obě planety jsou v harmonickém aspektu k Černé luně v domě sedmém. Když si to podtrhneme a sečteme, můžeme přijít na to, že informace, které vedly ke zvýšení daní a které jsou maskovány tím, že to od nás vyžaduje Unie (dům devátý) se nezakládají na pravdě. Smlouvy a sliby zůstávají na úrovni Černé luny, což znamená, že jich bude rozhodně více než skutků. V domě třetím a devátém je zároveň opozice Jupiter/Uran, která hovoří o netrpělivosti a přehnaných nárocích na ty, kteří se neumí účinně bránit, protože za sebou nemají ani odbory, ani mocné lobby, a protože se živí prací vlastních rukou, nemají ani čas něco takového organizovat. Kdo si myslí, že na hvězdy vyzraje tím, že odevzdá daňové přiznání až ve druhém termínu – to znamená k 30. červnu - získá sice čas, ale to bude asi tak všechno. Na descendent události se sice místo „malého štěstí“ (Venuše) posune „velké štěstí“ (tedy Jupiter), ale nutnost platit zůstane. S tím prostě nepohneme ani s hvězdami, ani bez nich…