25/2004) Salvator Dali

Když jsem se doslechla, že Španělé vyhlásili letošní rok rokem Salvatora Dalího (narozeného 11.5.1904 v 8.45 ve Figuare) příšlo mi to samozřejmé. Tak brilantní malíř a zároveň extravagantní člověk si už nějaké to ocenění zaslouží. Když se posléze v novinách začaly objevovat články o tom, že by v Praze mělo na místě bývalého pomníku Jana Švermy stát v dalších letech muzeum tohoto umělce, docela mě to překvapilo. Nějak jsem si nedovedla dát dohromady to, co má Praha společného s excentrickým Španělem. Dům měl být ale dílem známého architekta Davida Libeskinda, který je mimo jiné autorem návrhu Velké věže, jež má stát na místě Dvojčat v New Yorku, což budilo představu budoucí Prahy zasypané skvosty současné světové architektury a dávalo celému projektu jakés takés vysvětlení.

Když jsem si však dne 13.5.2004 sedla k internetu, nalezla jsem tam článek s mnohoslibným titulem „Osud Dalího muzea je v rukou věštkyně“, který (zajisté pochopitelně ) přitáhl mou pozornost. Mám mezi dámami tohoto povolání řadu známých či dobrých přítelkyň a představa muzea v rukou (kupř.) Marcely Košanové mi připadala opravdu zajímavá. Při čtení článku mi však klesla čelist. Nešlo o čarodějnici z českých luhů a hájů, ale o importovanou věštkyni v Kuvajtu, která investorovi, jež na podobný ambiciózní projekt nemá dostatek peněz, předpověděla bohatého mecenáše (nebo bohaté mecenáše?), kteří celý projekt zafinancují a zaštítí.

Celá zpráva (uveřejněná na internetu 13.5.2004 v 00.00 v Praze) má tedy vlastně dvojí dopad. Jedním z nich je fakt, že se i lidé, kteří mají velké plány, chodí radit k věštkyním a nestydí se za to. Druhým je horoskop momentu, kdy toto prohlášení vešlo ve všeobecnou známost cestou internetu (samozřejmě že bylo publikováno dříve, ale tuto hodinu nemáme k dispozici). Ascendent je na počátku Kozoroha, jeho vládce je v sedmém domě v Raku a na samém descendentu se nachází Mars. V horoskopu dále najdeme dva draky (jednoho na ose Luna/Jupiter a druhého na ose MC/IC). Ve třetím domě se pak nachází jeho vládce Merkur (v Beranu) jež je v trigonu na Pluta do dvanáctého domu a v sextilu na Černou Lunu, která se nachází na samém konci Blíženců v domě šestém. Ta se zároveň nachází v pásmu, kde podle Picatrix přeje přátelství mezi bývalými nepřáteli a spoluspiklenci, provokuje degradaci vysoce postavených úředníků a přeje při získávání dobré pověsti ve vztahu k vládci. Když vezmeme v úvahu tento úhel pohledu, nadšení pro věštkyni, ke které se chodí radit vysoce postavení, bere poměrně rychle za své.

Vypadá to, že celá záležitost je jenom nafouklou mýdlovou bublinou, která praskne při prvním střetu s realitou. Nebo – což je další možnost – jde o geniální mystifikaci zcela v intencích geniálního Španěla. A ten se teď na nás z nebe dívá a nakrucuje si svůj pověstný špičatý knír.