04/2004) Královna Viktorie

Historikové mají z valné části jasno v různých dobách, ale méně jasná jsou data, která je ohraničují. Většinou jde o období, která se plynule prolínají jedno do druhého. Přesto ale existuje doba, u které můžete přesně stanovit počátek i konec. Jde o viktoriánské období, které bylo zahájeno korunovací královny Viktorie a které skončilo 22. ledna 1901 jejím úmrtím. Do konce tak došla doba, která je proslulá skvělou literaturou, obrovským pokrytectvím, která přinesla na jedné straně rozmach průmyslu a na straně druhé ožebračení těch, kteří ho vytvářeli; šlo o období, které proslulo svým důrazem na prudérnost a na mravnost a zároveň vytvořilo Jacka Rozparovače, kterého policie nikdy nenašla a kterým mohl podle různých pramenů být i jeden z vnuků královny samotné.

Královna Viktorie se narodila 24. května 1819 ve 4.15 GMT v Londýně (zdroj DAV) jako jediná dcera prince Edwarda a princezny Marie-Louisy z dynastie sasko-koburské. Horoskop svědčí o opravdu nadprůměrné osobnosti – Jupiter ve Vodnáři v desátém domě se sextilem na uzly, stelium pěti planet na pomezí jedenáctého a dvanáctého domu, novoluní na ascendentu. Korunována byla 20. června 1837. Slunce ji v tento den stálo na hrotu druhého domu, kousek od ascendentu byl stacionární Merkur, Pluto tvořil konjunkci s radixovou konjunkcí Mars/uzly. Princeznu bylo potřeba vdát a zajistit tak příslušný počet následníků. Pro ženicha nešla daleko: dne 10. února 1840 si vzala svého bratrance knížete Alberta opět z dynastie sasko-koburské. Slunce jí šlo přes Jupitera v desátém domě a Pluto vytvářel přesnou konjunkci na Mars. Šlo o manželství, které bylo sice královské, domluvené, ale přesto šťastné. Důkazem bylo devět dětí, které z něj vyšly.

Královna vládla velmi dlouho – 64 let – a Británie pod její vládou byla ve světové špičce téměř ve všech oblastech. Rozvíjely se železnice, Londýn dostal své metro a byly zavedeny i různé dosud nevídané novinky – třeba poštovní známky. Na jedné z těch prvních je vyobrazena královna z profilu a známka (modrý Mauritius) patří dodnes k těm nejcennějším. V roce 1877 – když bylo Viktorii 59 let – nastal snad vrchol jejího panování. Obdržela totiž titul indické císařovny. Při pohledu na horoskop nás překvapí množství trigonů, které planety k radixovému horoskopu vytváří. Nepominutelné je však i postavení Černé luny, která přešla přes své radixové postavení a směřuje na radixové IC. V každém počátku je zárodek konce a v tomto případě to platí dvojnásob. Doba se proměňovala, měnily se poměry v průmyslu a ten už nepotřeboval armádu udřených a špatně živených dělníků, ale dobře placené, vzdělané a sebevědomé odborníky. Královna žila dál a stal se z ní symbol stability a tradice. Když 22. ledna 1901 umírala, je to opět z pohledu horoskopu velmi šťastný den. Odcházela po dlouhém životě, šťastném manželství a úspěšném panování. Nedožila se dvou velkých válek, které zamíchaly světem a ve svém důsledku rozvrátily její milované impérium. A navíc svým jménem označila celou dlouhou epochu, k jejímž klidu a smyslu pro řád se dneska rádi a s kapkou nostalgie vracíme.