Valentýnská večeře (2007)

…se v posledních letech stala opravdovým pojmem. Když tě tedy tvůj miláček (nebo někdo, kdo by dal modré z nebe za to, aby se tvým miláčkem stal) pozve k magickému datu na večeři, není to rozhodně jednoduchá záležitost. Předně se budeš muset hbitě rozhodnout, zda pozvání přijmout nebo odmítnout. Jakmile přijmeš, je potřeba, abys vypadala co nejlépe. Určitě půjdete do jeho oblíbeného podniku nebo klubu, kde můžeš potkat jeho kamarády, jimž tě bude chtít představit. V takovém případě je potřeba, abys vypadala co nejlépe – zvláště v případě, že se tam může kromě jeho známých objevit i jeho ex, před kterou nesmíš v žádném případě vypadat jako chudá příbuzná. Když však přijdeš ke kosmetičce a chceš, aby tě na tvůj velký večer upravila a nalíčila, dočkáš se prvního zklamání: po velkém hledání objeví ve svém diáři jediný volný termín – bohužel přesně 14. února v 18.30. Další hrůza tě ovane ve chvíli, kdy se podíváš na ceník a zjistíš, že ošetření pleti, které si představuješ, zdaleka přesahuje tvé finanční možnosti. Celkový součet tedy vypadá na první pohled dost zle: Na večeři moc chceš, ke kosmetičce se nedostaneš a skoro si říkáš, jestli bys to neměla včas odpískat a vymluvit se třeba na chřipku. Jako neupravené koště vypadat nechceš… A NEMUSÍŠ! Sáhly jsme do zkušeností starší generace, sesbíraly domácí recepty, které byly už dávno (tedy v dobách, kdy kosmetičky ještě zdaleka neexistovaly) určeny k vylepšení krásy právě před večerem, na kterém se měl objevit pan Úžasný. Recepty jsou vyzkoušené a fungují. Jejich příprava si sice vyžádá trochu námahy, ale efekt bude dokonalý a ty zjistíš, že všechna tvá námaha stála za to. Čím začneš?

Pokud máš problémy s pletí, asi se ti je za pár dnů před Valentýnem vyřešit nepovede, protože většinou jde o dlouhodobé záležitosti. Můžeš se ale postarat, aby tvá pleť byla hladká a aksamitově jemná na dotek a doslova lákala k pohlazení. Pomůže ti v tom bramborová maska. Jak se při její přípravě postupuje? Nadrobno nakrájený brambor uvař ve troše mléka (pozor, rádo se to připaluje!). Až je měkký, rozmělni ho vidličkou na kašičku a přidej lžičku olivového oleje (vezmi si ten panenský, který má mamka na saláty, je nejlepší). Kašičku nanes na tvář, krk a dekolt a nech působit asi 20 minut. Potom opláchni teplou vodou a pleť ošetři svým obvyklým krémem. (Snad ti není potřeba připomínat, že kašičku nanášíš vlahou, abys tvář místo zkrášlení nespálila.)

Pleť je už v pořádku, ale co dělat, když se podíváš do zrcadla a zjistíš, že máš od neustálého sezení před počítačem oči červené jako králík a pořád si je mneš? Naše recepty ti poradí i v tom, jak získat hluboký pohled a oči, které září tak, až se tvému miláčkovi zatočí hlava. Jak se to dělá?

Dopoledne před tím, než jdeš do společnosti, si uvař trochu (stačí asi dva decilitry) hodně silného černého čaje. Před tím, než se začneš líčit, si na chvilku lehni (asi na čtvrt hodiny) a na oči si přilož gázu, kterou necháš čajem nasáknout. Efekt je rychlý a skvělý! Pokud však máš pod očima navíc i kruhy, můžeš použít i bylinkový led, který se připravuje následovně: Kup si světlík lékařský (dostaneš ho v prodejnách zdravé výživy, v bylinářství nebo v lékárně zaměřené na přírodní léčivé prostředky), dej ho lžičku do sklenice a zalej vroucí vodou. Nech 15 minut pod pokličkou vylouhovat, přeceď, nech vystydnout a zamraz ve formičkách, ve kterých obvykle mrazíš led do koktejlů. Zmrzlé kostky odvaru oviň gázou, obklad polož na oči a víčka a nech je působit asi deset minut. Nakonec můžeš okolí očí kostkami ledu jemně namasírovat kruhovými pohyby.

Každý muž, kluk či chlap přizná, že na něj ze všeho nejvíc působí přirozená vůně, kterou vydává tělo jeho milované. Jak to však udělat, abys voněla co nejdéle a pach potu nepřebíjel vůni tvého pečlivě vybraného parfému? Pokud máš sklon k silnějšímu pocení, musíš s ním začít bojovat už několik dní před dnem D. Několik dní po sobě si připravuj aromatickou koupel, která se dělá takto: Do teplé vody, kterou do vany napustíš, přidáš 10 kapek bergamontového oleje, 10 kapek citrónového oleje a 5 kapek oleje z čajovníku (prodává se jako tea tree oil). Směs vody s oleji dobře promíchej, ponoř se do ní na dvacet minut a potom si na chvilku zalez pod deku, aby ses nenachladila a místo večeře neseděla doma.

Pokud předpokládáš, že budete nakonec i tančit (a to je pravděpodobnější než to, že nebudete), potřebuješ, aby se ti nepotily nohy a aby tě ani nad ránem nebolely. Pokud se bojíš potu, omyj si chodidla před tím, než si oblékneš punčochy, vodou, ve které jsi rozmíchala šťávu z jednoho velkého citrónu. Když chceš, aby tě nohy nebolely, ponoř na chvíli nohy do vody, ve které se vařily brambory (zní to podivně, ale vyzkoušej to a uvidíš, že naše prababičky věděly, co opravdu pomáhá!).

Když už jsi už oblečená, nalíčená, navoněná a připravená, osvoj si poslední a nejdůležitější radu, kterou ti sice nikdo nedá, ale která je pro úspěch ve společnosti prostě nepostradatelná: Nezapomeň na dostatek sebedůvěry. Narovnej se, protože tělo mluví beze slov a tvůj shrbený postoj prozrazuje nedostatek sebevědomí a nejistotu. Před odchodem se podívej do zrcadla a nahlas si řekni: „Jsem krásná, přitažlivá a čeká mě krásný večer plný úspěchů“. Pokud budeš mít během večera přesto pocit, že pozornost tvého miláčka rozptyluje nějaká jiná (může to být jak náhodná známá, tak někdo, kdo si uvědomil, že je tam s tebou a ze sportu se rozhodl, že jeho pozornost upoutá a bude se bavit pohledem na tvoji nejistotu), nesmíš se začít zlobit nebo otevřeně žárlit. Můžeš však do hry zapojit to, čemu se říká nonverbální komunikace čili řeč těla. Jak se to dělá?

Jde o prastarou hru, jejíž pravidla však platí navzdory emancipaci a tomu, že se píše jedenadvacáté století. V první řadě je potřeba, aby si tebou miláček nikdy nebyl jistý. Základní tři slova milostné strategie tedy znějí: sváděj, vzrušuj a zároveň nedovol, aby měl pocit, že mu náležíš. Jiskření začíná vzájemnými pohledy. Podívej se na něj a když zjistíš, že tvůj pohled zaregistroval, sklop oči nebo se podívej jinam. Za chvilku se podívej znovu a čekej na reakci. Pokud se na tebe dívá se zájem, můžeš pokračovat dál. Dalším vyzkoušeným krokem je protahování krční páteře. Můžeš sice předstírat, že tě páteř bolí od sezení nad prací či za počítačem, ale erotický podtext tvých gest je nepochybný. Stáhni si oběma rukama vlasy dozadu, protáhni šíji a ukaž svému partnerovi nejenom prsa, která tímto pohybem krásně vyniknou, ale i krk a hlavně krční tepnu. Není sice moc pravděpodobné, že sis vybrala upíra, který se po tobě hned při pohledu na tvou krkavici vrhne, ale atavismy jsou v nás stále ještě hluboce zažité a pohyb, kterým dáváš najevo svou podřízenost, velice funguje. Vzrušíš ho i tím, že si hraješ s pramínkem vlasů, náhrdelníkem či náramkem, pohráváš si se skleničkou (pozor zvlášť v případě, kdy je v ní červené víno!). Když budeš jenom trochu chtít, namícháš z erotické atmosféry večera, ze svého parfému a kouzla osobnosti takový koktejl, že se nenajde nikdo, kdo by mu odolat. A o to přece o svátku svatého Valentýna v první řadě jde.