Komunikace (2007)

Našla sis kluka a prvních pár dní či dokonce týdnů to vypadalo, jako by ses vznášela na růžovém obláčku. Rozuměli jste si beze slova a tobě se zdálo, že kamarádky, které si stěžují na komunikační zádrhele mezi sebou a svým přítelem, silně přehánějí. Nedávno se však stalo, že jsi šla s miláčkem na procházku a on celou dobu zarytě mlčel. Občas sice něco prohodil, ale vzhledem k situaci to bylo tak nepřiléhavé, že ti okamžitě došlo, že je tělem sice s tebou, ale duchem úplně jinde. Je samozřejmé, že tě to naštvalo a že jsi mu to dala pořádně najevo.

Až druhý den ses dozvěděla, že mu operovali psa (ukradli kolo, má babičku v nemocnici, dostal kouli jako vrata a rodiče musí do školy) a velice tě překvapilo, že ti to hned neřekl, nesvěřil se a nepožádal o útěchu, kterou bys mu tak ráda poskytla. On to však neudělal a tím ti dal první lekci v tom, že muži jsou sice podle učebnic biologie stejní jako ženy, ale ve skutečnosti jde o dva odlišné živočišné druhy, které jinak myslí, jinak jednají, jinak cítí a dávají důraz na naprosto jiné věci. Možná tě utěší, že se s podobným problémem setkaly téměř všechny ženy před tebou (ty, které se nesetkaly, měly zase jiné problémy, protože většinou záhy po svatbě zjistily, že jejich vyvolený je gay) a tak jsme sáhly do chytrých příruček, vyzpovídaly pár kamarádek psycholožek a pár těch, které sice psychologii nevystudovaly, ale žijí dlouhá léta v trvalém a šťastném svazku a daly jsme dohromady několik rad, které se ti budou hodit nejenom teď, ale i v dalších etapách tvého partnerského života.

Nejdříve je potřeba, aby sis uvědomila, že tvůj kluk, byť je tak skvělý, čeká od života něco naprosto jiného než ty. Zatímco ty toužíš po lásce, harmonickém partnerství a porozumění, jemu nejvíce záleží na uznání a akceptaci okolí a hlavně na tom, abys ty uznala, že je ten nejlepší. Od tohoto se odvíjí důvod výše popsaného komunikačního zádrhelu. Představ si, že ses dostala do opravdu velkého průšvihu ty. Obvoláš všechny kamarádky, které tě vyslechnou (protože předtím jsi vyslechla ty je) a hned ti vysvětlí, že je to sice průšvih, ale že se z něj dostaneš, stejně jako se z něj dostala Helena, která nedávno prožila něco podobného. Pokud se však dostane do podobné situace kluk, je tak trochu v háji. S kamarády je zvyklý probírat ligu nebo auta, ale ne své trable, takže se nemá s kým poradit. Je logické, že si zaleze do samoty, kde vymýšlí řešení a ven vyleze až ve chvíli, kdy mu bude další postup naprosto jasný.

Kluk prostě mluví jenom ve chvíli, kdy ti chce říct něco, o čem si myslí, že je to opravdu důležité a chce, abys to věděla. Po zbytek času klidně mlčí, ale to vůbec neznamená, že by byl naštvaný nebo by se mu něco nelíbilo. Proto ho ani nenapadne, aby se tě zeptal, v čem je problém, když začneš mlčet ty. Ty totiž mlčíš jenom tehdy, kdy mezi vámi není v pořádku naprosto nic a kdy chceš, aby se tě zeptal, co se stalo, ujistil tě o své lásce a eventuelně ti nabídl aktivní pomoc. Jemu však v té chvíli není nic vzdálenější, protože si myslí, že je všechno v pořádku. Starší a životem otřískanější muž sice rozdíl mezi vlídným a naštvaným mlčením hodně rychle pozná a už ví, jak se má chovat, ale po svém klukovi tuto dovednost opravdu vyžadovat nemůžeš.

Když proti němu něco máš, když ti připadá, že se na diskotéce na Anču tiskl daleko víc, než právě musel, překonej se a jasně mu řekni, co se ti nelíbí. V takovém případě však mluv jenom o jedné věci najednou (nepleť to, že se včera tiskl na diskotéce k Anče s tím, že na tebe předevčírem nečekal u školy), vyjadřuj se jasně a konkrétně, a hlavně nečekej, že ti bude číst myšlenky a bez tvého přičinění mu dojde, co chceš. Týká se to všeho – od výběru filmu, na který spolu chcete zajít do kina až po výběr dárku, který bys od něj chtěla dostat pod stromeček (jsou prý na světě i muži, kteří umí bezvadně vybrat své přítelkyni či manželce dárek a trefit se jí do vkusu. Naše redakční osazenstvo však musí s lítostí konstatovat, že nikoho takového osobně nezná a proto ti nemůžeme poskytnout ani jeho fotografii, ani jeho adresu). Pokud nechceš být opravdu zklamaná, řekni, že chceš jít na zamilovaný film a víc se o tom nebav. Když necháš výběr na něm, budete totiž každý týden chodit na detektivku nebo thiller a na tvé oblíbené romance vůbec nedojde. Když se neozveš nahlas, tvůj miláček usoudí, že jsi s výběrem spokojená a ani ho nenapadne, aby se tě sám zeptal, zda nechceš vidět něco jiného.

Když se tedy stane a tvůj kluk se s tebou přestane bavit, nehledej v tom žádný problém, žádnou jinou holku ani nic, co má souvislost s tebou. Nech ho klidně zalezlého ve své ulitě a sama si vezmi časopis, zajdi si ke kamarádce nebo se dívej na televizi. Ve chvíli, kdy se drahoušek opět objeví po tvém boku, se můžeš klidně zeptat, co se vlastně stalo a tentokrát se to určitě dozvíš včetně všech podrobností. Tvůj partner si totiž vybojoval svůj boj, ve kterém zvítězil, uzavřel ho a hodlá se k němu vracet jenom jako ke vzpomínce na akci, ve které uspěl a která je pro něj důležitá jenom tím, že mu přinesla vítězství. Ať chceme, nebo ne, je už od jeskynních dob vítězství pro muže tím nejdůležitějším. A pokud se budeš držet alespoň trochu výše uvedených rad, záhy zjistí, že jsi pro něj vítězstvím největším právě ty… k čemuž ti hodně štěstí přeje

Tvoje redakce.