Předsevzetí (2007)

Sotva se na adventním věnci rozsvítí první svíce, začnou se noviny plnit rozhovory s nejrůznějšími celebritami, kterých se redaktoři více či méně vtipně vyptávají na to, čeho dosáhly v nynějším roku. Většinou se dozvíme, že se zatím sice něco povedlo, ale že to hlavní důležité čeká celebritu až v novém roce, ke kterému nám prostým smrtelníkům srdečně přeje všechno nejlepší.

V další etapě se redaktor zákonitě zeptá, zda si dotyčný dává novoroční předsevzetí a pokud ano, jak mu to vychází. Po takové otázce se zpovídaní rozpadají do dvou kategorií: jedna upřímně prozradí, že se na veškeré novoroční předsevzetí může vykašlat a po novoročním obědě, ke kterému je samozřejmě tradiční vepřová pečeně, si s chutí dopřeje pohár se šlehačkou a oblíbený skládaný dort, zatímco druhá přizná, že si novoroční předsevzetí dává pravidelně každý rok, aby nejpozději do Tři králů zažívala frustrace z toho, že se jí to letos opět nepodařilo. Co je ale na počátku nového kalendářního roku tak magického, že nás to každý rok nutí, abychom se dobrovolně ničili a sami sebe psychicky týrali (zvláště když nám zkušenosti praví, že to vyšlo málokdy a většinou lidem, kteří mají tak pevnou vůli, že vlastně ani žádné novoroční předsevzetí nepotřebují)? Abychom to pochopili, musíme si uvědomit, že je v lidech ještě od dob, kdy jsme byli opice, hluboce zakořeněná touha po čistých začátcích, kdy se najednou všechno zlomí a my vykročíme zcela novým směrem.

Jako inteligentní čtenářka inteligentního časopisu bys však měla vědět, že nic takového nejde. Lidský život je o hodně složitější a oněch bodů, kdy se dá všechno od základů změnit, je bohužel (nebo možná naštěstí) velice málo. Novoroční půlnoc sice vypadá jako velice dobrý čas pro tyto změny, ale všechno je zase jinak. Velice dobré vysvětlení nám poskytuje astrologie: O novoroční půlnoci je totiž ascendent (což je bod, který určuje povahu celé následující události) v našich zeměpisných šířkách vždycky ve znamení Vah, zatímco Slunce je ve znamení Kozoroha, odkud k Vahám tvoří neharmonický aspekt – kvadraturu. My se sice můžeme rozhodnout, že o novoroční půlnoci začneme novou životní cestu, ale protože jdeme svou energií proti energii okamžiku a hvězdy se ošálit nedají, nejpozději do Tří králů se rozhodneme tichým duchem předsevzetí vypustit a žít dál stejným způsobem, jako jsme žili předtím.

Jenže – naše duše není hloupá a bohužel si pamatuje přesně to, co by zrovna nemusela. Po několika takových nepromyšlených předsevzetích začneš mít pocit, že se ti nedaří, začneš opakovat, že nemáš pevnou vůli, nic nezvládneš a k tomu, aby se z tebe stal životní poraženec, který nevěří ani sobě ani své šťastné hvězdě, je už jenom krok. Vesmír je k nám však laskavý a nabízí nám i v této spletité situaci řešení. Předsevzetí se dělat dají a mají – ALE MUSÍ SE NA TO VYBRAT TA NEJSPRÁVNĚJŠÍ DOBA! Staří astrologičtí mistři doporučovali, abychom předsevzetí, od kterých chceme zásadní životní změnu, začínali v době, kdy v našem znamení probíhá novoluní. Jde o datum, které je každý rok jiné a které jsme ti na nový rok 2007 dali i s přesnou hodinou do níže uvedené tabulky.

Pokud se přece jenom rozhodneš, že to zkusíš s novoročním předsevzetím, všichni, kteří časopis připravujeme, ti držíme palce. Kdyby se ti to však nepovedlo, opravdu si z toho nedělej vrásky. Kdyby se totiž všechna novoroční předsevzetí podařila, byl by svět plný nekuřáků, abstinentů a zastánců zdravé výživy, kteří se nepřejídají, ráno s úsměvem vstávají a cvičí, odpoledne chodí běhat nebo do fitka a večer se s gustem ponoří do studia nebo četby klasické literatury (pokud možno v originále). Zapomněla jsem poznamenat, že kromě toho budou ještě pomáhat doma, nebudou odmlouvat, pomlouvat a plýtvat časem na nekonečné hovory s kamarádkou. A uznej, že takový svět by byl sice jasný a přehledný, ale určitě by na něm byla obrovská nuda. Proto ti do nového roku přejeme hodně štěstí ve všem, co podnikáš a pokud by se ti to nějakou náhodou přece jenom nepodařilo, není to důvod ani k rezignaci ani k zoufalství, ale je to pobídka, abys to zkusila ještě jednou.

Tabulka novoluní v roce 2007 pro jednotlivá znamení:

BERAN:                 17. dubna 13.37

BÝK:                    16. května 21.28

BLÍŽENCI:             15. června 05.14

RAK:                    14. června 14.05

LEV:                    13. srpna 01.04

PANNA:                11. září 14.45

VÁHY:                  11. října 07.02

ŠTÍR:                   10. listopadu 00.04

STŘELEC:              9. prosince 18.41

KOZOROH:            19. ledna 05.02

VODNÁŘ:              17. února 17.15