S kým na prázdniny? (2007)

Léto už vstupuje do dveří a ty se kromě vysvědčení (no dobře, to je vtip J) těšíš i na prázdniny, na které sis s kamarádkami nebo s klukem domluvila společný pobyt na chatě, cestu po republice nebo dokonce výlet třeba až k moři. Je zajímavé, že se lidé z takových akcí obvykle vrací ve dvojí náladě: jedni hýří dobrými zážitky a na podobnou akci by se stejnými lidmi jeli třeba hned zítra, druzí vylezou z dopravního prostředku nasupeně, co nejrychleji zmizí a později se dají slyšet, že je s jejich bývalými kamarády už nikdo nedostane ani na trh. Čím to je, že ti jeden člověk ladí a vyhovuje a s druhým se hádáš nejpozději při třetí větě, kterou na tvou adresu pronese? Jak to dělat, aby ses z prázdnin vrátila v pohodě a plná sil? Odpovědí je opravdu mnoho a jednu z nich ti nabízí právě astrologie. Jak se tedy budou na prázdninách, potažmo na dovolené, projevovat jednotlivá znamení?

BERAN

Na to, co ti slíbí, se spolehnout nemůžeš. Rozhoduje se zásadně na poslední chvíli a navíc úplně jinak, než jste měli původně v úmyslu. Na cestu se začne vypravovat hodinu před tím, než máte odejít z bytu, který hbitě obrátí nohama vzhůru. Pokud jsi milovnicí organizovaných zájezdů, vzdej se buď jich nebo Berana, který je upřímně nesnáší. Nudit se s ním však v žádném případě nebudeš. Probudí v tobě smysl pro dobrodružství a ty během prázdnin s ním usoudíš, že je občas sice na zabití, ale stejně bys neměnila. 

BÝK

Touží po odpočinku pohodlném, konzervativním a s množstvím dobrého jídla. Pokud je mladý, pozve tě na Mácháč, až trochu zestárnete, bude to Kréta nebo Saint Tropez. Na dovolenou jede proto, aby si odpočinul, takže zapomeň na veškerý sport, ale přibal si několik oblečků vhodných pro návštěvu nočních klubů. Může tě potěšit, že ho na dovolené jeho obvyklý smysl pro míru opouští a že ho ani nenapadne, aby na tobě šetřil. Z dovolené se sice vracíte s prázdným kontem, ale by budeš mít alespoň jeden zlatý řetízek navíc.

BLÍŽENCI

Pokud máš ráda klid a pohodu, vyraz raději s kamarádkami. Blíženec kolem sebe potřebuje spoustu lidí a seznamuje se nalevo napravo. Záhy se stane duší společnosti a ty ke své hrůze zjistíš, že vám plánuje společné akce a ani ho nenapadne, aby se zeptal, zda souhlasíš. Je jisté, že se z dovolené s ním vrátíš jako lunt, protože se ve dne nezastavíš a noci budete trávit buď na parketě nebo na romantických procházkách. Nemá to chybu, ale stejně máš dojem, že bys po takové dovolené potřebovala ještě jednu na zotavenou.

RAK

Občas se s ním můžeš cítit ještě hůře než s rodiči. Nesnáší nic, co není důkladně naplánované a ze všeho nejradši se vrací po několik let na jedno oblíbené místo. Pro dokonalý odpočinek podle svých představ potřebuje ticho, klid, pokud možno domácí kuchyni a strašnou spoustu spánku. Naštěstí nebývá moc žárlivý, takže ti nebude bránit ve tvých vlastních aktivitách – pokud po něm ovšem nebudeš chtít, aby tě na ně doprovázel. Bude s ním sice dost nuda, ale pokud jsi vyčerpaná a potřebuješ si odpočinout, není nad něj. 

LEV

Chce být tam, kde jsou celebrity a kde se něco děje. Pokud někoho takového uvidí, udělá nemožné, aby se s ním seznámil a potom se s ním nechá s chutí vyfotografovat, aby se měl čím chlubit. I když je to kluk, táhne s sebou kufr jako dům plný módních kousků pro každou příležitost. Na místě se hned zapíše do tenisového klubu nebo na golf. Když ti třetí den vytkne, že nevypadáš dost reprezentativně a že bys s tím měla něco dělat, rychle mu utečeš a zachráníš tím alespoň část prázdnin v klidu a zasloužené pohodě. 

PANNA

Prázdniny s ním budou tak trochu připomínat školu. Je docela možné, že ti nabídne společný jazykový kurz nebo jiný vzdělávací program. Velkou část jeho prázdnin spolkne brigáda a když už s tebou někam vyrazí, bude se ze všech sil snažit, aby nepromarnil ani minutu. Den bude doslova nabitý atrakcemi všeho druhu, ale ke tvému žalu v nich budou převažovat spíše památky, botanické zahrady a muzea všeho druhu. Na to, že by ses odvázala na diskotéce, zapomeň. Je tam zakouřeno a navíc musíte ráno hodně brzo vstávat. 

VÁHY

I kdyby měl celý rok šetřit jako blázen, postará se, aby vaše prázdniny byly něčím, na co se opravdu dá vzpomínat. Chce, abyste vyrazili právě na to místo, o kterém se hodně píše, a ještě bude po celou cestu pořizovat dokonalou filmovou či fotografickou dokumentaci. S tím, že by tě pozval, nepočítej. Ještě před odjezdem ti do koruny vyčíslí tvé náklady a pokud s nimi nesouhlasíš, máš prostě smůlu. Dalším hororem jsou jeho kufry, které přetékají vším možným a za které musí na všech letištích světa platit nadváhu. 

ŠTÍR

Pokud nemáš ráda adrenalinové sporty a nerada riskuješ, měla by ses prázdninám po jeho boku vyhnout obloukem. Štír rád riskuje a když už s ním nebudeš chtít sjíždět raftem divokou řeku, bude se tě snažit přesvědčit alespoň ke skokům na laně. V jeho společnosti prostě potřebuješ železnou kondici, protože ti odpočinek dovolí až ve chvíli, kdy bude sám unavený, což se nestává. Přesto je s ním pohoda, protože se balí rychle a z drobných nehod, které každé cestování provázejí, nedělá zbytečná dramata a nekazí náladu. 

STŘELEC

Pro svůj život potřebuje jak dobrodružství, tak obdiv davů. Nejdříve tě málem nezničí cestou na nejvyšší vrcholek, který se v okolí nachází, a potom bude rád a s chutí poskytovat rozhovory místnímu tisku. Nepočítej s tím, že si po jeho boku bůhví jak odpočineš. Vstávat budete buď ve tři ráno nebo až v poledne, ale to jenom proto, že jste šli do postele právě v ty tři ráno. Bude tě tahat na východ slunce, na ryby nebo na koně. V každém případě to však budou prázdniny, které by sis hned vzápětí s chutí zopakovala. 

KOZOROH

O tom, kam pojedete a co tam budete prožívat, rozhoduje on. Pokud se nerada hýbeš a nejradši bys celý den trávila na pláži, máš smůlu, protože on něco takového nesnáší. Miluje však vysoké hory a pokud ještě aktivní horolezectví nezkusil, určitě to letos zvládne. Nedoufej, že si sám vyleze na skálu a tebe nechá dole. Tvůj batoh bude sice o něco lehčí, ale přesto tě donutí, abys zvládla totéž, co on. Po takovém výkonu ti vysvětlí, že konečně nastal čas, kdy si tě může vážit, ale to už ty budeš dávno na útěku. 

VODNÁŘ

Na dovolené to bývá absolutní miláček. Je mu jedno, kam jede, protože všude najde něco, co ho zajímá. Navíc si je schopen během chvíle udělat z neznámých lidí kamarády, takže se ani večer nebudete nudit. Je ale potřeba, aby se měl každý den na co těšit a netrpěl představou dovolené s pevně stanoveným režimem. Vodnář je skvělý ve všech zeměpisných šířkách i délkách – pokud ti ovšem nevadí neustálá potřeba zkoumání všeho nového včetně místní kuchyně, kde bude s gustem konzumovat to, na co se ty nemůžeš ani podívat. 

RYBY

Volný čas po jeho boku může občas připomínat ráj a občas galeje. Ryba se totiž vyznačuje tím, že sama neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Střídavě potřebuje bar nebo diskotéku, kde by okouzlovala na parketě, a když ji už má, hodí po tobě teskný pohled a začne mluvit o krásách agroturistiky, kde jediný hudební doprovod obstarávají zvonce krav. Pokud se s ní nechceš zbytečně hádat, musíš se nad takové řeči povznést, opakovat si, že tě nikdo nerozhází a trochu sobecky si jet po své vlastní linii.