Deprese (2006)

 

Podzim se hlásí ke slovu, dny se zkracují, a ty se cítíš pěkně mizerně. Ráno se nemůžeš vyhrabat z postele, přestávají tě zajímat i ty koníčky, kterým se obvykle věnuješ s nadšením, a pokud sportuješ, může jít výkonnost prudce dolů. Nebaví tě ani kluk, ani kámošky a představa, že máš jít někam do krámu a koupit něco na sebe, ti nahání hrůzu.

Dalším problémem bývají rodiče, kteří pro tvé problémy většinou pochopení nemají a vyčítají ti, že jsi líná. Můžeme tě uklidnit – líná nejsi. Trpíš totiž tím, čemu se říká sezónní deprese a co má patrně spojitost se stále kratší dobou, po kterou na tebe působí sluneční světlo.

S trochou šibeničního humoru si můžeš říct, že je to u nás ještě dobré, protože i v nejkratších dnech kolem Vánoc je bílý den asi osm hodin – na rozdíl třeba od Finska, ve kterém v této době panuje polární noc a deprese jsou daleko častější. O tom, že si stát problémy, které nedostatek denního světla startuje, uvědomuje a počítá s nimi, jsem se dozvěděla v době, kdy tam jedna z mých známých šla na stáž. Nabídli jí totiž zimní semestr, protože ona nedostatek světla jako středoevropanka vydrží – a její kolegyni poslali zase k nám, aby si užila krásné české zimy s relativním dostatkem světla.

Jakmile zjistíš, co vlastně tvé nepříjemné pocity způsobuje, můžeš začít přemýšlet, co se s tím dá dělat. Můžeš samozřejmě zajít k lékaři, který si s tebou popovídá a zjistí, jestli tvá porucha nemá hlubší důvod a zda nepotřebuješ jeho intenzivní péči. Pokud usoudí, že ano, je jenom na něm, co s tebou bude dělat. Jedním ze způsobů, které zabírají nejvíc, je ozařování specielními žárovkami, které se zapínají asi dvě hodiny před plánovaným vstáváním a které by měly ukončit produkci spánkového hormonu a pomoci ti v lepším startu do nového dne. Než se však k takovému lékaři dostaneš, bude to přece jen chvilku trvat a proto by sis mohla pomoci prostředky přírodní medicíny, které mohou lehčí formy těchto potíží buď zcela zlikvidovat nebo alespoň podstatně zmírnit.

Obrovskou sílu má především VIZUALIZACE.

Jednoduše by se dalo říct, že jde o práci s představivostí a fantazií. Když si budeš neustále povídat, že tě svět otravuje a že jsi neschopná, nesmíš se divit, když tě tak všichni taky budou brát. Když si ale budeš hned ráno při vstávání opakovat, že tě čeká další super den, že se máš na co těšit, když si v každém dni najdeš alespoň jednu pozitivní maličkost, vztah tebe k životu a života k tobě se opravdu od základů změní a ty zjistíš, že si vlastně nemáš na co stěžovat, protože ti život dává přesně to, co od něj chceš. Aby byla vizualizace účinná, je na ni potřeba chvíle klidu a soustředění, ale tu si při své vynalézavosti určitě najdeš.

Další pomoc ti mohou poskytnout vitamíny ze skupiny B, které jsou přirozeně antidepresivní. Pokud prášky polykáš nerada, zkus jídelníček obohatit třeba droždím. Pomazánka z něj je docela dobrá a kromě dobré nálady ti přinese i pochvalu od mamky, která bude celá šťastná, že jsi za ni jednou připravila večeři.

Pokud znáš někoho, kdo pracuje s Bachovými květinovými esencemi, můžeš ho také poprosit o pomoc. Jde o metodu, kdy užíváš extrakty z energie květin a která je překvapivě účinná. Kapky ti však musí ordinovat někdo, kdo se v tom vyzná. Samoobsluha by mohla tvůj stav dokonce i zhoršit a proto ji nedoporučujeme.

Můžeš dokonce vyzkoušet i bylinkové odvary. Vyzkoušené a účinné jsou zvláště čaje s přídavkem rozmarýnu (pozor, ten se nedá pít v období, kdy máš menstruaci, protože by ti mohl zesílit krvácení) nebo zázvoru (ten můžeš vyzkoušet i kandovaný, je to opravdu lahůdka!).

Dalším vyzkoušeným způsobem k posílení psychiky jsou i vůně, které působí antidepresivně. Můžeš si jimi pokapat polštář, nalít je do aromalampičky nebo je smíchat s olejem a přidat si je do koupele. K osvědčeným patří zvláště bazalka, heřmánek, jasmín, levandule, meduňka, nerol, růže či santalové dřevo.

Vůně můžeš navíc spojit se svíčkami (mohou být i v jedné z výše uvedených vůní), které ti domů donesou otevřený oheň, který sám o sobě psychiku nesmírně posiluje. Pokud máš to štěstí a máte doma krb, budeš se léčit už tím, že se u něj budeš povalovat.

V každém případě si však opakuj, že ŽIVOT JE KRÁSNÝ A STOJÍ ZA TO HO ŽÍT.