09/2003) Volné soboty

Když se podíváme do dějin, můžeme brát rok 1966 jako předstupeň Pražského jara 1968. Národní shromáždění například schválilo nový vysokoškolský zákon, který vracel absolventům akademické tituly, které jim byly dříve odebrány jako buržoazní přežitek, který pracujícímu inteligentovi jenom motá hlavu a navíc ho odlišuje od dělnické třídy (dozvuky tohoto zajímavého přístupu trvaly dost dlouho, protože jsme ještě v roce 1976, kdy jsem maturovala, nesměli nosit na límci obvyklou stužku maturantů, abychom nevyjadřovali svou dominanci nad dělnickou mládeží). Na přelomu května a června proběhl XIII. sjezd KSČ, který také nesplnil naděje do něj kladené. V říjnu se dokonce dočkal novelizace tiskový zákon, který omezil pravomoci cenzury, aniž tuto vymoženost zrušil. Kromě těchto žalostných pokusů o reformaci nereformovatelného zažil však náš národ i přísliby lepších časů. Prvního Oskara získal film Obchod na korze, režisér Menzel natočil Ostře sledované vlaky a na podzim začalo hrát Divadlo Járy Cimrmana. které je mezi divadelními scénami dosud stálicí. V úterý 1. března však vešlo v platnost nařízení, které potěšilo každého pracujícího (bylo jich daleko více než teď, protože s honosně ústavou deklarovaným právem na práci těsně souvisela už ne tak deklarovaná, ale zato tvrdě vyžadovaná povinnost pracovat). Bylo totiž rozhodnuto, že každá druhá sobota bude volná.

Přesto, že jsem tehdy byla – coby ročník 1957 – robě školou povinné, pamatuju si spoustu článků a úvah, které se kolem tak novátorského činu naší vlády rozpoutaly. Psalo se o tom, že je to den určený na rodinné nákupy (přičemž se taktně přecházelo, že celkem není co nakupovat). Dále se psalo o posilování vazeb v rodině a o spoustě jiných ušlechtilých citů, k jejich projevení si díky volným hodinám snáze najdeme čas. Když se podíváme do horoskopu prohlášení (1. března 1966, hodina nedohledána) není se čemu divit. V Rybách je stelium Slunce, Saturn, Merkur a Mars, které je v trigonu na Neptuna do Štíra a v opozici na generační konjunkci Uran/Pluto. Celé stelium dále kvadrátuje konjunkce Luna/Jupiter z Blíženců (diskusí o tom, jak se tato nevídaná rozmařilost podepíše na národním hospodářství, bylo také dost). Když se v Rybách nachází stelium, které nezahrnuje svého vládce, je to podle klasické astrologie stav, kdy sny převyšují reálné možnosti. V naší zemi toto stelium zafungovalo trochu švejkovským způsobem: měli jsem pocit, že se konečně začínáme vracet do Evropy, kde byl tehdy pětidenní pracovní týden v mnohých zemích již běžnou realitou. Sny jsou však pomíjivé a každý brzy zjistil, že za volnou sobotu nestihne ani polovinu toho, co si během pracovního týdne naplánoval. Když se během počátku sedmdesátých let zavedly volné všechny soboty, bylo to jenom logickým vyvrcholením dříve nastartovaného procesu.

V současné době jsou volné všechny soboty a nikoho ani nenapadne (kromě lidí, jejichž práce předpokládá nepřetržitý provoz nebo kromě pracovníků v obchodě) že by měl do práce chodit i v sobotu. Když se dělal mezi zaměstnanci prestižních západních firem průzkum, zda více peněz či více volna, byla nemalá část pro druhou eventualitu. Lidské hodnoty prošly v posledních letech velkými proměnami a ani se nechce věřit, že je nastartovalo teprve úterý 1. března 1966.