49/2003) Na koštěti do Evropy

Diskusí o tom, co náš čeká při vstupu do Evropy, jsou v současné době plné noviny. Eurooptimisté nám vysvětlují, jak nám bude hezky a jak nebudeme nic dělat, jenom sbírat dotace a posléze konzumovat pečené holuby, kteří nám budou sami lítat do úst. Europesimisté se naopak tváří přesně tak, jak jejich název napovídá, hovoří naproti tomu o zadluženosti, výprodeji majetku, zvýšené inflaci a všeobecné drahotě. Já osobně jsem si až do čtvrtka 23.října 2003 myslela, že se na mě vstup do Unie nijak zvlášť neodrazí. Daně budu platit stejně tak, jak jsem je platila dosud, klienti budou mít zhruba stejné problémy a možnost, že bych při své profesi dosáhla nějakého grantu mi ani do hlavy nepřišla. (a že by vám můj muž prozradil, že mi do hlavy přicházejí lecjaké myšlenky, které nemají s racionálním myšlením příliš mnoho společného).

V onu hodinu si totiž přitáhl mé oči článek v Dnes který se honosí titulem Norská čarodějnice získala vládní podporu. Je v podstatě o jisté trřiatřicetileté dámě jménem Lena Skarningová, která dostala od norského státu asi 200.000 českých korun. Její firma je zaměřena na vykládání osudu, pořádání podnikových seminářů v oblasti kouzel a prodej rozmanitých lektvarů. Podnikatelka musela v rámci udělení grantu přislíbit, že nebude používat žádná kouzla, jež by mohla někomu ublížit. Čarodějka chodí v typickém černém oblečení, kam se jenom vrtne, nosí s sebou bílou kočku, a podle svých slov je již třináct let hodnou čarodějkou (Jupiterský cyklus byl dokončen a žádá si své).

Při pohledu na horoskop chvíle, kdy jsem tento velezajímavý článek spatřila, nás do očí udeří jedno: Stacionární Neptun jako dominanta horoskopu v prvním domě, který tvoří zároveň vrchol konfigurace zvané YOD neboli prst boží. V prvním domě je dále Uran s Merkurem, kteří tvoří trigon na přesnou konjunkci Slunce s Merkurem na samém konci Vah, což je zároveň trigonem na vodnářské pásmo velké astrologie. Luna je na samém počátku Vah, tedy pod vládou Venuše ve Štíru v domě devátém, kde se jí dá podle Picatrix využít k hledání pokladů a provádění čar, které mají přinést škodu nepřátelům a pomoci přátelům. Na takto ozářenou Lunu tvoří dále trigon ascendent (když trochu natáhneme orbisy, tak i Neptun).

Máme se tedy jako čarodějnice všeho druhu hned 3. května (což bude náš první pracovní den v Unii) vrhnout na úřady a začít žádat o granty? Na první pohled vypadá tento nápad jako opravdu nerealistický, ale cožpak ona norská čarodějnice nebyla svého druhu průkopníkem a pionýrem? Možná by stálo za to, abychom se na úřady vypravili a řekli: Umíme toto a toto. Máme za sebou spoustu spokojených klientů, kteří jsou v případě potřeby připraveni podat o nás kladné reference. Myslíme si, že by bylo škoda, abychom nemohli svými talenty pomoci i lidem ze zbytku Evropy (je jasné, že na tom budou lépe ty (či ti) z nás, kteří se dobře naučili nějaký cizí jazyk a umí v něm volně a bez ostychu komunikovat). Pokud se však nebudeme alespoň trochu snažit svou práci prodat, nemůžeme čekat na ony výše zmíněné pečené holuby. Když se podíváme na horoskop , uvidíme konec záležitosti ve čtvrtém domě, jehož vládce Merkur je spojený se Sluncem v domě devátém, kde jasně mluví o obhajobě svých názorů v daleké cizině. A protože velice dobře vím, co česká alternativní scéna umí, myslím si, že by se nám to mohlo bez velkých problémů podařit.