10/2005) Stará láska nerezaví

Když jsem dospívala a později i dospěla, strašně jsem záviděla půvabným a přitažlivým kamarádkám, které se na rozdíl ode mě honosily štíhlou postavou, vlasy, které se daly upravit do účesu, jež vydržel i déle než dvacet minut, a bezchybnou pletí. Když jsem se posléze dostala k sociologickým studiím, vysvětlujícím, že podobné ženy mají v partnerských vztazích daleko větší průšvihy než obvyklý šedý průměr, byla jsem velice překvapená. Během života jsem však přišla na to, že to opravdu nějak tak funguje a že se často stává, že princezně dá na frak sokyně, kterou bychom jenom s nejvyšší laskavostí označili jako šedou myš.

Když si 29. července 1981 bral princ waleský Charles lady Dianu, byla to opravdu královská svatba století. Nevěsta byla jako z pohádky a myslím, že nebylo muže, který by princi tak trochu nezáviděl. Brzy po svatbě následovali dva synové a vypadalo to, že jim ke štěstí nic nechybí. Když se někdo navíc zabýval astrologií, mohl si říci, že se k sobě hodí i podle hvězd. Charles se totiž narodil 14.11.1948 v 21:14 GMT v Londýně, jeho žena 1.7.1961 v 18:45 GMT v Sandringenu. V manželství byla však kromě nich dvou ještě třetí osoba. Šlo o Camillu Parker – Bowles, která byla princovou velkou láskou už před svatbou.

Seznámili se v roce 1972, kdy Saturn dělal Charlesovi trigon na Venuši, trigon na Neptuna, sextil na Pluta a sextil na MC. Vášnivá láska s o rok starší Račicí (narozenou 15.7.1947) však skončila hned v roce 1973, když Charles začal mluvit o manželství. Camilla totiž nebyla ohodnocena jako vhodná partnerka pro prince z Walesu a milenci se rozešli. Camilla se už v roce 1973 vdala, porodila dvě děti, ale z princova života nezmizela. Byla to jeho přítelkyně a důvěrnice, což Dianu dovádělo střídavě k depresím a střídavě k záchvatům hněvu.

Když se podíváme na oba srovnávací horoskopy, přestaneme se tomuto vývoji situace příliš divit. Princ je introvert, kterého zajímá filosofie a duchovno a v partnerce hledá někoho, kdo bude nejen reprezentativní, ale i dostatečně moudrý na to, aby se s ním dalo mluvit. Diana, ke které měl vztah trochu jako k dítěti, takovou partnerkou rozhodně nebyla. V manželství to začalo skřípat a spělo k rozvodu, který se uskutečnil v roce 1996. V roce 1995 se rozvedla i Camilla a kdyby to byli obyčejní lidé, nic by jim nestálo v cestě. Při jejich postavení to však bylo jiné. Právně byli sice oba volní, ale s právem církevním to tak jednoduché nebylo.

Princezna Diana však 31. srpna 1997 zemřela a palácové ledy začaly pozvolna tát. Camilla se chovala diskrétně a na úrovni a královská rodina ji tu a tam někam pozvala, tu a tam dělala princi společnost a pomalu začala hrát roli jeho neoficiální partnerky. Když se 10. února 2005 v 10:42 SEČ na internetu objevila zpráva o tom, že se Charles 8. dubna 2005 ve Windsoru s Camillou ožení, byly asi sympatie všech čtenářů na straně této dvojice, která si svůj vztah udržela po dlouhá tři desetiletí. Oba milenci sice prožívají už šestou desítku let, ale ani to, ani právní potíže (Camilla nebude princeznou z Walesu) jim patrně příliš nevadí. Rozdíl však bude už ve svatební cestě. Dala bych jed na to, že na tuto si Charles manžetové knoflíčky, které mu darovala Diana, určitě nevezme. Vzal si totiž dámu, která by s ním za to pěkně zametla – a bude s ní spokojený.