13/2005) Rusalka

Když jsem sháněla podklady k tomuto článečku, měla jsem více než štěstí. Jak je známo, je k astrologickému rozboru potřeba vždy místo, datum a hodina narození. Datum a hodina je jasné a místo se používá pro určení místního času, který je nutný pro odvození ascendentu. S datumem a místem většinou při výpočtu horoskopu potíže nebývají (výjimkou jsou případy, kdy se někdo narodí za Slovenského národního povstání, kdy jeho maminka běhala po horách a v poklusu dějin se nějak zapomněla zajímat, zda je pátek nebo úterý). Potíže však bývají s hodinou, kterou si občas rodička nepamatuje a o kterou svádějí občas boje jak pamětníci, tak astrologové. Důkazem je například několik horoskopů naší republiky, z nichž každý funguje na něco jiného.

Když jsem zjistila, že 31. března roku 1901 proběhla premiéra nejpůvabnější české opery Rusalka, napadlo mě, že je to naprosto lahůdkové téma pro fejeton. Hodinu jsem však neznala a byla jsem na rozpacích, zda počítat horoskop na poledne (a pracovat tedy s průměrnými hodnotami) nebo zda předpokládat, že začátky představení jsou v Národním divadle dnes stejné jako před více než sto lety. V té chvíli se nad mojí námahou ustrnula múza Uranie a napověděla mi, že v Národním divadle přece musí být nějaký archív a tam by mi mohli odpovědět. Potom už bylo vše více než jednoduché. V archivu Národního divadla převzala telefon velmi příjemná dáma, nechala si vysvětlit, o co jde, požádala mě, abych chvilku počkala a po chvíli mi sdělila, že podle dochovaného programu začíná premiéra v neděli 31. března roku 1901 o sedmé hodině večerní.

Děti, které se narodí v neděli, dostávají přezdívku „šťastné nedělňátko“ a mlčky se předpokládá, že se jim podaří vše, na co jenom sáhnou. Opera, která měla onoho nedělního večera svou premiéru, se dočkala nadšeného přijetí a zahájila svou triumfální cestu světem. Když se podíváme na horoskop, kdy Antonín Dvořák zvedl taktovku, vidíme ascendent ve Vahách, jeho vládkyni Venuši ve třetím stupni Berana v domě šestém, kde je ve volné konjunkci se Sluncem. Medium coeli leží v Raku a jeho vládkyně Luna je na počátku Panny v pásmu, které kniha Picatrix doporučuje pro čáry, které mají přinést krásu. Podle staré evropské astrologie je to místo, kde se hledá rovnováha mezi světem reálným a světem neviditelných jevů. Podle čínské astrologie jde o místo, které slibuje velký životní úspěch a šťastné mezilidské vztahy. Vzhledem k tomu, že Luna jde v horoskopu premiéry do úplňku, získává vlastník horoskopu pozitivní city, bohatství a slávu.

Nevím, do jaké míry se dají podobné rysy převádět z horoskopu lidí na horoskopy událostí. Opera Rusalka však byla (a je) velice populární. Důkazem byla moje babička Býk, která měla jako jediné vzdělání tři třídy měšťanky v Kelči. Když slavila osmdesáté narozeniny, přála si, abych jí na klavír, který jsem dlouho a neúspěšně trápila, zahrála árii Rusalky o měsíčku na nebi hlubokém. Přání jsem jí splnit nemohla. Tato árie je totiž psána v Des-dur, což je tónina, která má pět béček a na niž moje hudební schopnosti nikdy nestačily.