49/2005) Jean Marais

V roce 1959 měl premiéru film, který dodnes patří ke zlatému fondu francouzských romantických snímků. Ve chvíli, kdy v něm Hrbáč, jehož hrál Jean Marais, odhazuje hrb (jímž se maskoval) a chápe se kordu, aby se zastal své lásky, rozbuší se rychleji srdce snad každé dámy v hledišti. Když pak rytíř ve své pravé podobě sevře svou milovanou v láskyplném obětí, nenajde se snad žádná, která by s ní okamžitě neměnila místo. Jean Marais se však o své soukromí nedělil s ženou, ale s mužem. Jeho láska však není o nic méně pozoruhodná.

Jean se narodil 11.12.1913 v Cherbourgh ve Francii. O svém dětství hovoří jako o nepříliš šťastném období. Ve škole mu to nijak zvlášť nešlo, rodiče se rozvedli a matka si našla přítele, který ho sexuálně zneužíval. V horoskopu Jeana jsou v Blížencích a v Raku čtyři retrográdní planety – Mars, Saturn, Neptun a Pluto. Lidé, kteří se s podobnými jevy potýkají, většinou dospívají pomalu a to, čemu se říká štěstí, prožívají až ve zralejším věku. Jeho hvězdná hodina přichází v červenci 1937, kdy při divadelních zkouškách poznává svou velkou lásku a budoucího životního partnera, jímž byl Jean Cocteau. (Na Venuši Maraise vytvářel v tuto dobu trigon Merkur spolu se Saturnem).

Jean Cocteau byl ze zcela jiného těsta než jeho partner, který se po svém nepříznivém dětství vyučil fotografem a navštěvoval kurzy výtvarného umění. Jean Cocteau se narodil 5.7.1889 jako třetí dítě bohaté rodiny a když jeho otec spáchal sebevraždu, vyrůstal pod vlivem matky a babičky. Svými verši nadchnul uměleckou veřejnost už v roce 1909 a dostal se do okruhu proslulých umělců, jemuž vévodil Picasso, Gide, Modigliani či Satie. Našel si tam i přítele, který však záhy zemřel a Cocteau se snažil zármutek zvládnout pomocí opia. Později sice podstoupil několik odvykacích kúr, ale závislosti se až do smrti nezbavil. Když v roce 1933 potkal svého osudového přítele Maraise, našel v něm nejenom krásného mladíka, ale i inteligentního člověka, kterému byla radost pomáhat na cestě vzhůru.

Láska začala tak, jak se na přecitlivělého Raka, jímž Cocteau byl, sluší. Svému herci zavolal a sdělil mu, že se do něj zamiloval. Pro mladého Maraise to byl šok. Svého nápadníka v tu dobu sice nemiloval, ale vážil si jeho talentu i charakteru a nechtěl ho přímo odmítnout. Ve svých pamětech píše, že si velice dobře uvědomoval, jak mu může Cocteau pomoci v kariéře. Stalo se však něco, co nepředpokládal: z ryzí rozkoše těla se stala skutečná a dlouhodobá láska, která osud obou protagonistů poznamenala navždy. Marais hrál v Cocteauových filmech, z nichž je nejznámější Kráska a zvíře, kde ztělesnil dvojroli Zvířete, z něhož se časem stane krásný princ. Z astrologického hlediska neváže horoskopy obou protagonistů mnoho vazeb, ale jsou tam dvě, které se nedají přehlédnout: Saturn Cocteaua tvoří přesný trigon na Slunce Maraise a jeho Neptun tvoří přesný sextil na Venuši Cocteaua. I když spolu bydleli jen do roku 1948, pokračoval jejich vztah až do smrti Cocteaua, která nastala 11.10.1963. Jean Marais hrál divadlo až do roku 1997. Zemřel 8.11. 1998, kdy mu Pluto přecházel přes Venuši.