47/2005) Na tu svatú Katerinu…

…katerinskú nedělu zpívá lidová píseň. Dnes už se (naštěstí) k odvodu nechodí a proto se matky ani dívky nemusí bát, že jim vezmou šuhajíčka a dají ho na vojnu minimálně přes dva okresy, což bylo za hlubokého míru a socialismu vojenské nařízení, které mělo narušit nežádoucí vazby mezi odvedencem, jehož jedinou láskou měl v kasárnách být jeho do posledního šroubku vyleštěný samopal a nikoliv slečna, kterou nechal doma.

Svatá Kateřina alexandrijská, jíž je 25. listopad zasvěcen, se sice narodila zhruba ve čtvrtém století našeho letopočtu, ale její život by mohl sloužit za příklad mnohé emancipované ženě i dnes. Když se totiž rozhodla pro křesťanství, pozval podle legendy císař, jež se marně ucházel o její ruku, ke dvoru padesát největších mudrců a filosofů, kteří měli Kateřině její přesvědčení vyvrátit. Tato dáma si však nic napovídat nenechala a svou novou víru hájila s leskem v očích a tak dobře, že mudrcům nezbylo než uznat svou porážku. Císař se sice rozzlobil a dal svou bývalou favoritku umučit, ale tím její slávu a věhlas spíše posílil než zahlušil.

Jméno Kateřina bylo velice oblíbené a v současném seznamu svatých (tedy v tom, který mám k dispozici) je momentálně 8 svatých a 12 blahoslavených Kateřin. Když jsem k tomuto sloupku hledala prameny a četla jejich životopisy, zjistila jsem, že to byly z valné části dámy, které si vzdor světu, který je obklopoval, dělaly v podstatě to, co chtěly, a šly za svým cílem bez ohledu na přání rodiny, manželů nebo církevních hierarchů.

A protože všechno souvisí se vším a náhody nejsou, vůbec jsem se nedivila, že den 25. listopadu je v kalendáři označen jako Světový den proti násilí na ženách. Jedná se o problém, který se v našich zeměpisných šířkách spíše skrývá, protože staré úsloví mluví o tom, co se doma uvaří, to se má doma i sníst. Maminky a starší příbuzné většinou takové ženě poradí (když už tedy najde odvahu, aby se jim svěřila), aby svého partnera nedráždila a nedávala mu k útokům důvody, protože on přece musí pochopit… Tyto dobré ženy, které se podobnou strategií řídily i ve svém partnerském životě, totiž nechopily, že jsou na světě lidé, kteří potřebují mít proti sobě silného soupeře a neustálé ustupování jim v jejich patologických projevech nezabrání.

Doufám, že všechny čtenářky Astra jsou na tom duchovně tak, aby věděly, že na násilí proti žádné bytosti, ve které dřímá jiskra Božího dechu, nemá nikdo právo. Doufám, že mezi čtenáři pohlaví mužského jsou jenom takoví, kteří vědí, že násilím se nevyřešilo nikdy nic a nikdy by se tak neponížili, aby na svou partnerku hrubě sáhli. A pokud se nějaký takový neprobuzený najde, přeju mu, aby narazil na Kateřinu v její nejlepší formě. Když se měl totiž téměř před pětačtyřiceti lety narodit můj bratr, pamatuju se, jak se vedly hovory o budoucím jménu miminka. Maminka tehdy prosazovala Kateřinu, ale babička Kozoroh smetla tento návrh ze stolu příslovím, které pravilo: Kde mají doma Kaču, tam není v devíti staveních kolem třeba psa. Vzpomeňte si na tato slova ve chvíli, kdy na vás bude někdo zlý, přivolejte na pomoc svatou Kateřinu a se stejným ohněm jako ona si vyhádejte to, na co máte podle svého názoru nárok. Uvidíte, že to půjde!