43/2005) Mamograf

Když jsme kdysi s jednou mou astrologicky vzdělanou kolegyní uvažovaly, jaké choroby může přinést ingres Jupitera do znamení Štíra, které se odehraje ve středu 26. října 2005 ve 04.52 SELČ, napadalo nás mnohé, ale nakonec jsme obě hlasovaly pro rozmanité potíže v oblasti gynekologické, což i takového lempla na zdraví jako jsem já přinutilo, abych se objednala na preventivní gynekologickou prohlídku. Naštěstí nemusím do neosobní ordinace, ale mám kamarádku, která se mnou v tomto směru laskavě zaobírá. Bohužel to k ní mám přes celou Prahu a cestu většinou trávím tím, že vymýšlím katastrofické scénáře, v nichž hraje hlavní roli nemoc v tak pokročilém stadiu, že by bylo lepší, kdyby mě místo léčby rovnou utratili. Tento přístup má minimálně dvě výhody: pocit obrovského štěstí, který nastane (tedy zatím vždy nastal) ve chvíli, kdy mi kamarádka sdělí, že je vše v pořádku, a dobrý důvod pro to, abychom potom spolu vyrazily na pěkně tlusté kafe a něco dobrého (i když naprosto nezdravého) k němu.

Letos na jaře však obligátní průběh utrpěl vážnou trhlinu: konstatování, že je všechno v pořádku, sice zaznělo, ale po něm následoval pátravý pohled a otázka: „A co mamograf? Kdy jsi byla naposledy?“ Má odpověď byla lehce zdrženlivá, neboť se podobným zařízením vyhýbám, nicméně reakce byla nekompromisní: za chvíli jsem držela v ruce žádanku na příslušné pracoviště – a kafe, které následovalo, mi nějak nechutnalo. Objednat jsem se vyrazila kolem 20. června, volný termín byl 20. září. Když jsem se podívala do efemerid, začala mi hlava šrotovat. Jupiter byl v kvadratuře na mou Venuši, Merkur večer vstupoval do Vah, aby vytvořil kvadraturu na mé novoluní, a ani ostatní aspekty nebyly nijak skvělé. Celé prázdniny jsem tedy střídavě věnovala práci na domě a střídavě katastrofickým scénářům, v jejichž tvorbě jsem během času dosáhla značné dokonalosti. Od toho, abych začala uvažovat, co mi mají hrát, mě dělily opravdu jenom krůčky. Navíc jsem v prsou začala pociťovat tlaky, horkost a podobně, takže výsledek vyšetření mi byl už od srpna jasný.

Když nastalo 20. září, šla jsem na vyšetření jako na popravu. Naštěstí jsem šla do zařízení, kde je dokonalá organizace práce a kde se tedy nečeká. Po chvíli od odevzdání žádanky jsem visela ve velmi nedůstojné poloze na přístroji (dámy vědí, pánům vysvětlím, že tam musí člověk být zároveň vzpřímený i hrbatý) a rentgen mi nahlížel až do útrob. Za pár minut jsem byla vypuštěna a měla jsem čekat na výsledek. Paní doktorka si mě zavolala asi za dvacet minut a vysvětlila, že je všechno v pořádku a nemám se čeho bát. Nejdříve jsem si myslela, že si spletla snímky a potom jsem vypadla ven tak rychle, že jsem ani nečekala na výtah, ale dvě patra jsem jaře vyběhla po svých. Až venku jsem si uvědomila, že mě vlastně vůbec nic nebolí. Ve chvíli, kdy jsem tak nedůstojně stála u přístroje, mi totiž ruplo v zádech, pominul páteřní blok a veškeré potíže přestaly. Všem dámám, které se zabývají astrologií, bych chtěla vřele doporučit preventivní návštěvu mamografu. Zmírní tak možnost, že se projeví negativní vliv Jupitera ze Štíra a když budou hodné, možná je potom přestane i v zádech bolet…