Matičky

 

 

Staré přísloví praví, že Bůh nemůže být všude a proto stvořil matky. Každá z matek je však jiná a to, co jednu rozpálí do bílého žáru, přejde jiná s úsměvem a přiléhavou poznámkou. Každá z nás klade důraz na jinou oblast života. V základní orientaci v typech matek pomůže astrologie, která vysvětlí, proč matka Střelec dá dítěti tu největší čokoládu, zatímco matka Býk v takovém případě podá sušenky a dítěti vysvětlí, že musí šetřit. Všechny matky však mají jedno společné: jde jim v první řadě o to, aby děti dobře vychovaly a postavily do života. A také to, že jim o štěstí dětí jde podstatně více než o své vlastní.

 

BERAN

Je skvělou matkou pro otevřené, energické a sportovně založené děti, protože nedělá zbytečné problémy z drobných ran. Sama si dobře vzpomíná na své dětství a proto má vždy dobře zásobenou domácí lékárničku a při ruce číslo nejbližšího chirurgického oddělení. Někteří lidé si mohou myslet, že nemá mateřské srdce, protože rozhodně nevyskočí vždycky, když její dítě zapláče. Bude ale pracovat na vytváření jeho bojového ducha a naučí ho, aby se umělo bít za své oprávněné zájmy. Jakmile se však začne prosazovat na úkor ostatních nebo dokonce slabších, postaví se beraní matka proti svému miláčkovi opravdu ostře. Bez smyslu pro fér hru si sama nedovede život představit a nedovolí, aby se její dítě chovalo jinak. Svým nekonvenčním způsobem vychová lidi, kteří budou opravdu dospělí a skutečně nezávislí.

 

BÝK

Jde o matku, pro kterou jsou děti nejenom smyslem života, ale i tím nejcennějším, co kdy dostala, a hodlá o ně taky pořádně pečovat. Bude dohlížet, aby její ratolesti chodily vždy hezky, vkusně a čistě oblečené, do školy jim bude připravovat svačinu a po návratu je bude čekat skvělé jídlo završené vynikající buchtou. S dětmi se sice mazlí, ale přesto dává pozor, aby se včas naučily pořádku a měly své věci vždycky ladně urovnané. S tím, jak děti rostou, rostou i požadavky, které na ně má, a později může dojít i ke střetu vůlí, který může nepříjemně narušit dosud příjemné rodinné ovzduší. Je paradoxní, že matky Býci nesnáší projevy odporu a přitom si váží jenom těch lidí, kteří se jim dovedou postavit. Když jim děti dokážou, že umí stát na svých nohách a postarat se o sebe, budou na ně opravdu hodně pyšné.

 

BLÍŽENCI

Děti jsou pro ni od peřinky těmi nejlepšími kamarády a tím, že rostou, se na stavu věcí nic nemění. Má spoustu zájmů a se všemi své potomky ráda a s nadšením seznamuje. Učí je hledat krásu v dobrodružství, které se skrývá v lidském poznání a stará se, aby její děti měly dostatek výletů, kroužků a sportů, které nasytí vnímavou mysl, jež po ní zdědily. Matka z tohoto znamení obvykle velmi pomalu stárne a proto bude s dětmi bez námahy sdílet nadšení pro jejich idoly, bude s nimi navštěvovat koncerty a ohnivě debatovat o jejich názorech. Rozhodně nebude mít děti, které umí poslouchat na slovo. Po boku takové matky se totiž záhy naučily uvažovat a nebudou umět přijímat příkazy, které nejsou logicky zdůvodnitelné. Je ale otázkou, zda by do současné komplikované doby nemělo takových matek být do nejvíce.

 

RAK

Když se jí narodily děti, přísahala sama sobě, že je bude chránit před světem, který by jim mohl ublížit – a po celý život to dělá, ať se to už dětem líbí nebo ne. Patři k druhu matek, které potřebují mít přesný přehled o tom, co jejich děti právě dělají a kde jsou. Pokud ho nemají, udělají z malého opomenutí takový kravál, že si dítě jednou provždy zapamatuje, že se mamince hlásit prostě musí. Když na její dítě někdo zaútočí, bude ho matka tohoto typu bránit za každou cenu. Na to, aby na sobě děti měly šál a rukavice bude dohlížet i v době, kdy ji už o hlavu přerostou. Ranou je pro ni chvíle, kdy děti dorostou a vypraví se z rodného domu do zlého světa. Jediným lékem na její stresy a obavy jsou potom vnoučata, jejich rozmazlování se věnuje se stejnou intenzitou, s jakou rozmazlovala jejich rodiče.

 

LEV

Matka ze znamení Lva má děti jako největší klenot svého života a bere je jako to nejdůležitější, co se jí v životě podařilo. Od kolébky sní o tom, jak budou její děti krásné a důležité – a ony většinou takové opravdu bývají. Jejich chyby nevidí, a jakmile ji na ně někdo upozorní, stává se jejím osobním nepřítelem, se kterým si už nemá co říct. Na děti a jejich potřeby nebude litovat peněz a je možné, že je svými luxusními dary naučí životu nad poměry. Život dětí matky Lvice však přesto není jednoduchý: darů a obdivu mají sice dosyta, ale zároveň je neustále pronásleduje pocit, že si je vlastně vůbec nezaslouží, a strach z toho, že neumí plnit požadavky své matky na patřičné úrovni. Proto je nejlepší, když mají co nejvíce sourozenců, na něž se láska i nároky rozptýlí rovnoměrněji.

 

PANNA

Panna přistupuje ke svým dětem jako k jednomu z životních úkolů a hodlá je vychovávat důsledně a svědomitě. Stará se o to, aby její dítě bylo vždy bezvadně upravené, aby mělo v pořádku věci do školy a úkoly a v neposlední řadě o to, aby nemělo nadbytek volného času, který – dle mínění Panny – vede jenom k neřestem. Od útlého věku svého potomka bude taky dbát na to, aby se dítě vyznalo v ekonomických záležitostech a neutrácelo zbytečně. Děti bude podporovat v ušlechtilých koníčcích, k nimž patří v první řadě divadlo, jež obvykle bývá její velkou životní láskou. Problém může nastat v období dospívání, kdy budou mít děti dojem, že je jejich matka svazuje víc než je třeba a neposkytuje jim volnost, na kterou mají nárok. Matka by si měla v takových chvílích dávat pozor, aby zbytečně nezatrpkla a přešla toto nepříjemné období s důstojností a klidem.

 

VÁHY

Matka Váha má pro vás vždy otevřenou náruč a pytlík sladkostí v zásobě. Ten pytlík jí slouží k navazování kontaktů a vyjadřuje základní motto jejího života, které zní: Když je po ruce kus čokolády, nic není tak zlé. Její děti s tím souhlasí až do dospívání, kdy vidí, jak nepříznivě působí universální lék jejich laskavé maminky na jejich postavu a zavzdorují. Matka Váha nemá ráda konflikty a proto nebude při výchově dětí zvyšovat hlas. Zároveň však bude mistrem manipulací, kterým budou děti velmi těžko odolávat a které je mohou negativně poznamenat – zvláště ve vztahu k opačnému pohlaví. Navíc neustále váží, zda se dětem nedostalo náhodou o trochu více pozornosti než jí a pokud ano, použije čehokoliv, aby se poměr zvrátil v její prospěch. Při skutečné krizi však malichernosti odloží, zapne pozoruhodně zdravý rozum a vyřeší i to, co se vlastně nedá.

 

ŠTÍR

O lásce mluvit neumí, a pokud okolí čeká, že ji to její dítě naučí, hluboce se mýlí. Patří totiž k těm lidem, které k dětem odmala přistupují jako k dospělým a velmi vážně berou vše, co jim jejich ratolesti říkají. Dětem většinou takové jednání lichotí, a protože za ním vycítí skutečné a hluboké vnitřní spojení, o lásce matky Štíra nikdy vážně nepochybují. Taková matka je na děti sice hodně náročná a nikdy se nespokojí s průměrem, když mají na víc, ale také nedovolí, aby talenty jejích ratolestí zakrněly jenom proto, že chyběla taková přízemní věc jako jsou peníze. Vzdělání totiž považuje za nejlepší investici a investice jsou přesně to, v čem má po celý život štěstí. Ze svých dětí vychová lidí, kteří nebudou mluvit o tom, čemu nerozumí, ale pokud promluví, půjde o slova, která by se dala okamžitě tesat do kamene.

 

STŘELEC

Obvykle srší optimismem a nadšením pro vše, co se kolem ní děje. Děti bude od nejútlejšího věku tahat všude, kam se jenom pohne a ani ji nenapadne, že by měly mít nějaký pravidelný životní režim. Díky své nekonvenční matce si užijí velice málo ukolébavek, ale filosofické debaty na nejrůznější témata budou jejich denním chlebem. Sama je z hloubi duše optimistická a proto ji ani nenapadne, aby ze svých dětí vychovávala tvory, kteří se něčeho bojí. Život je pro ni pohádka s dobrým koncem a žije tak, aby to ona i její rodina každým dechem potvrzovala. Velký důraz klade na vzdělání, ke kterému automaticky počítá pobyt v cizině. Pokud to jenom trochu jde, najde vhodný vzdělávací program a pošle dítě na vzdělání přes moře. Sama totiž velice ráda cestuje a návštěva dítěte ve škole je pro podobnou akci vhodnou záminkou.

 

KOZOROH

Děti, které mají maminku z tohoto znamení, to opravdu lehké nemají a občas bychom je měli i politovat. Kozoroh totiž nesnáší lži a ani to, že je produkují jeho milovaní potomci neznamená, že se s nimi smíří. Děti kozoroží matky budou za každých okolností mluvit pravdu i o tak ožehavých věcech jako jsou známky na vysvědčení. Od mala je bude seznamovat s odvrácenou stranou života, s chudobou a bolestí a tím z nich vychová lidi, kteří sice nebudou trousit útěšná slovíčka, ale do aktivní pomoci a charitativní práce se pustí plnými silami. Jakmile zjistí, že její výchovná taktika zabrala, začne přísnosti ubírat a v dospělém věku bude pro své děti spíše starší přítelkyní než matkou v pravém slova smyslu. Své mateřství si začne naplno vychutnávat až u vnoučat, jimž bude skvělou a vynalézavou babičkou.

 

VODNÁŘ

Jako matka působí mezi svými dětmi tak trochu nepatřičně. Podporuje veškeré nápady, které se jim proženou hlavou, a bude chtít vyzkoušet všechny jejich nápady – i ty, se kterými by je každá jiná matka rychle hnala. Když za ní děti přijdou s problémem, bude jim sice ochotně naslouchat, ale zároveň jim vysvětlí, že jim sice může poradit, ale že by si své problémy měly řešit v první řadě samy. Školu a jejich úspěchy v ní nebude brát příliš vážně a reparát nebo pár horších známek na vysvědčení ji z míry nevyvede. Dobře totiž ví, že úspěchy v životě se odvíjejí od jiných záležitostí, než jsou tyto podružnosti. Klidně proto podepíše dítěti omluvenku a nebude trvat na tom, aby jedlo mrkev, kterou nesnáší. Svým nekonvenčním přístupem vychová dítě, jež je stejně nekonvenční jako ona sama, ale které se v životě kupodivu velice dobře uplatní.

 

RYBY

S ženami Rybami je to v roli matek poněkud těžké. Jejich život je totiž založen na spoustě snů, z nichž se jim samozřejmě některé nedaří splnit. Když se jim potom narodí jejich vlastní dítě, je řešení jasné: vše, co se nepodařilo jim, se jim podaří prostřednictvím jejich dětí – a to i v případě, kdy jsou tomu přirozené sklony dětí na hony vzdáleny. Když se jí povede dítě, které pro svůj život potřebuje pevné mantinely, budou oba vyloženě nešťastní. Ryba totiž omezování a hranice bytostně nesnáší a nechápe, že se najde někdo, kdo potřebuje pravidelný denní režim a kdo po ní vyžaduje důslednost. Když se ale dítě dostane do pochybností o sobě samém a svém místě na světě, je Ryba ten nejlepší terapeut, který mu vysvětlí, jak je cenný pro ni a tím i pro celý svět, a dodá mu tím sebevědomí na celý zbytek života.