Porod podle znamení

 

(Přednáška pro porodní asistentky v Pohořelicích u Brna, dne 10. června 2006. Později publikováno v časopise Gynekologie a porodnictví.)

Je jenom málo oblastí lidské činnosti, které by se v posledních sto letech tak zásadně změnily jako porody a přístupy k nim. Na začátku minulého století byly běžné porody doma, v porodnicích rodily jenom sociální případy. U rodičky byla porodní bába, lékař byl volán až ve chvíli, kdy si nevěděla rady a protože to pro ni byla ostuda, asi s tím nijak nespěchala.

Potom nastala éra institucinalizovaných porodů, kde byla rodička číslo, o psychiku se nikdo nestaral, bylo hlavní, aby žena až do porodu pracovala – viz kniha Naše dítě, kde se pořád ujišťuje, že jiný stav v práci nebrání.

Dalším problémem je to, že počet dětí klesá, takže se málokdy setkáte s rodičkou, která čeká páté dítě a už umí ke svému porodu zaujmout vztah odborníka, který ví, v čem je to stejné a co je jinak než to bylo předtím.

Další zajímavostí jsou vztahy matek a dcer – dost jsem se přesvědčila, že jsou rodiny, kde jsou porody snadnější a rodiny, kde jsou porody těžké (v rodině jedné mé známé, rodily všechny zle – tedy i ona – a psychologové mohou uvažovat, jestli jsou ty porody opravdu tak komplikované, nebo je to tím, že je tak zmasírovaná, že se bojí ještě dřív, než se vlastně něco děje a obtížný porod si vlastně sama vyvolá).

Teď – a možná je to tím, že je porodů málo, se snažíme přistupovat ke každé rodičce individuálně, respektovat její psychické potřeby, uvědomujeme si, že by to neměl být souboj zdravotníků a rodičky, ale že by měli vytvořit tým. Už i oficiální medicína připouští, že období prenatálního života a porodu jako takového má na povahu dítěte dost značný vliv (v Alarichovi rodička odpovídá na dotaz, zda měla potíže v těhotenství – Ano a značné, vyhořeli jsme a ještě nám chcíplo prase – dneska bychom to asi jako nepodstatné nebrali).

V rámci toho, abychom rodičce pomohli, se dnes i renomovaní odborníci obracejí do oblastí, které patří k tomu, co se nepříliš přesně označuje jako alternativní vědy. Obracíme se k homeopatii, k aromaterapii, k hudbě, uvědomujeme si důležitost klidu a komunikace. V tomto rámci se obracíme i k astrologii, ale tam je problém. Můj učitel tvrdí, že výchova astrologa trvá zhruba 12 – 15 let. (když mi to ing. Břetislav Švidrnoch řekl poprvé, zdálo se mi to přehnané, teď si myslím, že v tom byl velmi optimistický). Astrology se z vás asi za tuto přednášku vychovat nepodaří, ale můžeme se naučit alespoň základní práci s hvězdným nebem a pohovořit o radostech, ale i potížích, které nás mohou při práci se zrozenci v jednotlivých znameních potkat. Jsme vlastně pokračovatelé tradic Hippokratových, který pravil, že lékař, který se nevyzná v astrologii, není lékařem.

Poněkud zavádějící je už to, že budeme rodičky posuzovat POUZE podle znamení, ve kterém je Slunce. Pro astrologa je samozřejmé, že musí horoskop hodnotit jako celek, kde se bere v úvahu nejen datum narození, ale i hodina narození a místo narození, ale asi se hned tak nedočkáme toho, že by se astrologie učila na universitách a že by na každém porodním sále stál počítač, kde by se dal okamžitě vytvořit nejenom horoskop rodičky, ale i posoudit, jak se má k tomu, co se aktuálně děje na nebi – a že by se podle toho řídila práce. Když si budeme za chvíli povídat o jednotlivých znameních, můžete mi klidně říct, že znáte opatrné a rozhodně nebojovné Berany, nebo Lvy, kterým vůbec nezáleží na tom, jak působí na veřejnosti. Je to pravda, protože např. u Berana stačí, aby měl Merkura a Venuši v Rybách a veškerá bojovnost je okamžitě v háji. Dále si je potřeba uvědomit, že se s ženami z jednotlivých znamení setkáváte v mezní situaci, kdy jde všechno naučené stranou a kdy se většinou obnažuje prapůvodní podstata člověka. Kdysi jsem četla nějaký článek, kde porod přirovnávali k maratónu, který se ale nemůže přerušit. Je to obrovská fyzická i psychická námaha, která z člověka stírá veškeré nánosy a proto se nesmíme divit, že třeba Beran tiše skučí, zatímco Panna kleje tak, že by se od ní leckterý zkušený dlaždič mohl učit.

Přesto vás zvu na krátkou exkurzi znameními zodiaku, kde získáme o každém z nich stručný přehled.

 

BERAN

Jde o základní ohnivé znamení, které charakterizuje obrovská energie, egocentrismus, ráznost, činorodost. Beran je většinou všude první, do všeho se žene rohama, umí využít nových možností. Je velice prudká a nemá ráda, když něco trvá moc dlouho. Na stres reaguje bolestí hlavy, porod bere jako boj, ve kterém musí zvítězit. Je potřeba, abyste ji brali jako rovnocenného partnera, apelovali na jeji bojovnost, sportovního ducha. Jako všechna ohnivá znamení neumí hospodařit s energií a je docela možné, že ji prudce klesne krevní cukr a ona upadne do letargie zrovna ve chvíli, kdy by měla ve finále zabrat. To je nutné vzít v úvahu a mít při ruce nějaký čaj, kousek čokolády nebo něco takového (samozřejmě pokud nejsou kontraindikace) Jde o znamení, které snese i odvážnější žert nebo dvojsmyslnou poznámku, ale nikdy na ně nesmíte jít autoritativně nebo dokonce na ně křičet (i když je jich občas dost). Když na něj zařvete, okamžitě začne bojovat a jeho nepřítelem se stane ten, kdo se proti němu postavil. Zatne se a přestane spolupracovat, což je průšvih. Beran taky podle mých zkušeností velice často reaguje na stres spojený s porodem zvýšenou teplotou, která během dvou dnů odezní sama od sebe – ale to zda si takový stav vyžaduje preventivní podání antibiotik, určí lékař. Pokud to jenom trochu jde, měla by čistokrevná Beranka až do konce chodit, protože je to pro ni menší stres než kdyby musela ležet a neměla na vývoj událostí sebemenší vliv.

 

BÝK

Jde o pevné zemské znamení, kde vládne Venuše a které se umí ovládat – bohužel občas tak, že vám neřekne, ani to, co by opravdu mělo. Je vytrvalý a nemá moc rád změny. Neústupnost, tvrdošíjně směřuje k cíli. Obrovská trpělivost a pořád věří, že nakonec všechno dopadne dobře. Nejlépe se cítí tam, kde to zná nebo tam, kde to alespoň vezme za svoje (pro tyto dámy by měl porodní sál připomínat jejich vlastní obývák, což moc nejde, ale přesto by s sebou měla mít do porodnice něco, co jí domov připomíná). Uvědomit si, že stres snáší trpělivě jenom do určité míry, a potom následuje výbuch pověstného býčího hněvu, který je totálně destruktivní. Pokyny bude plnit, pokud sama uzná, že mají smysl. Je k ní potřeba přistupovat jako k dospělé a objasnit smysl toho, co se s ní děje. Je to člověk, který dá hodně na něhu, takže vás spontánně může chytit za ruku (v takovém případě se jemně vyvinout, neodhazovat). Můžete se zeptat, co slíbil partner za dárek za miminko, vyjadřovat jistotu, že to dobře proběhne, mluvit s ní o kytkách a o zahrádce, eventuelně si vyměňovat recepty. Na stres může reagovat zablokováním krční páteře – když tak ukažte partnerovi, jak se masíruje. Problém nastane, když má pocit, jak by to mělo vypadat, a okolnosti se do takového schématu moc nehodí. Na jakékoliv verbální pokyny pronesené ostrým hlasem u ní zapomeňte – Beran se s vámi hádal, ale Býk zamrzne a už z něj nic rozumného nedostanete.

 

BLÍŽENCI

Pohyblivé vzdušné znamení, vládce Merkur, neskutečně ukecané. Bude mluvit, mluvit a mluvit, mávat rukama a budit dojem, že je pro ni porod další dobrodružství, kterých je její život plný. Pro pocit bezpečí potřebuje komunikaci (vykecat se ze stresu). Bude povídat vtipy, prozpěvovat, prozradí vám všechno na celou rodinu a pokud si nedáte pozor, budete z ní mít kamarádku ani nebudete vědět jak. Do porodnice přichází vybavená knížkami všeho druhu, může se tam i učit, pokud má firmu, řídí ji až do poslední minuty mobilem. Je strašně zvědavá, když dostává injekci, chce vědět, co to je a proč to dostává (na rozdíl od Štíra to vzápětí zapomene). Není analytik, takže nebude bádat, co se děje, spokojí se se vším, co jí řeknete – ale většinou mají skvělou paměť a to, co si zapamatovaly, vám taky připomenou. I při porodu jako takovém si dovede sama ze sebe dělat legraci. Porod bere jako cestu, kdy se těší na konec. Jejich zvědavost je až neskutečná – (Lenka T. která se těšila na porodní bolesti, protože chtěla vědět, jaké to je – a která si nechala zánět zubního nervu ošetřovat bez umrtvení, aby věděla, jak to prožívali lidé ve středověku). Na stres může reagovat tím, že nemůže popadnout dech, že se mu špatně dýchá, nebo začne kašlat. Na pokyny reaguje celkem rozumně, ale musí vědět, proč se něco děje. (argument, že to pan doktor řekl, u něj rozhodně nezabere). Je většinou tak roztomilý, že pokud nejste rozený škarohlíd, asi se spíš rozesmějete, než abyste ho nějak tvrdě kárali).

 

RAK

Jde o základní vodní znamení, kterému vládne Luna. Jde o citové znamení, které je podřízeno emocím. Neustále vyžaduje ujišťování, že je všechno v pořádku, že je statečná, že jde všechno, tak jak má. Vzhledem k mateřskosti se s ní bavit o tom, jak se dítě bude jmenovat, co si nachystala. Na stres může reagovat žaludeční nevolností, zvracením. Je tam hrozný strach z toho, aby nebyla směšná, trapná, snaha omlouvat se za všechno – snad i za to, že vůbec dýchá. Když byste s ní chtěli žertovat, tak velice opatrně, rychle nabude pocitu, že ji neberete vážně a snadno se urazí. Pokud se to stane, stáhne se, přestane komunikovat, přestane mluvit – ale nevypáčíte z ní, co se vlastně děje a proč se chová tak, jak se chová. U Raka není většinou problém v porodu, ale po něm. Znamení Raka se připisují kojící ňadra –a nastává potíž. Mléka je buď málo nebo moc, může mít potíže s kojením, s bradavkami, sklon k mastitidám. Pokud ji chcete k něčemu přinutit, pak pečlivě namíchanou směsí manipulace a lichocení, ujišťování, že to zvládne. Je taky dobré podívat se do kalendáře, v jaké fázi je zrovna Luna – pokud je v době porodu Luna ve Vahách, Kozorohu a Beranu, dají se čekat potíže. Je to znamení, které nesmírně lpí na projevech citů – ovšem podle svých přestav. Platí tam, že se musí chválit a neustále zdůrazňovat, jak je skvělá, jak to zvládá, jak je vidět, že se připravovala. Další problém může být ze strachu, protože to je znamení, které má pocit, že když se nezblázní strachem jaksi preventivně, nedělá pro zdar věci zdaleka to všechno, co by mohla.

 

LEV

Pevné ohnivé znamení, kterému vládne Slunce. Jsou to většinou královské a elegantní dámy, které vypadají i v těhotenství velice dobře (v Ordinaci – uměla rodit s noblesou). Děti mají jako svou životní pýchu, jsou na ně velice pyšné, ale s výchovou je to trochu slabší, protože je milují tak, že jim všechno povolí. Při komunikaci nežertovat na její účet, nebo se urazí – ale jinak než Rak. Raka se dotknete v hloubi duše, zatímco u Lva je to urážka majestátu. Mluvit s ní o tom, co se děje, vyjadřovat obdiv, jak to zvládá, skládat poklony a v žádném případě nepochybovat! Vzhledem k tomu, že Lev vládne srdci, hlídat tlak, tep, je tam nebezpečí srdečního kolapsu, už proto, že u Lvů je spousta nerozpoznaných srdečních vad – tedy spíše byla v minulosti. Vzhledem k tomu, že jsou to velice společenské dámy, mívají celou rodinnou suitu obdivovatelů, porod si natáčejí na video, které potom předvádějí návštěvám. Když komunikovat, tak se ptát, co má za dítě slíbené a vyjádřit svůj úžas a obdiv. Je to neskutečně štědré znamení, které může zasypávat dary, ale přesto má člověk tak trochu dojem, že mu to dává jako král almužnu svým chudším poddaným. Po porodu chválit jak dítě tak její statečnost a dbát, aby si nemohla stěžovat na nedostatek péče. Není kverulant, ale když má pocit, že je zanedbávána, umí řádit jako černá ruka. Jakmile je ale spokojená, bude vám dohazovat své zámožné kamarádky (jiné vlastně nemá) a bude vám dělat reklamu jako inzeráty ve třech odborných periodicích dohromady. Vzhledem k tomu, že všechny předpisy považuje za malicherné, je potřeba, abyste jí vysvětlili, že vás nesmí vystavit nebezpečí pokárání. Jako královské znamení takový důvod uzná a bude šlapat jako hodinky.

 

PANNA

Zemské pohyblivé znamení, vládce Merkur. Zatímco Blíženec si chtěl pouze povídat a bylo mu celkem jedno, o čem, má Panna sestudovanou celou gynekologii a porodnictví tak jako průměrný lékař před atestací. Nesmí vás zarazit, že s vámi rozpřede debatu o tom, zda porod přirozený nebo provokovaný, bude z vás tahat vaše názory na různé medicínské detaily a pokud si nebudete jisti v kramflecích, okamžitě to pozná a začne se v tom s podivuhodnou důsledností vrtat. Bývají to ženy, které jsou častými návštěvnicemi internetových fór, která jsou nastávajícím matkám a rodičkám určena a neopomenou vás seznámit s tím, co tam četly. O tom, jak by měl jejich porod probíhat, mají poměrně přesné představy a nedej příroda, když do nich reálný průběh nezapadá. Komunikace stručná, spíše kolegiální, užívat klidně odborných výrazů, aby bylo vidět, že je znáte – ale přesto se pokaždé zeptat, jestli přesně rozuměla. Před každým výkonem vysvětlit, co se dělá a proč (pokud nevysvětlíte, vytáhne to z vás a vy jí to stejně musíte říct). Nelhat, nemlžit, využít své profesionality v nejlepším slova smyslu. U dítěte jí říct míry a váhy, ujistit, že je všechno v pořádku a pokud k ní chodíte v šestinedělí, povídat jí o tom, že je variabilita mezi dětmi, a že nemůže všechno napasovat do tabulek z knížek. U těchto žen bývá dost časté poporodní blues – jsou to perfekcionalistky a velice je překvapí vlastní tělesnost – tedy to, že po porodu nevypadá zdaleka tak krásně jako maminky z obálek knih a hlavně to, že dítě je svébytný jedinec. Může vám sice připadat jako hypochondr, ale její stížnosti a strachy byste v žádném případě bagatelizovat neměli. Dávat pozor na střeva – na stres může reagovat průjmem, zácpou – prostě vším, co vybočuje z normy.

 

VÁHY

Základní vzdušné znamení, vládnoucí planeta Venuše. Je to člověk, který čeká obdiv a porod bere tak trochu jako divadlo. Je to pro ni strašně náročné, protože ze všeho nejvíce chce, aby byl její život uspořádaný a vyrovnaný, a najednou se musí smířit s tím, že se s ní děje něco, na co ona sama nemá moc vliv. Je to mistr lásek na první pohled, takže tam hrozně moc záleží na tom, zda vnímá svou asistentku jako sympatickou a důvěryhodnou nebo ne. (je to tak trochu jako s mateřskou láskou – když se jí zamlouvat nebudete, nic s tím nenaděláte). Je to ale také člověk, který uznává partnerství, a partnerství je pro ní velice důležité. V takovém případě je ji třeba přesvědčit, že jste obě na jedné lodi, že jste tým, který má společný cíl a oběma vám záleží na tom, abyste ho dosáhli co nejdříve. U Vah jsou cílovým orgánem ledviny, které podle čínské medicíny souvisí přímo s rozmnožováním a jejich emocí je strach. Nedovolit, aby se strach rozjel, aby se bála. Nedovolit, aby jí říkali, že to bude ještě horší ( i když bude). Je zajímavé, že strach se lépe zvládne, když se napije, takže mít neustále nějaký hodně sladký čaj při ruce (je pod vládou Venuše, která sladké miluje). Je zvláštní, že to jsou ženy, které většinou ani netrvají na tom aby měly partnera u porodu. Na jejich zevnějšku jim záleží tak, že jsou nerady, když je vidí ve stavu, kdy se moc neovládají a kdy nevypadají vybraně a upraveně.

 

ŠTÍR

Pevné vodní znamení, vládce podle starého Mars, podle nového Pluto. Jde o znamení, které se celý život snaží přijít na to, co je skutečnou podstatou života – a porod je k tomu přibližuje stejně kvalitně jako milování. Zatímco Blíženec byl zvědavý, co s ním bude a žádnou medikaci nechtěl proto, že touží poznat, jaké to je, chce pravý Štír trpět proto, aby si takovým mučednickým způsobem vychutnal příští mateřské radosti. Jde o člověka, který má v sobě něco mystického a moment, kdy dává nový život, je vrcholem jeho vlastního života. Bere to jako vážnou a odpovědnou práci, na žerty nemá náladu. Umí být trpělivý, bolesti nedává najevo ne proto, že by se za ně styděl, ale proto, že to považuje za něco hluboce intimního, s čím se na trh nechodí. Emoce má velice intenzivní, ale najevo je nedává. Když má ale pocit, že se ho někdo dotkl, dlouho si to pamatuje a úder vrací až po dlouhé době a ze zálohy. (vynálezce rčení, že pomsta je pokrm, který nejlépe chutná studený, byl určitě Štír). Bývají to dost často lékaři – buď chirurgové, traumatologové nebo něco podobného, kde se je potřeba rozhodovat rychle. Pokud máte takovou matku, je to dobré, ale pokud je tam takový otec, začne vám vysvětlovat, co se má dělat, vyčítat, proč ji necháte trpět a podobně. V takovém případě je potřeba ovládnout svůj přirozený pocit strachu a zděšení (u naštvaného Štíra je to přirozené) a dát mu najevo, že jste pánem vy. Pak to většinou všechno rychle skončí, protože lidí, kteří se mu umí postavit, si váží. Po porodu zdůraznit mystický rozměr toho, co se stalo – jak je to krásné, že dala život nové lidské bytosti. Protože cílovým orgánem je anus a pohlavní ústrojí, dávat pozor při nástřihu.

 

STŘELEC

Pohyblivé ohnivé znamení, vládce Jupiter. Jsou to dámy velice progresivní, které přitahuje všechno, co je exotické a nezvyklé. Když na to mají, jednou rodit do jižních moří a vy je na starosti nemáte, když na to nemají, snaží se udělat jižní moře i u nás. Vyžadují veškeré možné i nemožné pomůcky, porodní stoličky, míče, uvažují o porodu do vody, o tom zda by porod nemohl podle amerického zvyku být jednou velkou party, a podobně. Mohou vám taky vysvětlit, že by byly radši, kdyby mohly rodit zavěšené na větvi a podobně. Jsou neskutečně optimistické, upovídané, bývají to dost často zastánkyně různých ekologických hnutí, budou si s vámi povídat o tom, zda mít dítě v kočárku nebo v šátku, zda jíst maso nebo nejíst. Mají většinou neskutečně rychlé myšlení a přeskakují z předmětu na předmět, takže vám dá hodně práce, abyste tok jejich myšlenek byli vůbec schopni sledovat. Velice neradi mluví o svých citech a emocích a pokud uvidíte, že jí při pohledu na dítě kane slza, utřete ji a vysvětlete, že se potí každý a je to normální, čímž jí dovolíte, aby si zachovala tvář. Má smysl pro humor a umí se sama na sebe dívat s nadhledem. Při porodu ji mohou bolet kyčelní klouby, vzít to v úvahu. Je to znamení, které potřebuje být v centru dění, ale trochu jinak než Lev. Lev potřebuje, abyste se mu věnovali a obdivovali ho, Střelec je nejspokojenější, když je u jeho porodu něco atypického, co se dostane do učebnic, na kongresy a podobně – nebo se u něj alespoň zastaví velká vizita a pan primář se vlastní hubou zeptá, jak se cítí. Je to znamení, které se vůbec nestydí, takže se při sepisování anamnézy může méně zkušená sestra dozvědět věci, že jí půjde hlava kolem.

 

KOZOROH

Jde o základní zemské znamení, vládcem je Saturn. Jde o velice elegantní dámy s odstupem, základní rys je jistota, náročnost na sebe i na své okolí a hlavně respektování řádu. Kozoroh bere mateřství jako jeden z úkolů, které mu život nesl a nějak ani nečeká, že by ho to mělo bavit nebo naplňovat. Je spokojená, když dostane přesné pokyny a má se čím řídit. Na rozdíl od Panny neshromažďuje neustále nové poznatky, ale vybere si jeden směr, kterému věří a toho se pak drží. Pokud jsou nějaké potíže, je trpělivá a chápe, že jsou věci, které se nedají uspěchat. O svých potížích mluví nerada – ne proto, že by se styděla, ale proto, že to považuje za nedůstojné, za důvod ke studu. (Jana P. a její hrůza z toho, že si dítě dělá co chce.) Velice si zakládá na tom, že má pořádnou rodinu, pokud je něco jenom trochu v nepořádku, poznáte to podle toho, že se při jakékoliv otázce nebo narážce stáhne. Oslovujte ji důsledně Paní a respektujte právo na její zdrženlivost. S dětmi zachází a o dětech mluví velice zdrženlivě. Zatímco matka ze Lva se chlubí, i když není čím, Kozoroh i v případě, kdy by každý jiný jásal, jaksi zdráhavě přizná, že má být na co pyšná. U Kozoroha si hlídejte postavení Luny, jsou na ni velice citliví. Pokud začne mluvit, chválit její životní realismus, nachystanou výbavičku (tady bývá opravdu co, protože to sice nejsou krajky, ale kvalita – podle hesla Jen to nejlepší je pro mě dost dobré). Občas rozptylovat její strach, že nedovede všechno zvládnout, nenápadně podstrkovat knížky o tom, že je dítěti dobré odmala prokazovat hodně citu. Vzhledem k vládci Saturnu pozor na zadržené lůžko, na silné krvácení. Jinak mívá potíže s koleny a proto ji nutit, aby odpočívala vleže s podloženýma nohama.

 

VODNÁŘ

Pevné vzdušné znamení, vládnoucí planeta Uran. Jejich heslo – žít a nechat žít. Je to ale pevné znamení, takže tam platí Mladý revolucionář, starý dvorní rada. Když je dostanete do ruky do třicítky, nebude pro ně žádný nápad dost bláznivý, zatímco později to jsou velmi vyvážené dámy, které přijdou na chuť tradici. Děti berou spíše jako mladší kamarády, jakmile se narodí, všude je s sebou tahají a kupodivu jenom kvetou. Je pro ni velice důležitá nezávislost a nedovolí, aby ji omezovaly. Berou jako věc svých kvalit, že odnosí i porodí bez problémů a pokud mají potíže a musí ležet, je na ně potřeba být dost přísný, aby opravdu ležely. Dát jim hojnost různých materiálů ke studiu, upozornit je, že když se matka učí, je chytré dítě. Své nápady bude bránit až do strhání a dá hodně práce vysvětlit, že jsou věci, které se prostě někdy dělat nedají. Jejich jednání je dost paradoxní, takže jednou jsou nadšeny, že si můžou povídat a jindy jsou velice strohé, až odtažité a nepřátelské. Je ale ochotná pochopit, že i jiný může mít své nároky a hlavně povinnosti a potom ho poslouchá. Nesnažte se před ní o nějaká bombastická prohlášení, jinak se dočkáte velice jedovatého komentáře. V čekárně i v porodnici se stává centrem, kolem kterého se všechno točí, z porodnice si přinese kromě dítěte i pár kamarádek, které bez námahy začlení mezi ty své minulé. Je to však žena, která se je ochotná rozplakat nad hladovýma černouškama, zatímco její tři vlastní děti, které už druhý den nemají teplou večeři, jsou jí jedno. Problémy v graviditě – otoky, bolesti kotníků, křeče v lýtkách. Značné nebezpečí křečových žil, proto musí nosit punčochy a v takovém případě s ní nediskutovat.

 

RYBY

Pohyblivé vodní znamení, vládnoucí planety Neptun. Krásná přitažlivá žena typu porcelánových panenek, neskutečně přitažlivá a přes tuto přitažlivost většinou dost nevyvážná a zakomplexovaná. Většinou dokáže i v těhotenství vyzařovat sex-appeal, což jí přitahuje ctitele a do života vnáší stále větší zmatek. Není si nikdy ničím jistá, neustále čeká nějaký úder osudu, pořád má strach, že to přece nemůže být tak dobré. Neustále vytahuje nějaké hrůzy z denního tisku, a když se narodí v Číně tříruké miminko, bude zcela vážně uvažovat, zda vy neměla jít na ultrazvuk a nechat své dítě zkontrolovat. Všechna předepsaná vyšetření absolvuje a pokud možno si vymyslí ještě pár vlastních. Je potřeba klid, trpělivost, její projevy neznevažovat – což je problém, protože čím víc jí něco vymlouváte, tím víc má dojem, že má pravdu. Občas u n můžete mít pocit, že sama neví, jestli své dítě vůbec chce nebo ne, což je problém zvláště na začátku těhotenství. Upozornit, že její váhání, co bude, na dítě působí a že by ho měla přestat frustrovat. Neustále hledá nějaká skrytá znamení, velice rády chodí k astrologovi (vysvětlit, proč já těhotné neberu). U porodu je hlídat, aby nepropadly svým fantaziím, protože potom vidí věci v daleko horším světle než doopravdy jsou. Ujistit, že dítě je zdravé a v pořádku. Během gravidity by si měla dávat pozor na nohy od kotníků dolů – zvyšující tělesná váha může přinést problémy s klenbou. Po porodu ohlídat nejenom blues, ale doslova slídit po všem, co by mohlo připomínat poporodní deprese. Momentálně mohou mít tyto problémy ročníky Ryb kolem čtyřicítky, které se pro děti rozhodly buď pozdě nebo mají děti s druhým partnerem. Mají v horoskopu konjunkci Uran/Pluto v opozici na Saturna a na tu momentálně sedl Uran v Rybách. Je to pro ně velice náročné a měli bychom na ně být hodní.

 

VLIV ZATMĚNÍ MĚSÍCE A SLUNCE

Další věc, kterou bychom měli vzít v úvahu, jsou zatmění, o kterých budu mluvit sice stručně, ale je to nesmírně důležitý jev. Podle mých zkušeností se v tomto období rodí lidé, kteří mají silně zvýrazněnou osudovou složku života (papež JP II.). S tím nenadělá nikdo nic a je zbytečné se o to snažit. Vy byste si však měli uvědomit, že zatmění je období, kdy se leccos důležitého ztratí – pokud děláte nějaké akutní odběry, donést je vlastní rukou až do laboratoře a nechat si potvrdit příjem. Člověk má tendenci zapomínat i věci, které jindy dělá rutinně a bez přemýšlení. Když něco někam schová, nemůže to najít. Mezi lidmi jsou komunikační zádrhele – když dáme příkaz nebo pokyn, ještě jednou se přeptat, zda nás druhá strana pochopila a zda to hodlá udělat. U porodu dávat pozor na všechno, co je nečekané. Připravit si všeho víc, protože má tendenci spousta věcí padat na zem. Jediné astronomické upozornění – zatmění Měsíce je vždy v úplňku, zatmění Slunce v novu.

 

TERMÍNY ZATMĚNÍ PRO DALŠÍ TŘI ROKY

7. září 2006 20.52 zatmění Měsíce (hlídat rodičky narozené kolem 8. září, 8. června, 8. prosince a 8. března).

22. září 2006 13.40, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 21. září, 20. ledna, 20. března a 20. července).

3. března 2007 22.32, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 3. března, 3. června, 3. září a 3. prosince).

19. března 2007 03.32, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 19. března, 19. června, 19. září a 19. prosince).

28. srpna 2007 12.38, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 28. srpna, 28. listopadu, 28. února a 28. května).

11. září 2007 14.31, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 11. září, 11. prosince, 11. března a 11. června).

7. února 2008 04.54 zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 7. února, 7.května, 7. srpna a 7. října).

21. února 2008 04.27 zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 21. února, 21. května, 21. srpna a 21. listopadu).

1. srpna 2008 12.21, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 1. srpna, 1. listopadu, 1. února a 1. května).

16. srpna 2008 23.11, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 16. srpna, 16. listopadu, 16. února a 16. května).

26. ledna 2009 08.57, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 26. ledna, 26. dubna, 26. července a 26. října).

9. února 2009 15.39, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 9. února, 9. května, 9. srpna a 9. listopadu).

(Čas je přepočítaný, je tam zohledněný letní čas, takže se stačí podívat na hodiny. Hlídat to tak dvě hodiny před a dvě po intenzivně, pozornost zvýšená po celou službu!)

 

[Poznámka administrátora (březen 2009): Doplňuji zatmění do roku 2015 – dál to nejde, protože EU ještě neurčila letní časy (vypočteno programem ALW pro Prahu):

·         22. července 2009 04:37, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 22. července, 22. října, 22. ledna a 22. dubna).

·         31 prosince 2009 22:10, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 31. prosince, 31. března, 31. června a 31. září).

·         15. ledna 2010 08:10, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 15. ledna, 15. dubna, 15. července a 15. říjma).

·         26. června 2010 13:40, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 26. června, 26. září, 26. prosince a 26. března).

·         11. července 2010 21:30, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 11. července, 11. října, 11. ledna a 11. dubna).

·         21 prosince 2010 09:17, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 21. prosince, 11. března, 11. června a 21. září).

·         4. ledna 2011 09:55, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 4. ledna, 4. dubna, 4. července a 4. října).

·         1. června 2011 23:16, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 1. června, 1. září, 1. prosince a 1. března).

·         1. července 2011 10:37, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 1. července, 1. října, 1. ledna a 1. dubna).

·         25. listopadu 2011 07:24, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 25. listopadu, 25. února, 25. května a 25. srpna).

·         10 prosince 2011 15:31, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 10. prosince, 10. března, 10. června a 10. září).

·         21. května.2012 01:53, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 21. května, 21. srpna, 21. listopadu, 21. února)

·         4. června 2012 13:04, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 4. června, 4. září, 4. prosince a 4. března).

·         13. listopadu 2012 23:12, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 13. listopadu, 13. února, 13. května a 13. srpna).

·         25. dubna 2013 22:11, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 25. dubna, 25. července, 25. října a 25. ledna).

·         10. května 2013 02:31, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 10. května, 10. srpna, 10. listopadu a 10. února).

·         3. listopadu 2013 13:43, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 3. listopadu, 3. února, 3. května a 3. srpna).

·         15. dubna 2014 09:49, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 15. dubna, 15. července, 15. října a 15. ledna).

·         29. dubna 2014 07:09, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 29. dubna, 29. července, 29. října a 29. ledna).

·         8. října 2014 12:56, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 8. října, 8. ledna, 8. dubna a 8. července).

·         23. října 2014 23:41, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 23. října, 23. ledna, 23. dubna a 23. července).

·         20. března 2015 10:52, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 20. března, 20. června, 20. září a 20. prosince).

·         4. dubna 2015 14:02, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 4. dubna, 4. července, 4. října a 4. ledna).

·         13. září 2015 08:54, zatmění Slunce (hlídat rodičky kolem 13. září, 13. ledna, 13. března a 13. července).

·         28. září 2015 04:48, zatmění Měsíce (hlídat rodičky kolem 28. září, 28. ledna, 28. března a 28. července).]

 

VLIV POSTAVENÍ LUNY V JEDNOTLIVÝCH ZNAMENÍCH

(Pozmámka administrátora: Přesné začátky a konce znamení v jednotlivých letech zjistíte na stránce „Jaké jsem znamení?“ tohoto webu.)

ZNAMENÍ

Mírně příznivé

Příznivé

 

Hodně příznivé

Neutrální

Nepříznivé

Beran

21.3. – 19.4.

Býk, Ryby

Blíženci, Vodnář

Lev, Střelec

Panna, Štír

Rak, Váhy, Kozoroh

Býk

20.4. – 20.5.

Beran, Blíženci

Ryby, Rak

Panna, Kozoroh

Váhy, Střelec

Lev, Štír,

Vodnář

Blíženci

21.5. – 20.6.

Býk, Rak

Beran, Lev

Váhy, Vodnář

Kozoroh, Štír

Panna, Střelec, Ryby

Rak

21.6. – 22.7.

Blíženci, Lev

Býk, Panna

Štír, Ryby

Střelec, Vodnář

Váhy, Kozoroh, Beran

Lev

23.7. – 22.8.

Rak, Panna

Blíženci, Váhy

Střelec, Beran

Kozoroh, Ryby

Štír, Vodnář, Býk

Panna

23.8. – 22.9.

Lev, Váhy

Rak, Štír

Kozoroh, Býk

Vodnář, Beran

Střelec, Ryby, Blíženci

Váhy

23.9. – 22.10

Panna, Štír

Lev, Střelec

Vodnář, Blíženci

Ryby, Býk

Kozoroh, Beran, Rak

Štír

23.10. – 21.11

Váhy, Střelec

Panna, Kozoroh,

Ryby, Rak

Beran, Blíženci

Vodnář, Býk, Lev

Střelec

22.11. – 21.12

Štír, Kozoroh

Váhy, Vodnář

Beran, Lev

Býk, Rak

Ryby,Blíženci, Panna

Kozoroh

22.12. – 19.1.

Střelec, Vodnář

Štír, Ryby

Býk, Panna

Blíženci, Lev

Beran, Rak, Váhy

Vodnář

20.1. – 18.2.

Kozoroh, Ryby

Střelec, Beran

Blíženci, Váhy

Rak, Panna

Býk, Lev, Štír

Ryby

19.2. – 20.3.

Vodnář, Beran

Kozoroh, Býk

Rak, Štír

Lev, Váhy

Blíženci, Panna, Střelec