Láska, touha, vášeň

Horoskop zahájení výstavy 28.4.2008, v 17:00 hod.

(Milostné náměty v umění 15.-19. století. 29.4.2008-31.8.2008, Clam-Gallasův palác, Praha)

 

Vážení přátelé,

Pokud bychom měli astrolab a uměli s ním pracovat, nepochybně bychom odhalili, že je dnes Slunce ve znamení Býka, a ascendent – tedy vycházející znamení – je v této chvíli ve Vahách, což je znamení, jemuž vládne Venuše a to Venuše denní. Slunci v Býku zase vládne Venuše noční a my se můžeme zamyslet nad jejími dvěma různými podobami. Zatímco Venuši z Býka jde o majetek, peníze, zajištění a její sny se pohybují ve výrazně materiální rovině (podle hesla Pravý idealista touží po penězích, protože jenom tehdy, když má dost peněz, se může věnovat svým ideálům, na které není peněz nikdy dost) a v neposlední řadě o jednoduchý přímočarý sex, jehož není nikdy dost, jde Venuši z Vah o krásu, romantiku, pochopení a podobné téměř nebeské atributy. Pokud bychom se chtěli nadchnout a říkat si, že je to dokonalé a že nás v životě nikdy nic lepšího než Venuše z Vah potkat nemůže, nemylme se. Venuše z Vah je totiž dokonalá manipulátorka, která nás železnou rukou v sametové rukavici dovede přesně tam, kde jsme nikdy nechtěli být a ještě nás přesvědčí, že to bylo naše vlastní rozhodnutí a že se nám tam v podstatě líbí. Dnes je navíc Venuše jako vládkyně ascendentu v Beranu, odkud velice výmluvně ilustruje posun, k němuž v erotice v poslední době došlo. Venuše v Beranu je totiž bojovná až vlezlá a pokud uslyší od partnera Ne, zdaleka to neznamená, že se s tím smíří. Když chce někoho zaujmout, ničeho se nestydí a když ho chce zaujmout opravdu hodně, ani se ničeho neštítí. Jedna vynikající dáma říkávala, že když ji muž zaujme, je ochotna a schopna zapálit les, aby měla jisté, že si jí všimne. Zatímco Venuše je v poslední době bojovná, aktivní a dostatečně hlučná, aby vykřikovala o svých právech, je Mars v horoskopu zahájení této výstavy v tichém a domáckém Raku. Je to sice stejné kardinální znamení jako je Beran a jako jsou i Váhy, ale Mars je tam vyloženě utopený a nešťastný. Své bojovné a mužské kvality se pomalu bojí projevit, protože má strach, aby ho náhodou neoznačili za sexistu nebo nedej Bože nenařkli ze sexuálního obtěžování. Navíc je v opozici na Jupitera do Kozoroha, který ho nutí, aby pracoval jako o život a kromě toho, že bude vydělávat, bude i hezky vypadat a příjemně vonět, pomůže doma a když si na závěr večera sundá zástěru, vystřihne takový sex, že by mu i odpočatý Casanova záviděl. Je zajímavé, že se navíc nachází v pásmu, kdy v krizi nebojuje, nevysvětluje, ale prostě uteče do modravých dálav a nenajde ho ani jeho dříve milovaná partnerka, ani obsílky od soudu, kde mu hodlají zvýšit alimenty. Mars je ve vládě Luny ve Vodnáři, která se na celý ten erotický tanec dívá s vlídným a poněkud zdrženlivým odstupem, protože za svou existenci už viděla takové věci, že ji ani prohozené role Venuše a Marse z míry nevyvedou.

Když se podíváte kolem sebe, uvidíte obrazy, na kterých je svět takový, jaký má být. Muži jsou tam krásní, mužní a neustále při chuti, aniž by požívali pravidelnou dávku emocí či viagry. Ženy jsou na nich krásné a svůdné a ty, co náhodou krásné nejsou, zase srší takovým sexappealem, že by se jimi klidně a rád nechal svést i dřevěný svatý. Naši předkové neměli totiž časopisy, které by je na křídových stránkách přesvědčovaly, že kdo nesouloží, jako by nežil, ale to neznamená, že by si erotiku se všemi jejími zákruty neuměli vychutnat stejně dobře jako my. Můžeme dokonce přemýšlet, zda si ji nevychutnávali lépe a hlavně déle, protože ještě před sto lety trávil průměrný člověk v posteli dobu o zhruba hodinu a půl delší, než trávíme díky pochybnému dobrodiní umělého osvětlení my.

Dnes si výstavu dobře prohlédněte, ale pokud si z ní chcete čerpat inspiraci ke zkvalitnění svého vlastního erotického života, jděte na ni po 9. květnu ještě jednou. Mars se z Raka přesune do Lva, Venuše do svého domovského Býka, a z erotiky, která zatím sloužila jako mocenský nástroj, se stane ta nejkrásnější hra. Lidé se budou milovat proto, že budou chtít a ne proto, že by museli. A pokud k tomu naše výstava jenom trošku přispěje, budeme opravdu rádi.