33/2006) Velká sláva

Když dnes sedáme do vlaku, který nás má někam odvézt, je to pro nás starší něco naprosto normálního až banálního, co si bližší pozornosti nezaslouží. Dobrodružstvím se to stává až pro mladší generaci, která je od malička zvyklá na rodinné vozy a vstup do vlaku ji naplňuje pocitem nezvyklého dobrodružství. Je zajímavé, že pravidelná vlaková doprava, která se v poslední době opět dostává do popředí zájmu, provází lidstvo teprve od 15.9.1830, kdy byla mezi Liverpoolem a Manchesterem uvedena do provozu první železniční trať, po níž vlak táhla Stephensonova lokomotiva Raketa. Rakousko-Uhersko následovalo příkladu Británie téměř vzápětí, protože už 7. července 1836 byl otevřen první úsek Severní Ferdinandovy dráhy mezi Břeclaví a Brnem (celá trať až do Bohumína byla zprovozněna v roce 1847). 20. srpna 1845 pak vyjel první vlak z Olomouce do Prahy.

Stalo se to v 6 hodin 20 minut ráno, ale jakého času? S časem to v té době bylo všelijaké, protože každé město mělo svůj čas místní, který se počítal od poledne k poledni a byl většinou ohlašován dělovým výstřelem. Když však začaly jezdit vlaky, byl v tom trochu problém. Aby se mohly dodržovat jízdní řády, musel se zavést zvláštní tzv. železniční čas, který se počítal podle středního místního času důležitějšího města, které leželo asi uprostřed příslušné železniční sítě. V Rakousku byl až do 1. října 1891 železničním časem čas pražský – vyjma železnic uherských a na východ od Krakova, kde platil čas uherský, počítaný na Budapešť (oproti Praze je tam o 19 minut posun kupředu).

Když tedy vypočítáme horoskop na 06.20 SEČ v Olomouci, bude horoskop docela překvapivý. Ascendent události je v Panně, jeho vládce Merkur je sice v konjunkci s Venuší v prvním domě a v sextilu na uzly. Konjunkce Merkura s Venuší zároveň tvoří hrot uskupení zvaného YOD. Zajímavý je vládce třetího domu, kterým je Pluto. Je v domě osmém, v sextilu na Neptuna, v trigonu na Marse a na Slunce. Můžeme to brát jako předzvěst stavu, kdy nejde dlouhou cestu odlišit od krátké a kdy má astrolog potíže s tím, co připsat třetímu a co devátému domu? Nicméně vlak jel a byl po celé délce tratě nadšeně pozdravován davy. Cesta proto trvala dost dlouho a až v 16.30 ohlásila rána z děla, že se vlak blíží. Jeho předvoj tvořila lokomotiva Čechy, kterou řídil stavitel trati Jan Perner, po dalších pěti minutách následoval vlak, tažený dvěma lokomotivami – Prahou a Olomoucí.

Nadšení lidu neznalo mezí a stavitel Perner, který sotva oslavil třicetiny, se stal hvězdou dne. Narodil se totiž 7. července 1815 (při zatmění Slunce, které proběhlo těsně po půlnoci), vystudoval techniku, v pouhých 19 letech šel se svým učitelem stavět železnici do Ruska, pak stavěl trať Vídeň – Brno, Pardubice – Praha, Břeclav – Hranice a vyměřoval trať Praha – Drážďany. Nesmírně zajímavý je srovnávací horoskop jeho narození a chvíle, kdy triumfálně přijel do Prahy. Je to těsně po saturnské revoluci, Slunce je na jeho Venuši a konjunkce Luny s Uranem na jeho Marsu. Pro člověka, který svůj život věnoval železnici, to byl sice triumf, ale bohužel poslední. 10. září roku 1845 jel Perner na kontrolu své trati. Při výjezdu z tunelu u Chocně se vyklonil z vlaku, narazil hlavou do sloupu a na místě zemřel. Při horoskopu smrti jsou zajímavé dvě věci. První z nich je Černá Luna, která je přesně na jeho Slunci a druhou je stav, kdy jsou všechny planety kromě Venuše retrográdní. Perner přežil svůj životní triumf o pouhé tři týdny. Můžeme jenom uvažovat, zda ho výsledky jeho kontroly alespoň trochu uspokojily.