Měsíc lásky je v plném proudu… (2007)

… a ty bys měla podle klasické představy chodit s miláčkem ruku v ruce rozkvetlou přírodou. Co však dělat, když trpíš jako stále větší část lidstva alergií a na procházku mezi rozkvetlé byliny se bojíš jít? Ze zkušeností totiž víš, že tě nejpozději po dvaceti minutách začnou svědit oči, takže je budeš mít jako králík a ticho, v němž by se tak dobře poslouchalo jeho zamilované šepotání, bude přerušovat tvoje neustálé kýchání, posléze provázené potoky vodnaté rýmy.

Když navštívíš alergologa, samozřejmě ti napíše vhodné prášky, ale většinou ti i vysvětlí, že si na procházky po luzích a hájích musíš nechat v rámci péče o zdraví zajít chuť. Když si však uvědomíš, že už v předjaří začínají v ovzduší létat pyly lísky a olše, v březnu se k nim přidají buky, duby, vrby a břízy, jejichž sezóna trvá skoro až do května, kdy na ni plynule naváží lípy, kaštany a pyly trav. Když to tak suma sumárum sečteš, seděla bys doma od února až do začátku července a to se ti přes veškerou úctu k lékařům nechce.

Přesto si však uvědomuješ, že se i senná rýma musí brát vážně, protože jinak hrozí nebezpečí, že se z ní vyvine docela seriózní astma, což není legrace. V takovém případě nezbývá, než se obrátit k radám našich babiček a využít prostředků, které byly známy už v dobách, kdy alergeny ještě ani neměly své jméno. Než však začneš tyto prostředky užívat, měla by sis zjistit, zda náhodou nejsi na některou složku, kterou obsahují, taky alergická. Potom by ti domácí prostředek místo úlevy přinesl další nepříjemné pocity a zdravotní stav by se ti mohl zhoršit.

Co tedy konkrétně dělat, když máš alergii a přesto chceš s miláčkem někam, kde vám bude dobře?

Začít můžeš od návštěvy lékárny, kde si ale nepořídíš obvyklé antialergické léky (od lékaře jich máš dost), ale kde požádáš o protialergické léky homeopatického typu. O tom, jak vlastně homeopatie působí, se zatím moc neví, ale mimo vší pochybnost zůstává, že na alergie a jiné chronické choroby docela dobře zabírá.

Úlevu ve stavu, kdy máš pocit, že tě škrábe v krku, kdy kýcháš a kdy ti teče z nosu, ti přinese i obyčejná INHALACE. Pokud jí chceš využít, nachystej si misku s vřelou vodou (při manipulaci s ní si dej pozor, aby ses neopařila!), do ní nakapej asi tak 10 kapek éterického oleje (kupuje se v lékárnách nebo v prodejnách zdravé výživy a přírodní kosmetiky). Olej může být třeba eukalyptový, hřebíčkový nebo levandulový. Velice dobře působí i máta. Potom si přikyj hlavu ručníkem, osuškou nebo dekou a vdechuj horké páry, které by ti měly uvolnit krk a dýchací cesty Podle moudrých rad se má tento zákrok provádět dvakrát až třikrát denně. Stejné aromaterapeutické olejíčky nebo odvary si můžeš dávat i do koupele. Koupel v takové voňavé vodě ti nejenom pomůže při zápase s alergií, ale ještě v ní můžeš krásně psychicky relaxovat, což taky není k zahození.

Další možností jsou BYLINKOVÉ KOUPELE. Pro alergiky je nejlepší bylinková koupel s přídavkem tymiánového odvaru. Zmírňuje projevy alergií a velice pozitivně působí na podrážděnou kůži, kterou si máš tendenci škrábat i tehdy, když víš, že to opravdu není rozumné a vlastně ani estetické. Odvar z tymiánu připravíš naprosto jednoduše. Stačí, když zaliješ tři velké lžíce sušeného tymiánu (vezmi si u mamky v kuchyni, ale nezapomeň jí koupit nový), zalij asi dvěma litry studené vody, uveď do varu a vař asi pět minut. Potom přikryj pokličkou a nechej dalších pět minut vylouhovat. Přeceď, vlej do vody, kterou máš už předtím napuštěnou ve vaně a celá se ponoř. Koupel je velice příjemná, ale přesto bys v ní neměla zůstávat déle než deset či patnáct minut.

Co ale dělat, když ti přes veškerou snahu a kapky, které si kapeš skoro po litrech, oči pořád slzí a místo hlubokých tůní, v nichž by se tvůj milý měl co nejčastěji topit, připomínají svou zarudlostí spíše pohled angorského králíka?

V takovém případě ti pomohou BYLINKOVÉ OBKLADY. Na jejich přípravu potřebuješ sušený světlík, heřmánek (nejsi na něj náhodou alergická?) nebo docela obyčejný černý čaj (pokud jsi pečlivě četla článek, v němž tě tvůj oblíbený časopis, který právě držíš v ruce, vypravoval na valentýnskou večeři, pamatuješ si, že jsme ti tam obklady z černého čaje doporučovaly i pro posílení krásného pohledu. Uvař černý čaj a zabiješ dvě mouchy jednou ranou). Odvar na obklad se připravuje takto:

Lžičku sušených bylinek (nebo pytlík černého čaje) zalej sklenicí vřelé vody a pod pokličkou louhuj pět až deset minut. Přeceď, nechej vychladnout na tělesnou teplotu a potom do tekutiny namoč dva vatové tampóny (stačí ty, co používáš při odličování). Dej si je na víčka a nechej je tam další čtvrthodinku. Opakuje se to ráno a večer a podle našich zkušeností je to nejenom účinné, ale i neobyčejně příjemné.

Na víčka můžeš také užít odvar ze šalvěje, kterým si promýváš oči. V každém případě by sis však měla po návratu z přírody vykapat oči buď kapkami, které máš od lékaře, nebo kapkami z fyziologického roztoku, které ti namíchají v lékárně.

Oči jsou velice důležitým (někteří říkají, že nejdůležitějším) orgánem a proto bys neměla zapomenout nosit i kvalitní sluneční brýle. Naštěstí je jich na trhu dost, takže si určitě najdeš takové, které ti budou slušet. V každém případě bys však měla při jejich koupi klást zřetel nejenom na tvar a barvu, ale i na to, zda mají odpovídající UV filtr.

Pokud při alergii trpíš škrábáním, lechtáním a jinými nepříjemnými pocity v krku, můžeš to alespoň trochu vylepšit, tím že budeš POPÍJET ODVAR z lipového květu. Odvar připravíš tak, že vezmeš hrstičku lipových květů, tu zaleješ vřelou vodou a necháš pod pokličkou stát asi deset minut. Potom scedíš, osladíš medem a piješ třikrát denně sklenici. Je to dobré, chutné a voňavé, takže ani nebudeš mít pocit, že je to vlastně lék.

Dalším osvědčeným prostředkem, který k nám přišel rovnou ze středověku, je odvar z listů podbělu. Ten se připravuje trochu jinak, než lipový, ale účinný je stejně. Pokud ho chceš užívat, musíš lžíci sušeného podbělu zalít dvěma sklenkami vlahé vody a pod pokličkou všechno vařit asi 30 minut. Pije se půl skleničky dvakrát až čtyřikrát denně.

Pocházka se ti vydařila, ty ses v pohodě vrátila domů, ale přesto máš ke svému tělu další povinnosti. Je sice možné, že by sis nejradši sedla na gauč a v duchu si přehrávala všechno, co ti miláček řekl, nebo se naopak vrhla po telefonu a probrala to s kamarádkami, ale na to je čas. Tvoje první kroky musí vést do koupelny, kde si dáš sprchu a umyješ si vlasy. Tím se zbavíš pylů, alergenů a prachu, které sis přinesla domů a nebudeš si je zbytečně roznášet po bytě.

Když se nad tím zamyslíš, je to pro tebe i příznivé, protože se nejdříve osprchuješ, pak se zabalíš do županu a když budeš s ručníkem na hlavě telefonovat s kamarádkami a probírat s nimi všechno, co se stalo, budeš vypadat jako skutečná filmová hrdinka, kterou by každý režisér světového jména bez ohledu na to, že ji čas od času trápí alergie, angažoval okamžitě a hned.

K tomuto i k dalším vítězstvím, které tě během letošního jara čekají, ti vši silou drží palce

Tvoje Sweet Seventeen