40/2005) Jan Zahradníček

7. října letošního roku se bude oslavovat výročí úmrtí jednoho z našich nejlepších básníků Jana Zahradníčka. Na světě mu bylo vyměřeno pouhých 55 let a do této krátké doby se vešel jak vysoce nadprůměrný básnický talent, tak utrpení, jehož míra přesahuje to, co může jeden člověk unést. Jan Zahradníček se narodil v Mastníku u Třebíče 17. ledna 1905. V horoskopu upoutá Uran v recepci se Saturnem, Luna v Blížencích a Merkur v konjunkci s Uranem v Kozorohu. O básnickém talentu mluví Venuše v Rybách, která je v trigonu s Neptunem v Raku, o obrovské vůli při zvládání životních protivenství vypovídá bisextil, na jehož vrcholu je Jupiter v Beranu, jež tvoří sextil se Saturnem a s Plutem do Blíženců.

Zahradníček pocházel ze selské rodiny, která mu do vínku dala pracovitost a velmi hluboké náboženské cítění. V roce 1926–30 studoval v Praze na filosofické fakultě komparatistiku, ale studia nedokončil (Saturn se mu v té době točil na konjunkci Merkur/Uran a šel opozicí na Neptuna) a začal se věnovat literatuře. V letech 1940–49 vedl časopis Akord (až do jeho zrušení), v letech 1945–49 pracoval jako šéf nakladatelství Brněnské tiskárny. V roce 1945 se oženil (Saturn aktivoval trigon mezi Neptunem a Venuší) a záhy se dočkal tří dětí. V těchto letech také vydává básnickou epopej La Saletta, ve které vyjadřuje strach z budoucnosti, která se mu jevila podstatně méně růžová než nastupující komunistické moci – a bohužel se nemýlil.

V červnu roku 1951 se mu narodila druhá dcerka a sotva se žena vrátila s dítětem z porodnice, byl zatčen (Uran se dostává do opozice na své radixové postavení a je v konjunkci s Neptunem) a v květnu roku 1952 je za vlastizradu spolu s dalšími katolickými básníky odsouzen na 13 let. (opozice Pluto/Saturn je téměř exaktní, Neptun je v opozici na Jupitera). Vězení básníka probíhalo stejně jako vězení ostatních a jeho syn, kterému byly v době tatínkova zatčení tři roky, vzpomíná, jak ho znal jenom přes vězeňskou mříž. V roce 1956 se dozvěděl, že mu v nemocnici v Třebíči umírají na otravu houbami všechny tři děti a manželka. (Uran i Neptun kvadrát na Slunce). Když obě dcery zemřely a mocipáni ho pouštěli na pohřeb, slíbili mu, že se už nebude muset vracet. Sliby, dané třídnímu nepříteli, však neplatí a proto musel i přes svou churavost zpět do vězení a dostal se z něj až na amnestii v květnu 1960.

Doma ho kromě syna Jana vítala i další dcera Marie (Neptun tvoří trigon na jeho Venuši a kopíruje tak postavení z radixu). Doma ho však kromě nadšení z miminka čekalo i zklamání. Rodina žila v poměrech, které byly velmi stísněné, domácí je chtěl vystěhovat a snažil se jim život co nejvíce znepříjemnit. Velice bolestivou četbou jsou jeho deníky, kde popisuje stav, který bychom dnes nazvali depresí, a kde se zamýšlí nad vztahem ke svému dospívajícímu synkovi, pro něhož to byl v podstatě cizí člověk. Jejich psaní přervala smrt selháním srdce, která ho postihla 7.10.1960 v sanitce cestou do nemocnice v Třebíči, kam už ho nedovezli. Merkur, Venuše, Mars a Neptun tvořily na jeho radixovou Venuši trigon a vedly ho k Bohu, v něhož po celý život tak skálopevně věřil.