02/2003) Stručná historie…

Není zcela jasné, zda nad kolébkou Stephena Hawkinga, který se narodil 8. ledna 1942 (zdroj internet, hodina nezjištěna), stály tři sudičky. Pokud se tam přece jenom vyskytly, měly první dvě pro novorozeně samé nadějné a slibné perspektivy: přislíbily chytrou hlavu, bystré myšlení, uspokojenou ctižádost, vědecké hodnosti, celosvětovou popularitu a navíc ještě dostatek lásky. Tu třetí, která přináší do života nového člověka alespoň trochu problémů, v podstatě připravily o manévrovací prostor. Když se konečně dostala ke slovu, mohla už jenom potvrdit, že se tak opravdu stane. Dodala však něco o nemoci, která bude těžká a dlouhodobá a která život vzácného génia řádně zkomplikuje.

Jak sudičky řekly, tak se i stalo: chlapec, který se narodil 300 let po smrti Galilea (což na něj asi hodně zapůsobilo – tento údaj uvádí na každé ze svých internetových stránek) ukončil v roce 1959 střední školu (Uran jde v direkcích po Jupiteru) a nastupuje na prestižní universitu v Oxfordu, kde se zabývá fyzikou a přírodními vědami. Už za tři roky – tedy v roce 1962 – ji ukončil. V tomto roce však poprvé začíná pociťovat fyzické problémy a na žádost své matky jde do nemocnice.

Diagnóza je stanovena až v roce 1963 a je velice krutá: jedná se o Lou Gehringovu chorobu, která je charakteristická postupnou atrofií všech svalů. Mozek však při ní funguje dále a nemocný přesně ví, co se s ním děje a umí odhadnout své nevalné perspektivy. Stephen má však v rukou značné trumfy: je mladý, tělo není zatím chorobou příliš zasaženo a kromě toho má planetární výbavu, která ho skvěle uzpůsobuje k běhu na dlouhou trať – ať už ve vědě nebo při zápasu s chorobou: dominantu horoskopu tvoří velký trigon v zemských znameních. Merkur je v Kozorohu pod vládou Saturna (ne nadarmo se jeho nejznámější titul jmenuje Stručná historie času), Jupiter je v Blížencích pod vládou Merkura, což mluví nejenom pro přehršle nápadů, ale o pro nevšední píli v jejich publikování. Publikovaných prací je 184, což by bylo dost i pro člověka, který zná lékaře jenom jako partnera z tenisu.

O soukromou stránku života se stará Venuše z Vodnáře, která je v recepci s Uranem v Býku. Stephen se totiž ihned po zjištění svého onemocnění rozhodl pro svatbu a v mladém věku si pořídil tři děti. Zároveň se založením rodiny začíná pracovat na seznamu svých vědeckých úspěchů. V roce 1966 dostává doktorát (za matematické modely teorie relativity) v roce 1970 začíná studovat problematiku černých děr a v roce 1982 se pouští do práce na knize, která se bude po ukončení v roce 1988 držet 237 týdnů na žebříčku bestsellerů. Její autor bude v této době po velké zdravotní krizi, jež ho postihne v roce 1985, se světem komunikovat výhradně pomocí počítače. Jeho kouzlo osobnosti však funguje – důkazem je jeho druhá svatba, která probíhá v září 1995.

V poslední době se hodně diskutuje o eutanasii, o kvalitě života a o podobných problémech. Stephen Hawking však do těchto úvah přináší značné dilema: podle konvenčních názorů by pro něj asi měl být život břemenem. Když si však promítneme široký záběr jeho činnosti, můžeme přijít na to, že tomu tak zdaleka být nemusí.