34/2001) Dvě Panny

 

Když se někdo astrologa zeptá, jak příznivé jsou v současnosti planety třeba Pannám, většina z nás se musí po několika letech takových dotazů hodně ovládat, aby nevybuchla. Protože jsme ale většinou lidé sociální, mile se usmějeme a začneme po již tolikáté vysvětlovat, že je důležité, v kterém roce se ten člověk narodil, který den, v kolik hodin a dokonce i kde, protože nejsou dva stejné horoskopy, tím pádem dva stejní lidé, a to, co jeden považuje za úsměv osudu, může druhý s jinou planetární výbavou považovat za největší podraz, kterého se na něm hvězdy dopustily. Jako ilustraci lze uvést horoskopy dvou Panen, které se narodily ve stejný den - tedy 27. srpna. První se narodila v roce 1910 v městě Skopje a ta druhá v roce 1929. (zdroj DAV; protože u Matky Terezy je hodina nejasná, nejsou časy narození uvedeny). První byla Matka Tereza a druhý je Jásir Arafat. Když se na horoskopy podíváme, překvapí nás, že na první pohled je ten Arafatův daleko příznivější. Jediná kvadratura je mezi Merkurem a Saturnem, opozice nejsou vůbec a když si rozebereme konjunkci Slunce s Neptunem v Panně, můžeme si spíše myslet, že jde o horoskop snílka nebo básníka, který věnuje celý život svým vizím.

Matka Tereza má jako nejpřesnější aspekt kvadraturu mezi Sluncem a Lunou (v horoskopu se většinou čte jako velké neshody mezi rodiči, které poznamenávají celý zrozencův život) další kvadratura je mezi Saturnem a Venuší (taky citům a jejich projevům příliš nepřispívá) a navíc generační opozice Uran/Neptun (Kdysi mě jeden vzácný kolega astrolog upozornil, abych si propočítala bitvy druhé světové války z hlediska tranzitů na tuto opozici, protože dojdu k zajímavým závěrům. Měl pravdu.) O snění tento horoskop nevypovídá ani náhodou. Život albánské jeptišky mohl být velmi nevzrušený: učila v Indii v řádovém lyceu slečny z dobrých rodin, nicméně jednoho dne vyšla za klášterní zdi a uviděla na ulicích umírající, o které se nikdo nestaral. Nechala školu školou a v roce 1946 založila řád, který se měl na ulicích indických měst starat o ty nejubožejší z ubohých. Za svou činnost dostala v roce 1979 Nobelovu cenu míru.

Jásir Arafat nasměroval svou činnost jinam. Podílel se na založení Organizace pro osvobození Palestiny a byl jednou z čelných osobností, která organizovala v roce 1987 povstání Palestinců - intifádu - která se jejich práva snažila obhájit opravdu nevybíravými prostředky. Jak stárnul, byl čím dále méně radikální a nakonec přestal nabádat k házení bomb a stal se z něj mírotvůrce, za kteroužto aktivitu byl i on odměněn Nobelovou cenou míru v roce 1994. Máme tedy dva humanisty, kteří jsou za svou činnost odměněni nejvyšším oceněním, které lidstvo zná. V Encyklopedii XX. století má Arafat 40 odkazů a Matka Tereza jenom tři. Oba byli narození v jeden den. Otázkou však zůstává, který z nich toho udělal pro lidstvo víc.